Pro Dive Chorvátsko 
 

Masky pre orientačné potápanie

                                                                                                                                  Pridané 9.2.2017

 

 

V jednej zo súťažných foriem potápania, ktorá sa realizuje na rozdiel od bazénových disciplín na otvorenej vode, sa preteká vo vyhľadávaní tyčí. Je to šport, ktorý vznikol v podmienkach prípravy brancov, či respektíve armádnych potápačov.

Zo začiatku samozrejme používali pretekári konvenčné súdobé masky, ale neskôr v rámci snahy o zlepšenie hydrodynamiky vznikali rôzne nízkoobjemové koncepcie. Pretekári zo ZSSR (schválne – koľkí z vás ešte poznajú túto skratku) priniesli v osemdesiatych rokov špeciálne vyrobené masky z umelej hmoty, ktoré sa z menšími úpravami používajú v Oriente až po dnes.

Súčasné orientárske masky pokrývajú celú hornú polovicu tváre, pochopiteľne vrátane nosa. Okrem číreho plastu, sa produkujú v rôznych farebných odtienoch (modrej, žltej ba aj ružovej), ktoré si pretekári menia podľa svetelných podmienok miesta súťaže.

Namiesto dvojitej silikónovej lícnice, ktorú poznáme z bežných modelov potápačskej masky, je tesnenie v miestach kontaktu s pokožkou tváre z tenkej vrstvy nalepeného neoprénu. Masku dopĺňa jednoduchý kus elastickej gumy, ktorý nahrádza nastaviteľný popruh.

V dôsledku skutočnosti, že materiálom orientárskej masky je plast a nie sklo, musia pretekári venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o masku, pretože plast sa veľlmi ľahko poškriabe. A tak môžeme na pretekoch často vidieť aj situáciu, že keď si orientár zabudne na chatke špeciálny obal na masku - radšej ju zabalí do svojej čiapky, než aby sa mu poškodila.

Plast sa taktiež viac rosí ako sklo, ale na to ma každý team svoj vlastný a „super-tajný“ recept prípravy antifogového gélu či tekutiny! Na druhej strane, je z orientárskej masky prakticky neobmedzený výhľad s len minimálnym zmenšením zorného poľa, čo sa hodí pri súčasnom sledovaní kompasu, plavbomeru a v niektorých disciplínach aj partnera. O dohľadávaní tyčí pod vodou ani nehovoriac.

A ako sa v orientárskych maskách vyrovnáva tlak? Keď nie je možné prstami stlačiť nosové krídla? Klasický Valsalvov manéver pochopiteľne nie je možný a tak si musia sútažní potápači poradiť prehltaním – pohybmi sánkou – zívaním – sťahmi svalov - .......či ďalšími technikami.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020