Pro Dive Chorvátsko 
 

Bez rámové TECH masky

                                                                                                                                  Pridané 17.2.2017

 

 

 

Masky, v prípade ktorých absentuje rám masky z plastu či duralu, získavajú čoraz viacej na popularite. Nevšimnúť si to nemohli žiadni významnejší výrobcovia základného potápačského výstroja. A tak prakticky u každého producenta sa nájde nejaká skutočne “TECH” maska. Ich spoločnými rysmi sú:
- divoko, respektíve „mužne“ znejúce meno
- čierna farba
- chýbajúci rám

 

Meno masky

Bezpochyby je veľmi dôležité. Vedia to nielen marketingoví odborníci, ale najmä zamestnanci týchto firiem, ktorí majú na starosti červené a zelené čísla ............. Veď uznaj sám, že názvy ako: „Ranger“; „Shadow“; „Tekkie“ a podobne, znejú pre určitú skupinu potápačov lepšie ako napríklad „Pinky“; „LadyBug“ či „Bella“......

 

Farba

V dnešných časoch platí, že kto v rámci svojho výstroja nosí čiernu farbu, sa môže označovať ako FRIKULÍN. Tento slovný paškvil vznikol zo slov „FREE“ – „COOL“ – a „IN“. Čierna je jednoducho moderná. Svojmu nositeľovi dodáva ten správny „Army Look“, robí ho drsnejším, než v skutočnosti je. Krutejším, než negatívni hrdinovia akčných filmov a nenápadnejším ako agent SI_AJ_EJ. Farba bez rámovej masky preto musí byť čierna. Bodka.

 

Chýbajúci rám

A teraz už vážne. Vráťme sa k názvu môjho článku. Ako vzniká bez rámová maska? No, jednoducho sa vynechá plastový rám a pracky sa pripevnia priamo na lícnicu masky. Výsledkom je, posunutie sa zorníka bližšie k očiam užívateľa masky. A to už má za následok želané:
- zmenšenie vnútorného objemu masky ........................ (jednoduchšie vylievanie masky)
- prekvapujúco rozšírené hodnoty šírky/výšky zorného pola ...................... (lepší výhľad)
- zmenšenie hydrodynamického profilu masky .............. (pohyblivosť aj spotreba)
Navyše ako bonus, sa bez rámové masky dajú ľahko poskladať na plocho. Možno práve preto sú obľúbené aj ako náhradné masky. Šikovne sa tak zmestia do prídavných vreciek BCD či suchých oblekov.

 

Každá palica má dva konce

Tak to už v živote chodí. Musí jestvovať aj opačný pól, nielen výhody.
Bez rámové konštrukcie obyčajne neposkytujú potápačom želanú pevnosť masky. Maska býva celá akási mäkká a akoby medúzovito poddajná, čo mnohým „borcom“ s pocitom potápačskej nadradenosti nevyhovuje.
Ďalej sklenený zorník takýchto masiek je relatívne veľký. Nie, že by sa lámali ako na bežiacom páse, ale aj tak ich pružnosť v pomere k ploche má svoje hranice.
Jedno zorníkové masky sa dajú len veľmi zložito upraviť na dioptrické sklá. A aj keď už jestvujú bez rámové konštrukcie s vyšším počtom skiel, nie je možné ich vymienať za optické.

Tak, a každý si môže vybrať .......................

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020