Pro Dive Chorvátsko 
 

Suché potápačské obleky z trilaminátu

                                                                                                                   Pridané 21.4.2017

 

 

 

Potápačská teória pozná výraz „membránové“ suché obleky. Zahŕňame sem všetky obleky s konštantným objemom, či už ide o takzvaný trilaminát, vulkanizovanú gumu, atombordel, ..... a ďalšie. Názov trilaminát však zľudovel natoľko, že v súčasnosti všetky membránové obleky tak trocha nesprávne označujeme ako napovedá názov nášho článku za trilaminátové.

Spoločným znakom týchto materiálov je tenká hrúbka. Čo do pohybového komfortu a hmotnosti majú dnešné membránové obleky výrazne navrch pred neoprénovými, o ktorých píšeme na inom mieste. Výber typu materiálu závisí od prírodného, ale aj priemyselného prostredia, v ktorom sa bude potápač pohybovať. A samozrejme aj od štýlu potápania, ktorý preferuje.

Pod pojmom „trilaminát“, rozumieme v potápaní viackomponentný materiál, zložený z dvoch (BI-laminát) až troch (TRI-laminát) vrstiev. Jadrom v strede býva guma, či butylguma. Zvyčajne ide o kombináciu prírodnej a syntetickej gumy lisovanej dokopy pod vysokým tlakom a teplotou, čo vytvára veľmi silný zväzok. Vyrába sa v rôznych hrúbkach a kombináciách.

Potiahnutá môže byt rozličnými materiálmi, ktoré určujú vlastnosti tohto typu membránového obleku. Štandardom posledného obdobia sa stal nylon, ktorý výrobcovia aplikujú na obe strany jadra z gumy. Práve poťah určuje elasticitu materiálu a tým aj pohybový komfort jeho nosenia. Čím robustnejší, je povrchový materiál (môže ním byt napríklad aj Cordura), tým bude oblek tuhší.

A "trilaminátonáuku" pre fanatikov, čo maturovali z chémie, dopĺňame o rôzne obchodné názvy materiálov, ktoré používajú výrobcovia membránových oblekov vo svojich katalógoch:

• Polyurethan/Lycra
• Stretchlaminat
• Polyester Cordura
• Membran
• Trilaminat
• Bilaminat Dry Core, Lycra
• Supersoft Trilaminat
• 4 lagen Stretch Laminat
• Polyester Butyl Laminat
• Trilaminat (Cordura/Nylon)
• Atmung actives TRilaminat Ursuit BDS kevlar
• Nylon Laminat
• Bilaminat Lycra Neopren
• Trilaminat Hybrid s Mesch vložkou

Trilaminátové suché obleky sú zvyčajne opatrené latexovými manžetami na krku a zápästiach. Sú veľmi pevné, rezistentné k ošúchaniu, odreninám a veľmi ľahké. Pri správnom výbere veľkosti sa pohodlne obliekajú aj nosia. Tieto obleky rýchlo schnú a môžeme ich zrolovať do pomerne malého balíčka.

Nevýhodou je minimálna elasticita obleku a to, že sami neposkytujú prakticky žiadnu tepelnú ochranu. Tá sa získava vhodným spodným oblečením. Na druhej strane, aj tento zdanlivý mínus môže byť za určitých okolností výhodným, pretože umožňuje sa hrúbkou a vlastnosťami spodného oblečenia prispôsobiť teplote prostredia, v ktorom sa budeme potápať.

Špeciálnou skupinou trilaminátových oblekov je kategória takzvaných HD (z anglického Heavy Duty). Ide o obleky vyrobené zo zosilnených materiálov veľmi odolných voči prepichnutiu, prerezaniu či preseknutiu. Napriek tomu, že sú tuhšie a menej elastické, obľubujú ich najmä jaskynní, vrakoví aj ďalší potápači, pohybujúci sa často v náročnom potápačskom teréne so zvýšeným rizikom poškodenia.

Výhody

- nízka hmotnosť,
- výborná vztlaková charakteristika,
- dlhšia životnosť,
- rýchle schnutie.

Nevýhody

- nulová termálna ochrana/ široká možnosť nasadenia,....... výhoda či nevýhoda ?
- slabá až žiadna elasticita,
- komplikovaná možnosť opráv,
- relatívne vysoká nadobúdacia cena.


Výhoda či Nevýhoda ? ..... zváž sám .....

- nulová termálna ochrana ..... respektíve ..... so správnym spodným oblečením široká možnosť nasadenia.



 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020