Pro Dive Chorvátsko 
 

Súčasné potápačské masky

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Na čo slúži maska

V prvom rade si ujasnime, že potápačská maska nám pomáha vidieť pod vodou podobným spôsobom ako na súši - to znamená vnímať tvary, veľkosti, farby a vzdialenosti. Vzhľadom na rozdielne fyzikálne vlastnosti vody (najmä jej hustotu), ktorá pôsobí ako rozptylka, vidíme bez potápačskej masky alebo iných podobných pomôcok veľmi rozmazane. Aj keď je náš výhľad cez sklo masky jemne skreslený (všetky predmety vnímame o čosi väčšie a bližšie vzdialené), poskytuje nám maska pod vodou ostrý obraz.

Ďalšou výhodou použitia potápačskej masky oproti napríklad plaveckým okuliarom je skutočnosť, že nám chráni nos pred nepríjemným prenikaním vody do dýchacích ciest.


Zorníky - materiál

Všetky masky sa skladajú zo zorníkov, lícnice, upínacích popruhov a z rámu. Zorníky masiek sa vyrábajú výhradne už len z kaleného skla, ktoré musí spĺňať bezpečnostné predpisy. Aj keď je situácia náhodného rozbitia zorníkov pod vodou krajne nepravdepodobná, zmenšuje sa tým riziko poškodenia zraku potápača. Masky môžu mať len jeden centrálny zorník, alebo častejšie dva symetricky rozdelené pre obe oči potápača.

V minulosti niektorí výrobcovia ponúkali aj ďalšie prídavné zorníky po stranách, alebo na spodku masky, avšak tieto typy sa príliš nepresadili. Masky so zorníkmi z plexiskla zaraďujeme skôr medzi hračky a vybavenie detských kúpeľní, než seriózny potápačský materiál. Ich hlavnou nevýhodou je, že sa veľmi rosia a veľmi rýchlo zničia poškriabaním.


Zorníky - veľkosť

Rozmer výšky skiel rozhoduje o vertikálnom videní a napríklad aj o tom, či si potápač s nasadenou maskou hoci aj pri maximálnom predklone uvidí na hruď, vrecká kompenzátora či konzolu s prístrojmi. Podobne je tomu aj v horizontálnej časti zorného poľa. Obe sú však často závislé aj od vzdialenosti skiel od očí potápača. Ak odmeriame pozdĺžnu vzdialenosť okrajov lícnice u takto deklarovaných masiek zistíme, že je približne 10 cm dlhá.

Vzdialenosť „dospeláckych“ masiek býva typicky dlhá okolo 13 centimetrov. Pochopiteľne jestvuje celý rad kompromisov, keď napríklad maska s 11,5 cm vzdialenou lícnicou ale normálnou veľkosťou zorníkov a pomerne masívnym rámom môže byť určená pre dospelého človeka. Platí to aj naopak, keď podobne veľká maska môže byť vyrobená v ružovej farbe alebo s malými – detskými zorníkmi.


Lícnica

Lícnica súčasných masiek sa vyrába zo silikónu. Je mäkký, príjemný, dobre sedí na tvári a neškodí ani alergikom. Na rozdiel od gumy, ktorá odierala, tlačila a vplyvom slnka a morskej soli ani dlho nevydržala. Zákazník si dnes môže voliť medzi čiernym, šedým alebo priehľadným silikónom. Aj keď je cez priehľadnú lícnicu možné vnímať len tvary a čiastočne aj farby, transparentná forma lícnice značne zmierňuje „tunelové“ videnie, s ktorým bojujú najmä potápači začiatočníci.


Popruhy a rám

Popruhy sú zvyčajne tiež zo silikónu. Na masku sa pripájajú rôznymi typmi praciek alebo úchytov, ktorých konštrukciou sa snažia výrobcovia medzi sebou bojovať o priazeň potencionálnych kupcov.
Podobne je tomu aj v prípade množstva módnych farebných variácií rámov masiek. Môžu byť hrubé, jemné, odľahčené, priesvitné, elastické, ručne maľované, ale ich jedinou funkciou je spevňovať lícnicu a udržiavať celý systém pohromade.


Druhy a typy

Na delenie typov masiek sa môžeme pozrieť aj z pohľadu ich vnútorného objemu. Je ním priestor v maske, v ktorom sa na hladine uzavrie určité množstvo vzduchu o tlaku rovnajúcemu sa okolitému. S postupnou hĺbkou s maska stále viac pritláča na tvár. Tento tlak je potrebné kompenzovať „fúknutím“ do masky cez nos. Ak uvažujeme o potápačovi s prístrojom, má tento pochopiteľne pre uvedený manéver vyrovnávania tlaku v maske takmer neobmedzené množstvo plynu.

V prípade potápania na nádych však ide o dychovú rezervu, ktorú dokáže apnoista aj efektívnejšie využiť pre dlhší pobyt pod vodou alebo dosiahnutie väčšej hĺbky (pozri: Masky s malým vnútorným objemom). Iným kritériom delenia je členenie masiek na štandardné a dioptrické. A nakoniec je tu rozdiel či je maska vybavená jednocestným ventilom na vylievanie vody.

 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020