Pro Dive Chorvátsko 
 

Potápačské masky v minulosti

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Už v základných kurzoch potápania sa učí, že vzhľadom na rozdielne optické vlastnosti vody vidí človek po otvorení očí pod vodou rozmazane. Maska predstavuje riešenie, ktoré nám umožňuje ostré videnie, čím sa práve maska stáva fundamentálnou pomôckou potápača a je tu vlastne od nepamäti.


Začiatky

Zo začiatku išlo o rôzne typy pomôcok pripomínajúcich skôr dnešné plavecké okuliare. Tie pochopiteľne neumožňovali vyrovnávanie tlaku v ich vnútornom priestore, čo obmedzovalo ich operačnú hĺbku. Až neskôr začali potápači používať masky namiesto okuliarov.

Potápanie sa u nás rozvíjalo koncom 50-tych rokov. Prvé masky si naši prví potápači vyrábali z detských plastových kýblikov, ktoré kradli svojim mladším súrodencom na pieskoviskách. Ich spodná časť bola nahradená výrezom zo sklenenej tabule. Pochopiteľne išlo o obyčajné trieštivé sklo a teda aj zraku vysoko nebezpečné. Popruh nahradil kus bicyklovej duše a mohlo sa ísť potápať!


Maďarské masky

V šesťdesiatych rokoch, sa k nám v súlade s distribúciou priemyselnej výroby v rámci východného bloku dovážali priemyselne vyrábané masky. Išlo o masky, ktorých zorníky boli plexisklové. Veľmi sa rosili a pomerne rýchlo sa poškriabali. Vonkajšie obrysy týchto masiek boli v súlade so svetovým trendom guľatého tvaru, pričom nos bol za zorníkom.

Lícnicu so zorníkom spájala alumíniová obruč. Neskôr sa vyrábali aj so zorníkmi z lepeného skla a nosná časť lícnice sa oddelila. Pochopiteľne materiálom na výrobu lícnice zostávali rôzne kaučukové hmoty s prísadami. Ale na druhej strane bol tu výber z až troch farieb. Čiernej, modrej a zelenej. Kto trocha cestoval, mal možnosť si priniesť rôzne masky z bývalej NDR či Sovietskeho Zväzu.


Prvé skutočné masky

Sedemdesiate roky priniesli výrobu masiek aj v bývalom Československu. Pre potreby armády sa začala vyrábať slávna maska „Bobr“, nápadne pripomínajúca výstroj, aký sme poznali z agentských filmov jej Veličenstva. Bola čierna, gumová ale s bezvadným pomerom zorného poľa k vnútornému objemu. Časom poriadne stvrdla a svojmu užívateľovi zanechávala po dlhších ponoroch prekrásny odtlačok na tvári. Ale pre ten obdivný Armee Look by sme v tých časoch urobili čokoľvek.

Korekcie zraku sa riešili rôznym spôsobom. Niektorí (so známosťami v optike a v rôznych inštitúciách výskumného charakteru) to skúšali výbrusom do skla na vnútornej strany zorníkov. Iný experimentovali s vlepovaním skiel svojich starých „suchozemských“ okuliarov na zorníky masiek. A ďalší si jednoducho zaobstarali masky s dostatočne veľkým vnútorným objemom, do ktorých sa zmestili ich optické okuliare.


Osemdesiate roky

Z osemdesiatych rokov si pamätám, že niektorí moji súkmeňovci prepašovali zopár masiek z Talianska či Juhoslávie. Boli to masky, v pre nás vtedy neuveriteľných farbách. A navyše, ich lícnice boli s dvojitým límčekom, čo značne zvyšovalo komfort ich nosenia a zabezpečovalo absolútnu tesnosť. Borci čo mali príbuzných v zahraničí alebo sa dostali k tuzexovým bonom mali slávne masky FALCO.

Najväčší frajeri mali žlto-modré či dokonca oranžové rámy masiek. Priznám sa, že ja som v tých časov bol hrdým majiteľom legendárnej masky NASO. A to si vtedy dovolilo v Československu len zopár inštruktorov... Neskôr sa objavili prvé masky zo silikónu, s viacerými zorníkmi či s individuálne vymeniteľnými dioptrickými sklami.


Deväťdesiate roky

Po novembrový vývoj priniesol konzum a plné obchody aj v sektore potápačstva. Prišli masky značiek SEAC SUB (pamätný obchod Korall Šport) SCUBAPRO (firma Imidjex), a TECHNISUB (spoločnosť Pro-Dive) CRESSI v Martine a mnohé ďalšie. Objavili sa detské modely, neskôr integrované masky a rôzne exotické výrobky.

 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.

Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020