Pro Dive Chorvátsko 
 

Masky s nízkym vnútorným objemom

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Čo je „malá“ maska ?

Väčšina výrobcov potápačských masiek vyrába aspoň jeden typ, ktorý označuje nálepkou ako masku „detskú“, „ženskú“ alebo aspoň „dizajnovanú pre úzku tvár“. Na pohľad sú tieto masky útlejšie a občas aj s menším zorníkom. Ak odmeriame pozdĺžnu vzdialenosť okrajov lícnice u takto deklarovaných masiek zistíme, že je približne 10 cm dlhá. Vzdialenosť „dospeláckych“ masiek býva typicky dlhá okolo 13 centimetrov.

Pochopiteľne jestvuje celý rad kompromisov, keď napríklad maska s 11,5 cm vzdialenou lícnicou ale normálnou veľkosťou zorníkov a pomerne masívnym rámom môže byť určená pre dospelého človeka. Platí to aj naopak, keď podobne veľká maska môže byť vyrobená v ružovej farbe alebo s malými – detskými zorníkmi.

Skúsení potápači však radi siahajú po týchto maskách aj napriek tomu, že sú určené pre deti či potápajúce sa dámy. Tajomstvo ich obľúbenosti spočíva najmä v skutočnosti, že tie takzvané „malé“ masky často patria ku maskám s relatívne nízkymi hodnotami vnútorného objemu.

Horizontálne a vertikálne zorné pole

V niektorých prípadoch malý vnútorný objem masky umožní priblíženie zorníkov smerom ku očiam tak blízko, že sa potápačovi vlastne zväčší zorný uhol. Z hľadiska veľkosti zorného poľa je dôležitejším parametrom jeho šírka. Čím viacej toho vidíme do strán, tým menej budeme musieť otáčať hlavu. Je potrebné si tiež uvedomiť, že refrakčná schopnosť vody ti rozšíri uhol pohľadu o 30 % oproti tomu, čo uvidíš pri skúšaní masky v obchode.

Vertikálna výška zorného poľa je dôležitým parametrom z hľadiska toho, ako potápač vidí na konzolu s prístrojmi, vrecká kompenzátora a pod. Často nás však pri tomto pohľade obmedzuje napríklad regulátor v ústach, keď nemôžeme dostatočne predkloniť hlavu. Z hľadiska viditeľnej časti spektra ovplyvňuje to, koľko uvidíme dolu najmä tvar zorníkov masky. Horný okraj vertikálneho poľa je pravdepodobne najmenej dôležitý, ale občas predsa len chceme vidieť to, kam vlastne plávame.

Prečo nízkoobjemové masky ?

Masky s malým vnútorným objemom sú obľúbené najmä v prípade potápačských profesionálov z radov inštruktorov, sprievodcov či uniformovaných zložiek a špeciálnych jednotiek. V zásade celkom jednoznačne dominujú aj vo výbave nádychových a technických potápačov. Zopakujme si preto ich hlavné výhody:

• Jednoduchšie vylievanie masky v prípade zaplavenia
Vylievanie vody z masky prostredníctvom intenzívneho vydychovania plynu do jej priestoru, ktorý ju vytlačí patrí medzi prioritné zručnosti preberané v základnom kurze potápania. V prípade masiek s malým vnútorným objemom nám na opätovné vyčistenie masky pochopiteľne stačí menší objem plynu.


• Jednoduchšie vyrovnávanie tlaku v maske
S postupnou hĺbkou sa zvyšuje tlakový rozdiel medzi priestorom vo vnútri masky a okolím. Pravidelným vdychovaním do masky cez nos túto tlakovú nerovnováhu takmer úplne eliminujeme. Čím menší je objem potrebného plynu – tým sme pochopiteľne schopní ľahšie a rýchlejšie vyrovnať tento rozdiel. Táto skutočnosť naberá obzvlášť na význame pre nádychové formy potápania, kde každý ušetrený deciliter vzduchu, môže znamenať predĺženie pobytu pod vodou alebo väčšiu dosiahnutú hĺbku.


