Pro Dive Chorvátsko 
 

 

Čo je vlastne DPV?

                                                                                                                   Pridané 3.5.2017

 

 

DPV alebo Diver Propulsion Vehicle inak nazývaný aj podvodný skúter a niekde aj ako UPV (UnderWater propulsion Vehicle) je zariadenie, umožňujúce potápačovi zväčšiť veľkosť akvatória, v ktorom môže operovať. Super agent 007 ho použil v roku 1965 vo filme Thunderball. Traduje sa, že film bol v radoch príslušníkov špeciálnych jednotiek značne neobľúbený, nakoľko dával podklad k nerealistickým očakávaniam nadriadených.
Ale vráťme sa späť k tomu, čo je to vlastne ten DPV. Možno lepšou otázkou by bolo, čo všetko patrí medzi DPV. Podľa použitia, pohonu, tvaru a veľkosti sem môžeme zaradiť nasledovné zariadenia:

Ľudské torpédo

Jedno z najstarších typov DPV. Najčastejšie používané v armáde, ale existujú aj civilné verzie. Už z názvu, je možné odvodiť tvar a je pravdou, že prvé z použitých ľudských torpéd boli hlavne vyradené alebo ukoristené torpéda. Prvé zaznamenané potopenie lode s pomocou ľudského torpéda bolo počas prvej svetovej vojny. Potápač sedel v tele DPV, alebo vo vnútri nato prispôsobenej sedačke.

Potápačský skúter

Je primárne používaný jednotlivcami, technickými alebo rekreačnými potápačmi. Prvé skutočne DPV tohto typu, je možné vidieť vo filme J.Y.Cousteaua – „Svet Ticha“. Podľa použitia a spôsobe jazdy rozlišujeme 2 hlavné typy skútrov.

- Subskimmer

Kombinácia DPV a hladinového plavidla. Po hladine sa pohybuje s pomocou spaľovacieho motora, ktorý je možné hermeticky utesniť a pokračovať pod vodou na elektrický pohon. Toto zariadenie je najčastejšie využívané v armáde.

- Wet subs

Inak povedané mokrá ponorka. Je to vlastne obrovské DPV, ktoré zahŕňa aj neutesnenú otvorenú kabínu. Jej pilot preto pochopiteľne musí používať potápačský výstroj. V armáde sa používa snímme del ívery vehikle (SDV) na dopravu diverzantov do prístavu alebo na pobrežie, priamo z ponorky. Napríklad Multi-Role Combatant Craft (MRCC).

Manta-boards

Niekto môže povedať, že nasledovné zariadenie nepatrí do kategórie DPV. Manta-boards sú dosky rôznych tvarov a veľkostí, ktoré sú ťahané člnom z hladiny. Potápač alebo freediver s pomocou nakláňania dosky aj pozíciou tela, mení hĺbku a do určitej možnosti aj smer.

Ako nám história aj rozdelenie napovedajú, DPV k nám prišlo z vojenského sektoru, v ktorom má stále svoje pevné miesto. Ale v súčasnosti, už nie je DPV dostupné len pár vyvoleným jedincom, ale aj nám obyčajným smrteľníkom (a to aj bez toho, aby sme museli predať svoju obličku alebo iný orgán). Samozrejme je dôležite si uvedomiť, že základom bezpečného použitia a plnohodnotného zážitku, je správny výcvik pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora.


 

Tomáš Kiss

Inštruktor rekreačného aj technického potápania. Absolvent kurzov v rôznych výcvikových systémoch (PADI, SDI, TDI, GUE...). Školiteľ, servisný technik, organizátor a propagátor potápania s podvodnými skútrami, za čo si na Slovensku vyslúžil prezývku "Mr. DPV".

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020