Pro Dive Chorvátsko 
 

Budúcnosť masiek

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Ako sme konštatovali na inom mieste (pozri: Masky minulosti), potápačská maska sa svojim dizajnom ani použitými materiálmi príliš v posledných desaťročiach nezmenili a pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti nemožno očakávať opak. Kozmetické úpravy v spôsobe uchytenia upínacieho remienka, modernejšie farby či kvalitnejšie transportné obaly budú pravdepodobne tvoriť podstatu budúcich inováci.

Aj napriek tomu, však jestvujú na pultoch niektoré nové modely, ktoré by sa mohli stať prvými lastovičkami budúcich trendov vo výrobe masiek. Zahrajme sa preto spolu na futurológov.


Vyrovnávanie tlaku

Kedysi, mal každý producent masiek vo svojom programe model, ktorý mal v spodnej časti lícnice jednocestný ventil, konštrukčne podobný tým, aké sa používajú v dýchacích trubiciach. Pri čiastočnom alebo úplnom zaplavení masky tak stačilo jemne vyfúknuť nosom a voda sa takmer bez odporu pretlačila von z priestoru masky. Predpokladáme, že tieto modely prídu opäť do módy.

A ktovie, ako bude pokračovať vývojový smer masiek, ktoré majú krytky na uši, nie nepodobné chráničom proti hluku. Posledné modely od firmy SEEMANN SUB, majú tieto krytky prepojené plastovými vrapovými trubičkami s vnútorným priestorom masky. Potápač tak vlastne fúknutím nosom do masky, vyrovnáva tlak v maske súčasne s tlakom v stredoušnej dutine. Dobrý nápad, ktorý ocenia všetci, ktorí mali viacnásobnú perforáciu bubienka, či z iných dôvodov nedokážu dostatočne efektívne vyrovnávať tlak.


Upravené zorníky

V budúcnosti očakávame aj rôzne upravované zorníky masiek. Rozhodne sa dočkáme chemicky či inak preparovaných zorníkov, do ktorých už nebude potrebné pľuť či inak ich upravovať proti zahmlievaniu. Už v minulosti tu boli pokusy so zakomponovaním rôznych filtrov do zorníkov masiek.

Podobné sa používajú v prípade špeciálnych (napríklad streleckých) okuliarov, ktoré eliminujú efekt redukovaného svetla, ku ktorému vzhľadom na optické vlastnosti vody s postupnou hĺbkou dochádza aj v tých najčistejších moriach sveta.

Ďalšou vývojovou líniou bude pravdepodobne nasadenie filtrov (známych z fotografického prostredia), ktorých účelom bolo eliminovať strácanie farieb. Svet pod vodnou hladinou sa tak asi pre budúcich potápačov stane aj bez použitia podvodných lampášov ostrejší a farebnejší. Osobitnú kategóriu budú v budúcnosti tvoriť dioptrické zorníky s korekciami zraku na takmer všetky typy oslabení.


Svetlá

Technickí potápači majú na hlavové svetlá značne radikálny a v zásade odmietavý názor. Každý bežný rekreačný potápač však potvrdí, že osobné svetlo s regulovateľnou intenzitou, či farebným filtrom pripevnené na popruh masky, predstavuje šikovnú pomôcku. Užitočným doplnkom masky sa asi stane pre nočné zostupy či potápanie za zníženej viditeľnosti.


Počítač v maske

Určite sa v pomerne krátkom čase dočkáme masiek s integrovaným displejom, ktoré budú zobrazovať údaje potápačského počítača podobne, ako je tomu u pilotov bojových stíhačiek. Firma AERIS už pred časom priniesla na trh Compu Mask, ktorá je hybridom potápačskej masky s počítačom.

Na malilinkom displeji tak potápač môže počas celého ponoru (a to aj za „0“-ovej viditeľnosti) odčítavať údaje o hĺbkach, časoch a vďaka diaľkovému prenosu informácií z vysokotlakového čidla aj o tlakoch. Výhodu farebného podsvieteného displeja istotne ocenia aj osoby staršie, či jedinci s chybami zraku, nakoľko je predpoklad, že jas či ostrosť budú regulovateľné.


Dokumentaristika

S elektronikou súvisí aj naša ďalšia vízia. Maska predstavuje ideálny priestor na umiestnenie ďalších podvodných hračiek. Svoje miesto tu nájdu záznamové zariadenia akými sú podvodný fotoaparát, videokamera či komunikátor. Spoločnosť www.liquidimageco.com už vyrába takúto masku, ktorá skrýva vo svojom tele fotoaparát. Oči potápača, respektíve jeho zorné pole sa tak stáva prirodzeným hľadáčikom nahrádzajúcim displej fotoaparátu.Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.

Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020