Pro Dive Chorvátsko 
 

 

Prečo DPV?

                                                                                                                   Pridané 3.5.2017

 

 

Keď človek po prvý krát použil niečo iné ako svoje nohy, vzniklo to, čo dnes voláme dopravný prostriedok. Je to už tak dávno, že sa na to zabúda. Na začiatku to boli kone, či iné zvieratá a neskôr motorizované tátoše. Podobne ovládol aj vodu a vzduch a nikto si dnes nevie predstaviť dopravu bez pomoci nejakého vozidla. Pomáhajú nám prekonávať vzdialenosti, ktoré by nebolo možne zvládnuť takzvane „po svojich“ či už s nákladom, alebo bez neho.

Ako náhle sa vydáme na cestu potápania, stáva sa cestovanie nutnosťou. A ak si niekto myslí, že na potápanie nepotrebuje dopravný prostriedok, tak nech si zoberie svoje fľaše na chrbát, do ruky si dá tašky s vecami a vydá sa z domu trebárs aj na Gulášku. Ale čo vo vode samotnej, stačia naše plutvy alebo nie? Podvodné dopravné prostriedky sú staršie ako samotné prístrojové potápanie na otvorenom dýchacom okruhu. Ľudské torpédo potopilo svoju veľkú loď už v I. svetovej vojne, aj keď nie priamo len priviezlo bojových plavcov, ktorí naň umiestnili bombu. Málo kto tuší, že bitevnú lod VIRBUS UNITIS potopili taliansky vojaci za pomoci upraveného torpéda, ktoré ich dopravilo k Pule.

S nástupom prístrojového potápania sa objavujú aj prvé skutočné potápačské dopravné prostriedky. Tak isto ako auto nad hladinou po súši, poslúži DPV na prepravu nákladu alebo ľudí-potápačov pod hladinou.

Používa sa v armáde na prepravu alebo iné úlohy podľa zadania.

Vedcom v pracovnom potápaní slúžia napríklad aj ako platforma na uchytenie rozmerných prístrojov.

Potápanie s DPV nám prináša ďalší nový typ zážitku pod vodou, veď potápanie je v prvom rade zážitkový šport. Správne vyvážený a vycvičený potápač s DPV si môže vychutnať ponor úplne iným spôsobom. Veľkosť akvatória, v ktorom sa môže pohybovať mu dáva pocit slobody a letu nad krajinou.

 

Tomáš Kiss

Inštruktor rekreačného aj technického potápania. Absolvent kurzov v rôznych výcvikových systémoch (PADI, SDI, TDI, GUE...). Školiteľ, servisný technik, organizátor a propagátor potápania s podvodnými skútrami, za čo si na Slovensku vyslúžil prezývku "Mr. DPV".

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020