Pro Dive Chorvátsko 
 

 

Mýty o DPV

                                                                                                                   Pridané 10.5.2017

 

 

Ako každá činnosť, aj potápanie s DPV ma svoje mýty a legendy. Niektoré sú pravdivé, časť z nich sú úplné hlúposti a iné môžu byť pre potápača alebo jeho okolie dokonca nebezpečné.

Medzi najznámejšie patria napríklad:
1. DPV je veľmi drahé
2. Čím väčší skúter - tým lepší
3. DPV kurz je nezmysel, stačia mi certifikáty AOWD a DEEP DIVING

Tak sa na ne pozrime bližšie.

 

DPV je drahé...

Krátky pohľad na cenu nám napovie, že zdanlivo ÁNO. ALE je len na potápačovi, aký skúter bude potrebovať a načo ho bude používať. Dnes už existuje množstvo rôznych DPV, ktorých cena sa odvíja podľa:
• Použitia
• Veľkosti
• Výdrže batérie
• Farby (jestvujú aj ružové modely)
• Použitého materiálu
• Príslušenstva ku skútru
• Sociálneho statusu a podobne.

Rekreačné DPV sa začínajú niekde okolo ceny lepšieho bicykla, ale nie je problém zakúpiť si skúter aj v cene ojazdeného BMW.
Porovnaj si to s cenou kožucha pre manželku, ktorý si jej kúpili za účelom uzmierenia sa, práve pri už spomínanom nákupe bicykla\ DPV\ RB\ motorky .........doplň si sám.......
V súčasnosti cena skútrov poklesla na takú úroveň, že ich počet u potápačov stále narastá. Zároveň je možné si ich aj zapožičať a tým pádom odpadá nutnosť kúpy.

 

Čím väčší - tým lepší

Čím väčší potápač, tým väčší skúter. Ergo tí NAJ... majú najväčšie, najťažšie a tým pádom najmenej prenosné skútre. Alebo možno nie, lebo:
• Nechce sa im ho na každý ponor nakladať do auta
• Väčší nie je vždy lepší (rozoberieme inokedy)
• Nemusí znamenať automaticky dlhšiu výdrž
• Aj s malým sa dá užiť veľa zábavy (dôležitá je technika)


DPV kurz je nezmysel, stačia mi certifikáty AOWD a DEEP DIVING

Potápanie s DPV ma špecifické riziká a okolnosti, ktoré sú spojené práve s použitím skútra. Už od OWD sa učíme, že Základným pravidlom bezpečnosti je predchádzanie problémov. Vzdelávanie je základným kameňom prevencie. Tréning zasa nástrojom, ktorý nám pomáha pripraviť sa a zvládnuť možné problémy.

DPV potápač s dobrým výcvikom je ohľaduplný k vodnému prostrediu, respektíve zvláda použitie DPV podľa prostredia, v ktorom sa bude potápať. Často krát sú to práve potápači s minimálnym výcvikom, ktorí ničia prostredie pod vodou. Správajú sa neohľaduplne voči ostatným obyvateľom, či už dočasným alebo stálym a nemajú ani poňatia o „štábnej“ kultúre, ktorá k DPV patrí.

Aj keď súčasné DPV už nemusí zruinovať domáci rozpočet, stále to nie je malá investícia. Práve kurz nám umožní získať prehľad o problematike a vyskúšať si rôzne typy DPV. Uľahčí nám správne rozhodovanie a po kúpe opatrovať nášho tátoša. S dobrou starostlivou je kvalitné DPV skoro nesmrteľné.
V neposlednom rade môžeme konštatovať, že stále viac základní ponúka požičanie DPV. Často však chcú preukázať schopnosť správne DPV používať, aby nedošlo ku škodám na prostredí alebo zraneniam. V niektorých krajinách dokonca jestvujú nariadenia, ktoré limitujú použitie DPV či priamo vyžadujú kurz.

Čo dodať na záver? DPV nie je najlacnejší výstroj, ktorý môžete vlastniť, ale pri správnom výbere a výcviku sa môže stať nástrojom na krajšie, zábavnejšie a bezpečnejšie potápanie.

 

Tomáš Kiss

Inštruktor rekreačného aj technického potápania. Absolvent kurzov v rôznych výcvikových systémoch (PADI, SDI, TDI, GUE...). Školiteľ, servisný technik, organizátor a propagátor potápania s podvodnými skútrami, za čo si na Slovensku vyslúžil prezývku "Mr. DPV".

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020