Pro Dive Chorvátsko 
 

Alternatívy potápačských nožov

                                                                                                                         Pridané 26.10.2011

 

Pokiaľ priznáme nožom ich primárnu funkciu, ktorou je rezať, vyprosťovať či nebodaj zachraňovať, istotne neprekvapí, že sa tak v minulosti ako aj v prítomnosti objavilo množstvo alternatívnych nástrojov. Po takýchto nástrojoch a iných kombinovaných nožoch aj napriek vysokej cene siahajú potápači, ktorí sa venujú špeciálnym typom potápania. Alebo tak, ako to v podobných prípadoch býva takí, ktorým nestačí zvyčajná ponuka v špecializovaných potápačských obchodoch a jednoducho túžia mať atraktívne a pre nich často celkom zbytočné doplnky.


Zatváracie nože

Alternatívou ku klasickým tvarom nožov sú zatváracie nože. Ich určitou nevýhodou je, že bez skutočne zodpovednej starostlivosti o ich oceľ, veľmi rýchlo hrdzavejú. Ich „najslabším“ a ľahko korodujúcim miestom je predovšetkým otočný kĺb. Pochopiteľne aj v tomto prípade sú výnimkou nože z titanu či iných ušľachtilých kovov. Iným argumentom ich užívania, je trocha zložitejšie otváranie nožov tohto typu v hrubých potápačských rukaviciach.


Trhacie háky

Ďalším typom vyprosťovacích nástrojov sú „trhacie háky“ s oblúkovitým ostrým. Hodia sa najmä na oslobodzovanie z rybárskych vlascov a sietí. Radi ich majú najmä „bojovo“ naladení športoví potápači.


Nožnice a kliešte

Jaskynní potápači nosia pod vodu občas silné nožnice. Dôvodom je možnosť jednoručného strihania v zložitých speleopotápačských situáciách. Kliešte si ako nástroj osvojili jaskyniari preto, že pred pár desaťročiami sa v európskych jaskyniach namiesto šnúr používali na značenie oceľové laná.

Väčšina uvedených alternatív sa hodí najmä ako záložný nástroj, preto väčšina potápačov preferuje ešte stále v prvom rade kvalitný potápačský nôž.


 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020