Pro Dive Chorvátsko 
 

Odlišnosti potápania v suchých oblekoch

                                                                                                                   Pridané 14.4.2017

 

 

Aj keď sa potápanie v suchom potápačskom obleku nijak dramaticky neodlišuje od bežného, jestvuje tu niekoľko drobností, ktoré sú dôvodom, prečo sa domnievame, že najlepším riešením ako vstúpiť do sveta „suchých ponorov“, je účasť na špecializovanom kurze v autorizovanej škole alebo iná spolupráca s potápačským profesionálom - inštruktorom potápania v suchom obleku.

Z odlišností potápania v suchom obleku vyplýva aj náplň týchto kurzov. Tvoria ju predovšetkým teoretické a následne aj praktické lekcie z okruhov a tém:

• Výber obleku. Táto oblasť sa zameriava na správny výber a podrobný popis jednotlivých druhov suchých potápačských oblekov. Popisuje ich výhody a nevýhody z hľadiska ich použitia v rozličnom potápačskom teréne.

• Odlišný spôsob a postup pri nasadzovaní výstroja. Potápači sa musia pred používaním tejto súčasti výstroja oboznámiť so zásadami správneho nasadzovania, ošetrovania a skladovania oblekov.

• Korektúra spôsobu vyvažovania. Ďalším nutným opatrením, vyplývajúcim zo zmeny spôsobu práce s vztlakom, je tréning vo vyvažovaní potápača. Najčastejšie sa preto s používaním obleku začína v bazéne alebo v inom kontrolovanom prostredí, ktoré dokáže prepáčiť určité začiatočnícke chyby.

• Riešenie neštandardných situácií.
Súčasťou každého tréningu na ktoromkoľvek stupni potápačského výcviku je riešenie mimoriadnych situácií. V súvislosti s potápaním v suchom obleku ide o zvládnutie problémov s napúšťaním, vypúšťaním alebo zaplavením obleku.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020