Pro Dive Chorvátsko 
 

Suché potápačské obleky z neoprénu

                                                                                                                   Pridané 20.4.2017

 

 

Penený neoprén, je mikroporézny materiál takmer identický s tým, z ktorého sa vyrábajú aj mokré a polosuché potápačské obleky. Sú konštruované, podobne ako mokré, lepením a šitím, čo spôsobuje síce rýchlejšie stárnutie, ale súčasne aj zjednodušuje ich opravu. Manžety týchto oblekov bývajú vyrábané z tenšieho, 3-mm hrubého neoprénu.

Suchý oblek z neoprénu je na rozdiel od svojich „trilaminátových“ bratrancov elastický. Často býva prvým typom, ktorý si nový majiteľ zadováži. Možno preto, že im pripomína ich mokráč a zmenšuje obavy z učenia sa zaobchádzania s ním. Alebo je dôvodom ich relatívne nízka cena.

Podobnosť s mokrými oblekmi umocňuje aj skutočnosť, že sú strihané užším spôsobom a oproti spomínaným trilaminátom v nich nebýva toľko priestoru. Podoblečenie, ktoré sa pod nimi nosí býva veľmi tenké, pretože svojho majiteľa veľmi dobre chránia pred chladom aj sami o sebe.

Neoprénové suché obleky majú pomerne veľký vztlak na začiatku ponoru, ktorý vyžaduje adekvátne množstvo záťaže a vytvára veľké vztlakové rozdiely. Penený neoprén je tiež materiál, ktorý sa ľahko trhá, či inak poškodzuje o ostré predmety pod vodou aj na suchu. Preto býva neoprénový oblek v záujme svojej vlastnej ochrany krytý nylonovou vrstvou.

Oblek pomalšie schne a nie je jednoduché ho umývať a ošetrovať. Po niekoľkých mesiacoch si väčšina neoprénových oblekov vybuduje mikroklímu a vône, dôverne známe zo šatne mužského hokejového družstva.

Hoci sa neoprénové suché obleky zdanlivo „napasujú“ na kohokoľvek a vytvárajú dojem, že dobre „sadli“ – je zvyčajne opak pravdou. A navyše, neobliekajú sa práve pohodlne a potápač v ňom zostáva dosť neohrabaný na súši, čo potom pokračuje aj pod vodou.

Tak si vlastnosti neoprénových suchých oblekov zhrňme:

Výhody

- dobré izolačné schopnosti,
- elasticita vo všetkých smeroch,
- možnosť jednoduchších opráv,
- relatívne nízka nadobúdacia cena.

Nevýhody

- vysoká hmotnosť,
- obmedzenejšia možnosť nasadenia,
- vztlaková charakteristika,
- náročnejšie ošetrovanie,
- pomalé schnutie.


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020