Pro Dive Chorvátsko 
 

Príslušenstvo suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 30.4.2017

 

 

Vak

Prakticky ihneď po zakúpení si suchého obleku, má jeho nový majiteľ problém, v čom svojho miláčika transportovať. Niektorí výrobcovia k nemu poskytujú veľmi vzdušný vak z hrubšej sieťoviny. Iní naopak k sucháču pribalia vodotesný lodný vak, aby si po ponore a naložení sa do auta, potápač čo najmenej zamočil ďalší výstroj a osobné veci.

Nám sa najviac pozdáva vak z nepremokavej tkaniny, ušitý špeciálnym spôsobom tak, aby ho potápač mohol použiť aj ako podložku. Vak, či skôr taška má polkruhovitý tvar, so zipsom na oblúku. Objemovo sa doň musí zmestiť všetko podoblečenie aj s uterákom. Po otvorení zipsu a rozložení do celého kruhu sa stáva ideálnou podložkou na prezliekanie sa, bez potreby nosenia celty, karimatky či inej plachty. A aj na palube lode, ktorá sa po vylezení potápačov niekedy stáva „mokrou“ zónou mu tak zostanú veci na prezlečenie suché.


Vosk a zásyp

K ošetrovaniu zipsu obleku patrí aj vosk. Množstvo, ktoré výrobcovia dodávajú k oblekom časovo zvyčajne vydrží viac, než samotný oblek. V iných prípadoch nachádzame vo výbave oblekov aj zásyp v špeciálnej „púdrovačke“. Slúži k ľahšiemu navliekaniu si latexových manžiet.


Ostatné drobnosti

Seriózni producenti suchých oblekov pribaľujú tiež záplaty z identického materiálu, z akého je oblek ušitý. Niekedy aj lepidlo, čiapku či iné reklamné a darčekové predmety. V minulosti sme nachádzali v baleniach suchých oblekov aj takzvané „krčné krúžky“, ktoré sa nosili ako náhrdelník. Potápačovi umožnili navliecť si na ne koniec krčnej manžety a uvoľniť na súši tlak na karotídy. Najmä v čase medzi dvoma ponormi sa mu tým vytvorila komfortná zóna dýchacích ciest.

Do oblasti recesie (aj keď ide mimochodom o veľmi užitočnú drobnosť), môžeme zaradiť k doplnkom, ktoré niektorí českí výrobcovia dodávajú aj takzvané „vyzúvatko“. Je ním drevená pomôcka akú naši predkovia používali na vyzúvanie si čižiem po ťažkej práci na poli.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020