Pro Dive Chorvátsko 
 

Maska ProEar 2000

                                                                                                                                  Pridané 11.2.2017

 

 

Mnohých rekreačných aj profesných potápačov v rozlete ich potápačskej kariéry zastavili problémy s ušami. Oveľa viac než pre iné zdravotné problémy musia potápači na celom svete počas dovoleniek prerušovať ponory. Jednoducho preto, že bez úplného vyrovnania tlaku v stredoušnej dutine to dolu do hlbiny jednoducho nejde!

Vzhľad ProEar 2000

Maska už na prvý pohľad vyvoláva úsmev na tvári starých potápačských bobrov! Jej základom je celkom obyčajná konvenčná maska, doplnená o akési „slúchadlá“ po bokoch hlavy, pripomínajúce chrániče sluchu, ktoré preslávil istý maďarský herec v skvelom česko-slovenskom filme „Vesničko má stredisková“.

Tieto mušľlovité doplnky sa v zadnej časti napájajú na zátylku na popruh masky. S interiérom masky sú „slúchadlá“ v prednej časti spojené rúrkami, ktoré umožňujú komunikáciu a prechod plynu vo vnútri. Tlak v maske, ktorý sa vyrovnáva cez nos sa potom rúrkami prenáša aj na chráničmi zakryté uši. Maska môže byť doplnená aj o popruh vedený cez temeno hlavy.

Tvrdenia výrobcu

Producenti a distribútori masky Pro Ear 2000 odvážne vyhlasujú, že ich výrobok eliminuje podstatné množstvo problémov s ušami a svojmu užívateľovi poskytne nerušený zážitok z pod vodnej hladiny.

Unikátny dizajn masky a vlastnosti, ktoré jej umožňujú udržiavať uši potápačov v suchu predstavujú efektívne riešenie za v celku rozumnú cenu. Dizajnovaná bola údajne v spolupráci s potápačskými lekármi, inžiniermi a inštruktormi zo SR Services LTD. Ich cieľom bolo zvýšiť komfort ale aj bezpečnosť potápačov.

Čo všetko dokáže

Užívateľom masky by mali byť neznáme:
- bolesti spôsobené neschopnosťou vyrovnať tlak medzi vonkajším a vnútorným uchom z dôvodu blokády v priestore Eustachovej trubice
- infekcie vonkajšieho zvukovodu spôsobené prenikaním baktérií a iritačných chemikálií zo znečistenej vody
- zápaly stredného ucha
Výrobca ide dokonca tak ďaleko, že tvrdí, že potápač je s touto maskou schopný pod vodou čiastočne rozlíšiť smer prichádzajúceho zvuku!

Ako maska funguje

Po tom, čo sa potápač zanorí pod hladinu, začne postupne vyrovnávať tlak v maske obvyklým spôsobom cez nos. Ten sa spojovacími kanálikmi dostáva do „slúchadiel“. V trubičkách sú umiestnené jednosmerné ventily, ktorých úlohou je v prípade zaplavenia „slúchadiel“ zabrániť prieniku vody do masky.

Dokonca je možné vypudiť vodu aj z týchto priestorov spôsobom, keď sa potápač má pozerať v horizontálnej polohe pred seba. Pokračovať by mal pritlačením hornej časti „slúchadiel“ rukami o hlavu a usilovným vydychovaním nosom. Rozpínajúci sa objem plynu vypudí vodu cez drenážne otvory z priestoru „slúchadiel“. Vzhľadom na odpor, ktorý budú klásť jednocestné ventily bude pri tom možno potrebné si pridržať masku na tvári.

V prípade, ak sa potápač ponára v chladnejšej vode, ktorá vyžaduje aj ochranu hlavy, sa maska nosí pod neoprénovou kuklou.

Náš test masky

My sme masku v redakcii SCUBA.SK vyskúšali. Pri jej nasadzovaní je vhodné si oboma rukami pomôcť tak, ako si človek nasadzuje HiFi slúchadlá a dbať na to, aby ich silikónová lícnica nebola pretočená. Aby sme dostali všetko na správne miesto, musela si naša asistentka svoje dlhé vlasy odhrnúť čo najďalej od uší. Aj umiestneniu popruhu sa musí urobiť precíznejšie. Všimli sme si, že zadný popruh je posadený nižšie ako býva zvykom, pravdepodobne z dôvodu lepšieho „padnutia“ chráničov ušníc.

Aj keď si na absenciu potreby vyrovnávania tlaku v stredoušnej dutine treba trocha zvyknúť, maska pod vodou fungovala dobre. Z počiatku sme sa obávali, že nám bude do „slúchadiel“ zatekať voda. Nič také sa nedialo. Daľšou obavou bolo, že pre zvýšený vztlak spôsobený dutinami po stranách hlavy, nás bude maska nútiť do „odlišnej“ polohy hlavy. Ani k tomu nedochádzalo.

Ako náš testovací redakčný team skonštatoval, za najväčší rozdiel v porovnaní s konvenčnou maskou môžeme považovať skutočnosť, že potápanie s maskou Pro Ear 2000 sa z tichej, pokojnej až introvertne-relaxačnej aktivity mení na akusticky jemne rušenú návštevu „SVETA TICHA“ (ak by sme si zapožičali názov od kapitána J. Y. Cousteaua). Pobyt pod hladinou s touto bizarnou maskou je sprevádzaný šumením, pískaním, pukotom a celou škálou daľších zvukov. A všetci sme sa zhodli v tom, že o proklamovanom vylepšení schopnosti vnímať smer prichádzajúceho zvuku sme nemali ani potuchy.......


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020