Pro Dive Chorvátsko 
 

Potápačské nože v minulosti

                                                                                                                         Pridané 26.10.2011

 

Len máloktorá súčasť potápačského výstroja tak reprezentuje potápanie, ako podvodný nôž. Pre skutočnosť, že hnacími podnetmi pre rozvoj potápania boli skôr vojenstvo a zháňanie obživy než veda, mal nôž vždy osobitné postavenie v potápačskej histórii. Z profesného hľadiska bolo určenie nožov v minulosti časoch jasné: razantným rezom sa oslobodiť z prípadného uviaznutia prípadne očistiť omotanie lodnej skrutky lanami, sieťami alebo iným materiálom.


Nôž ako symbol

Mýtus veľkého, ťažkého potápačského noža pochádza zo 70-tych rokov minulého storočia. Nože mali vtedy riadnu hmotnosť a boli skutočným nástrojom. Okrem iného plnili aj úlohy spojené s aktivitami, akými bolo rezanie korálov, oddeľovanie slimákov od podložia či iný zber za účelom konzumácie morských živočíchov. V súlade s už uvedenou predstavou, sa vtedy nosili nože s dĺžkou čepele aspoň 15 cm. K takýmto „mačetám“ patrili aj adekvátne púzdra, ktorými vtedajší „machovia“ ohurovali svoje obdivovateľky


Nástup rekreačného potápania

Idea zápasu s gigantickou chobotnicou, sa však už vtedy zdala byť pre väčšinu rekreačných potápačov tak trocha úsmevnou. Ale rozhodne išlo o určitý postoj. Jednoducho vtedy každý, kto sa zaoberal „mužným“ športom (akým vtedy potápanie bez pochýb bolo), cítil potrebu nosiť veľký nôž.


Dizajn nožov z minulosti

V počiatkoch šlo pochopiteľne o bežné „suchozemské“ nože, nosené v kožených puzdrach. Až neskôr, keď sa potápanie vyčlenilo z vojenského námorníctva armád sveta, banského záchranárstva či morských biotechnológií vznikol fenomén „potápačského“ noža. V múzeách i súkromných kolekciách zberateľov, priaznivcov historických artefaktov potápačského výstroja, tak nachádzame množstvo rozmanitých nožov a ďalších rezacích nástrojov. Nože na rezanie, páčenie, otváranie aj usmrcovanie.


Nosenie nožov

K dobrým mravom patrilo v minulosti umiestnenie noža v polohe, na vonkajšej strane lýtka. Aj keď takto nôž zbytočne zvyšoval hydrodynamický odpor a stával sa pascou na podvodné rastliny, laná a rybárske vlasce. Išlo predsa aj o imidž. Dnes sa za oveľa vhodnejšiu polohu považuje vnútorná strana predkolenia, ktorá okrem iného poskytuje aj tú výhodu, že potápač môže dosiahnuť na nôž oboma rukami.


Oprávnenosť používania nožov

Po období módneho trendu veľkých nožov prišla vlna nožov stredných, až miniatúrnych. Dokonca uvedomelá potápačská verejnosť pod tlakom rôznych ekologických skupín podľahla dojmu, že nôž je úplne zbytočný. V niektorých lokalitách a podvodných národných parkoch sa nosenie nožov celkom zakázalo. Ale oceán, moria a predovšetkým sladké vnútrozemské vody sa stále viac preľudňujú a bohužiaľ aj znečisťujú. Iluzórna predstava zástupcov environmentálnych organizácií, že silónové rybárske vlasce, polypropylénové siete, či nylonové kotvové laná sa dajú pretrhnúť holými rukami je celkom mylná. Predpoklad, že sa potápač bude musieť z niečoho vyprosťovať, je stále aktuálna a tak postavenie noža, či iného rezného nástroja v potápačskom výstroji, podľa nás nestratila na svojom význame.


 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020