Pro Dive Chorvátsko 
 

Uroventil suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 29.4.2017

 

 

 

Jednými blahorečený, inými celkom zatracovaný vynález, umožňujúci si uľaviť aj počas ponoru, sa nazýva osobný ventil (po anglicky “personal valve”). Skrátená forma jeho označenia ako “P-ventil”, je súčasne tiež slovnou hračkou, pretože “to pee” v jazyku anglicky hovoriacich detí znamená jednoducho naše “cikať”.

Ako dokazuje množstvo debát na webe, rôznych sympóziách a stretnutiach, sú skúsenosti “suchooblekových” jedincov z komunity technických potápačov a všeobecne téma urinoventilov natoľko “zaujímavá”, že by si hádam zaslúžila aj samostatnú kapitolu. Naša príručka, je však určená prevažne bežným potápačom, ktorí bažia po potápaní v suchom obleku v rámci hraníc rekreačného potápania. Hĺbky do 40 metrov a časy, na ktoré ich pustia počítače v bezdekompresných limitoch, znamenajú ponory zvyčajne do jednej hodiny. Preto nemusia riešiť túto chúlostivú záležitosť.

Napriek tomu si dovoľujeme aspoň v hrubých rysoch túto tému objasniť. Urinoventil pre pánov, má vo vnútornej strane obleku podobu hrubšieho kondómu, ktorý si odvážny jedinec navlieka na svoj rodinný poklad. Navyše je kondóm pre lepšiu priliehavosť potiahnutý špeciálnym lepidlom, alebo dokonca vybavený takzvaným aplikátorom. Kondómy sa dodávajú v troch rôznych veľkostiach a líšiť sa môžu aj hrúbkou použitého materiálu. Na konci je pripevnená hadička pre odvod moču, ktorá ústi do obleku. Pri “zakladaní” kondómu s hadičkou sa musí potápač ubezpečiť, že táto nie je nikde zalomená či priškrtená.

Na druhej, vonkajšej strany obleku je inštalovaný vlastný ventil, ktorý sa dá otáčaním vodotesne uzavrieť či otvoriť pre použitie.

Z hľadiska funkčnosti delíme ventily na:
- vyvážené a
- nevyvážené.

Vyvážené modely kladú prietoku moču von z obleku väčší odpor. Preto má potápač pocit, akoby musel len na etapy ”cvrkať”. Svojmu užívateľovi zabezpečujú ochranu pred vniknutím vody do systému, čo v niektorých prípadoch môže znamenať aj účinnú ochranu pred rôznym infekciami. Samotné vyváženie ventilu, môže byť konštrukčne riešené takzvaným “T”spojením hadíc, alebo priamo v tele ventilu.

Nevyvážené umožňujú ľahší a najmä kontinuálny odvod moču. Ak dôjde k nedobrovoľnému stiahnutiu (spadnutiu) kondómu, či jeho rozpojeniu s hadičkou, hrozí potápačovi až do momentu keď sa mu podarí uzavrieť vonkajší ventil prenikanie vody z vonka. Navyše, je potrebné ho na začiatku ponoru zaplaviť vodou a vystaviť sa tak už spomínanému riziku zápalu močových ciest.

Užitočným doplnkom je aj rýchlospojka. S jej pomocou, sa dokáže potápač medzi ponormi “odpojiť” od ventilu bez toho, aby si musel kondóm zvliekať, čo patrí medzi najmenej príjemné stránky reality používania tohto zariadenia.

Reálne použitie urinoventilu vôbec nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Mnohí potápači sa musia túto zručnosť doslova “naučiť”. Často potrebujú na odstránenie akejsi mentálnej blokády a prvé úspešné dokonanie procesu močenia aj niekoľko ponorov. Navyše, aby celý systém fungoval, musí sa jedinec aspoň čiastočne vyholiť.

Vstup odvážnych žien a dievčat do sveta technického potápania vyriešil tento problém aj zo strany nežného pohlavia. Dámska obdoba zariadenia, nazývaná aj she-ventil má podobu akejsi “mušle”, ktorá sa na (opäť dôkladne vyholené) lono prilepuje špeciálnym lepidlom.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020