Pro Dive Chorvátsko 
 

Zipsy suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 23.4.2017

 

 

 

Zips tvorí najcitlivejšiu súčasť obleku a vyžaduje preto najviac starostlivosti. Jeho dĺžka je závislá najmä na umiestnení. Pri kúpe obleku môže byť práve umiestnenie zipsu jedným z kritérií jeho výberu.


Umiestnenie zipsu

Rozlišujeme medzi zipsom:
- na chrbte cez plecia
- na hrudi vpredu
- na páse
- okolo krku

Vari najčastejšie používaným variantom je na chrbte, krížom cez plecia. Vyžaduje asistenciu partnera pri otváraní aj zatváraní obleku. Občas, ak nie je dostatočne dlhý, môže takéto umiestnenie obmedzovať pohyb, ako aj vyvolávať nepríjemné pocity pri nafukovaní kompenzátora.

Frontálne umiestnenie zipsov na hrudi, diagonálne z jedného pleca krížom cez hrudník k opačnému boku, umožňuje samostatné obliekanie aj vyzliekanie obleku, ako aj jeho otvorenie počas prestávky medzi ponormi. V minulosti, bolo z pohľadu zatvárania umiestnenie zipsu výlučne z ľavej hornej strany (plece) ku pravej spodnej (bok), čo odrážalo skutočnosť, že väčšina ľudskej populácie sú praváci.

Ale čoraz väčšie zmenšovanie oblekov (ženy - deti – subtilní mládenci) spôsobilo, že sa zips na ľavom pleci akoby dostal do cesty vypúšťaciemu ventilu a bránil mu v správnej funkčnosti. Práve zipsy ženských oblekov sa začali z uvedeného dôvodu šiť naopak. V ich prípade je pri zatváraní potrebné použiť ťavú ruku, keď je zips vedený z pravej hornej strany (plece) ku ľavej spodnej (bok).

Exotickým spôsobom lokalizácie zipsu je okolo pásu, cirkulárnym spôsobom. Pri nasadzovaní pochopiteľne poskytuje svojmu majiteľovi vysokú úroveň samostatnosti.

V minulosti viacerí výrobcovia v snahe o potápačovu autonómnosť umiestňovali zips spôsobom, keď sa ťahal z prednej strany hrudníka poza šiju okolo krku opäť späť dopredu. Táto lokalizácia predpokladala veľmi dlhý zips, čo zvyšovalo cenu obleku. V prípade kovových zipsov totiž platilo a platí aj podnes, že je súčasne najdrahšou súčasťou suchých oblekov. Čím je dlhší - tým je oblek drahší a údržba je komplikovanejšia.

Niektoré kvalitnejšie suché obleky majú aj chrániče zipsu, ktorým je pás extra materiálu z vonkajšej strany. Zips prekrýva ďalším (obyčajne plastovým zipsom) alebo velcro patentom. Pretože zipsy súčasne fungujú aj ako teplotné mosty, treba pri výbere dbať aj na to, aby pod nimi boli podložky z neoprénu či obleku podobného materiálu.


Materiál

V súčasnosti sa zipsy suchých potápačských oblekov vyhotovujú z dvoch hlavných druhov materiálov:
- z kovu
- z plastov.

Je len ťažko určiť, ktorý z nich je lepší. Rigidní potápači, ktorí sa len veľmi neochotne podriaďujú novinkám sa budú istotne dušovať, že „kov je jednoducho - kov“. Budú spomínať, čo všetko so svojimi miláčikmi s kovovými zipsami prežili a aké všelijaké drsné správanie, či pekelné prostredie ich obleky zniesli.

Pravdou však zostáva, že kovové zipsy bývajú tuhšie, čo v niektorých prípadoch môže obmedzovať pohybový komfort. Treba sa o ne starať. Čistiť, voskovať, otvárať/zatvárať, špeciálne baliť a podobne.

Plastové zipsy predstavujú súčasnosť. Sú ľahšie a elastickejšie. A tiež prekvapujúco odolné. Na rôznych sociálnych sieťach istotne nájdeš všakovaké videá, v ktorých ich výrobcovia či distribútori súčasných suchých oblekov predvádzajú rôzne „kúsky“ s nimi. Polemizovať nad tým, či majú kratšiu alebo dlhšiu životnosť je už dnes bezpredmetné. Jednoducho, kovový zips – produkt kozmického výskumu z minulého tisícročia je odsúdený k zániku. Pretože milý čitateľ, ak si neschováš niekoľko kusov do garáže v šuplíku do zásoby, tak sa ti môže stať, že o pár rokov už žiadne kovový zips nezoženieš.....


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020