Pro Dive Chorvátsko 
 

Popruhy masiek

                                                                                                                                  Pridané 15.2.2017

 

 

 

Potápačská maska musí nejakým spôsobom držať na hlave. Preto už od prvých vývojových modelov zaznamenávame rôzne popruhy, gumičky, pásky a ďalšie spôsoby uchytenia masiek.

Klasický popruh

Popruh, či gramaticky správne remeň masky, býva zvyčajne z identického materiálu ako lícnica masky. To znamená kvalitné, značkové masky, ktorých lícnica je z čierneho, priehľadného či farebného silikónu k nám prichádzajú s rovnakým popruhom. Je tvorený pozdĺžnym pásom zo silikónu, na oboch koncoch zdrsneného pravidelnými priečnymi výstupkami. Ich úlohou je, zachytiť sa v pracke masky tak, aby nedochádzalo pri potápaní k samovoľnému posúvaniu popruhu.

V strede býva popruh zvyčajne rozdvojený tak, aby sa jeho plocha v záhlavovej časti rozšírila. Svojmu užívateľovi lepšie sedí, netlačí a dievčatám s dlhým copom umožňuje vystrčiť zviazané dlhé vlasy cez otvor v popruhu.

Pracky

Popruhy sa na masku pripájajú rôznymi typmi praciek alebo úchytov, ktorých konštrukciou sa snažia výrobcovia medzi sebou bojovať o priazeň potencionálnych kupcov. A tak sa na pultoch predajní v pravidelných intervaloch striedajú pracky s poistkami z predu – zo zadu – z boku – ...... doplň si sám.

Sú také, ktoré sa ovládajú jednou rukou na iné potrebuje potápač aj ruku tretiu. Niektorých poistka sa otvára smerom vpred a u iných práve naopak. V priebehu rokov zaznamenali najmä služobne starší potápači tlačidlá, pružiny, gumičky aj rôzne klbové, priam až kardanové spojenia.

Aby maska netlačila

Často vidíme, že si najmä „teplovodní“ potápači balia popruh masky do akéhosi neoprénového obalu. Ak majiteľ takto upravenej masky potápa bez kukly, popruh aj samotná maska sedí na zátylku mäkko a netlačí. A mimo toho, je táto plocha vhodná pre reklamné logá výrobcov potápačskej techniky a materiálu. U iných sa tento neoprénový pás môže stať výrazom príslušnosti k nejakej skupine, záujmovému združeniu či hoci aj osobného vzťahu k rockovej hudbe či priamo k Marvellovskému hrdinovi!

Niektoré z týchto módnych doplnkov majú taký rozmer, že masku uvedený kúsok neoprénu dokonca dokáže udržať na hladine po ich nedobrovoľnom páde do vody.

Riešenia vo svete technického potápania

Aj v duchu – „čo nepotrebujem, to si do vody neberiem....“ si komunita technických potápačov rôznym spôsobom upravuje popruh masky. Pravdepodobne je to však skôr z dôvodu, aby nemohlo prísť k pokazeniu – poškodeniu – či nedobrovoľnému uvoľneniu popruhu masky. Súhlasíme s takýmto prístupom, pretože ruku na srdce, asi každý z nás už zažil situáciu, keď si v člne pred výsadkom na ponor niekto roztrhol popruh masky.

Riešenia technických potápačov sú spoľahlivé a asi aj trvalé. Preto takýto jedinci namiesto originálnych silikónových popruhov, používajú neoprénové pásy, ktoré sa k maske pripájajú velcro zipsami. A iní zasa nedajú dopustiť na obyčajný kus elastickej gumy.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020