• Menší hydrodynamický odpor
Pretože takáto maska je vo väčšine prípadov aj fyzicky menšia, budú znamenať plávanie a ďalšie pohyby pod vodou aj menší výdaj energie. Maska patrí totiž medzi tie súčasti výstroja, ktoré významne ovplyvňujú pri pohybe v pred hydrodynamický profil potápača.


• Vyššia bezpečnosť
Menšia maska s oblými vonkajšími tvarmi znamená súčasne menšiu pravdepodobnosť ich nárazu o plutvy partnerov plávajúcich pred tebou, či zachytenie o pevné objekty vo vnútri vrakov alebo jaskýň.


A čo nevýhody ?

Ako všetci vieme, každá minca má dve strany. To čo môže jeden potápač považovať za výhodné, sa môže inému zdať celkom naopak skôr nevýhodou. Spomeňme preto aj argumenty, ktoré hovoria proti používaniu nízkoobjemových masiek:

• Pocit obmedzenia
Mnohí jedinci, majú pri nasadení malej masky tak trochu iracionálny pocit obmedzeného dýchania, videnia ba aj počutia. Takýto jedinci s nábehom na klaustrofóbiu budú rozhodne preferovať zorníky, ktoré budú ďalej od ich očí, čím sa vyhnú zbytočnému stresu pod vodou.


• Vyššia pravdepodobnosť zahmlievania
Vnútorná strana zorníkov malých masiek je vzhľadom na menšiu vzdialenosť od našej pokožky náchylnejšia na znečistenie opaľovacím krémom ako aj prirodzenou mastnotou. Spolu s teplom vyžarujúcim z nášho tela a potom vyparujúcim sa do vnútra masky sa v tomto malom priestore rýchlo zvyšuje percentuálna vlhkosť. Tieto faktory sekundárne spôsobujú v porovnaní s konvenčnými maskami ich rýchlejšie potencionálne zahmlievanie.


• Menšie zväčšovanie videnia
Posunutie zorníkov smerom bližšie ku očiam znamená redukciu zväčšovacieho optického efektu vody. Maska s veľkým objemom a so zorníkmi ďalej od očí pomôže potápačom so stareckou krátkozrakosťou pri čítaní menších písmen a číslic na displejoch ich prístrojov. Pochopiteľne pre týchto jedincov je nutnosť sledovania údajov dôležitejšia ako o takmer nemerateľnú hodnotu priaznivejšia hydrodynamika.


Ako si vybrať nízkoobjemovú masku ?

Maska musí predovšetkým sedieť na tvári. Z takéhoto pohľadu na vec, môžeme vlastne zabudnúť na všetko čo sme v tomto texte uviedli. Nech bude mať maska z nášho pohľadu akékoľvek zlé parametre, ale bude jedinou ktorá ti sedí – ber ju ! Nehanbi sa a vezmi si do obchodu kde si budeš vyberať masku aj svoju kuklu a regulátor, ktoré budeš používať pod vodou. Tieto môžu do výraznej miery ovplyvniť reliéf tvojej tváre.

Potom si skúšaj masku známym spôsobom, keď si ju priložíš na tvár bez použitia remienka a vtiahneš nosom vzduch. Pamätaj na to, že tento manéver musí byť veľmi jemný a maska musí sedieť bez toho aby si bol schopný ďalej spod lícnice nasávať vzduch z okolia. Príliš intenzívne vdýchnutie totiž pritlačí takmer všetky masky na tvár, ktoré potom zdanlivo sedia.

Medzi najznámejšie masky s nízkym objemom predávané na Slovensku patria napríklad typy FALCO alebo SPHERA od firmy TECHNISUB. Maska SPHERA má zorníky s umelej hmoty, ktoré sú smerom nabok ohnuté do polohy, že ich užívateľ vidí takmer celú časť zorného poľa podobne, ako na súši. Pre tých, ktorým prekáža skreslenie po bokoch ponúka slovenský dovozca masku FALCO, ktorá má sklenené miniatúrne zorníky.

Pravdepodobne najlepším kompromisom medzi obmedzeným videním, malým odporom a súčasne minimálnym objemom je najpredávanejšia maska na svete typ LOOK (pozri tiež: Výber potápačskej masky).

 

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020