Pro Dive Chorvátsko 
 

Temperované sklá masiek

                                                                                                                                  Pridané 9.2.2017

 

 

Na zorníku každej serióznejšej masky súčasnosti, je nápis TEMPERED GLASS. Čo vlastne znamená ?

Tvrdené, respektíve tepelne upravované sklo potápačských masiek, je typom bezpečnostného skla. Jeho výrobcovia proklamujú, že je približne 4 – 6 krát pevnejšie oproti bežnému sklu.

Ak sa rozbije = rozpadne sa na veľké množstvo kúskov, akýchsi sklenených granúl, ktoré poznáme všetci, čo sme si zažili rozbitie predného skla svojho automobilu počas jazdy. Tiež lahôdka! Naštastie, pretože by asi nikto z nás nechcel, aby sa jeho čelné sklo rozoklalo na ostré pozdlžne črepy.

V procese výroby tejto dôležitej súčasti výstroja potápača sa kontrolovanou tepelnou (ale aj chemickou) úpravou upravujú vlastnosti skleneného zorníka. Pri temperovaní, sa pri pôsobení vysokou teplotou dostáva vonkajší povrch do kompresie a vnútorný do napätia. Sklo zmení svoje vlastnosti v zmysle pevnosti, odolnosti a pre nás aj nesmierne dôležitej bezpečnosti.

Ale každá minca ma dve strany a tak pochopiteľne jestvujú aj nevýhody tvrdeného skla.

Temperované sklo sa musí najskôr narezať na mieru, či vylisovať do tvaru pred procesom tvrdenia. Nie je možné ho prerábať po tom , čo týmto procesom prešlo. Opracovávanie okrajov, vŕtanie otvorov či ďalšie kroky, musia byť ukončené ešte pred temperovaním. Vzhľadom na rozloženie síl v štruktúrach skla, by poškodenie ktorejkoľvek časti, vyústilo do rozpadu skla na márne kúsky.

V prípade poškodenia, je sklo najcitlivejšie na rozpad na svojom okraji, kde je napätie v ťahu najväčšie. Pochopiteľne, k jeho rozpadu môže dôjsť aj po obzvlášť tvrdom náraze do stredu, či v prípade, ak sa vplyv tlaku koncentruje na veľmi malú plochu.

Poučenie: s maskou nehádzať – nesadať si s fľašou na chrbte na ňu – do bágla nepatrí spolu s olovom – obstarať si obal na masku – ......... doplň si sám.

Otázka: vieš prečo ťa tvoj inštruktor už v základnom kurze potápania učil, že pri skoku do vody z lode (z móla) kročným spôsobom, sa máš počas letu vzduchom pozerať priamo pred seba? A nie dolu, na miesto dopadu do vody? Ten čo mal na sebe masku, ktorú vidíš na obrázku nás nepočúval....

Naštastie to aj vďaka nápisu TEMPERED GLASS dobre dopadlo :-)

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020