Pro Dive Chorvátsko 
 

Boty suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 23.4.2017

 

 

 

Topánky, by mali byt o čosi viac, než len púhe predlženie suchého obleku. Pri kúpe či inom obstarávaní, si môžeme vyberať z dvoch koncepčne rozdielnych typov topánok. Jedny sú integrované, a tvoria neoddeliteľnú súčasť obleku. V druhom prípade ide o oddelenú obuv.


Integrované topánky

Suché obleky mávajú podobu pevných čižiem siahajúcich až po tretinu lýtok. Vyrábajú sa z gumy, gumených zmesí či plastov. Aby sa ľahšie nasadzovali, bývajú niekedy na mieste spojenia s oblekom doplnené o pás neoprénu, ktorý im poskytne určitú flexibilitu. Uvedené čižmy sú zvyčajne pomerne objemné, pričom užívateľovi poskytujú dosť vnútorného priestoru, do ktorého sa dostane izolačný plyn. Nie je v nich zima, ale pocitovo si treba na pohyb v nich zvyknúť. Okrem iného si bude musieť ich majiteľ zadovážiť minimálne o číslo väčšie plutvy, než aké zvykol používať s bežnými topánkami k mokrému obleku.

V súčasnosti sú čoraz populárnejšie topánky, ktoré vizuálne aj konštrukčne pripomínajú bežné neoprénové topánky. Produkujú sa z hrubého 7-9 mm neoprénu, ktorý je zosilnený gumenými či plastovými výstužami. Takéto topánky sú veľmi ľahké, relatívne dobre sa nasadzujú aj vyzúvajú. Je však pochopiteľné, že pri dlhých a náročných ponoroch v jaskyniach medzi sifónmi sú zraniteľnejšie.

Neoprénové topánky lepšie sedia na nohe, potápač v nich vodu dobre „cíti“ a prenos hybnosti na plutvy je priamy, nesprostredkovaný. A navyše, ich užívateľ bude môcť pravdepodobne používať identické plutvy, ktoré má aj k mokrým topánkam.


Podrážka

Spodok kvalitných topánok by mal mať aspoň náznak wibramovitého dezénu. V suchých oblekoch zvyčajne chodíme oveľa viac, ako v ich mokrých variantoch. Aj výstroj k sucháčom, či už z dôvodu chladu alebo komplexnosti ponoru, býva obvykle objemnejší a samozrejme aj ťažší. O stabilite pri chôdzi po kamenistom brehu, prekračovaní prekážok, šplhaní sa po rebríkoch či šmykľavosti mokrých kameňov a kmeňov stromov ani nehovoriac.


Drobnosti, ktoré potešia

Niektorí výrobcovia pridávajú k zadnej časti topánok nad pätou akýsi výstupok, ktorý pomáha lepšie fixovať plutvy. Ich remienky či pružiny sa vďaka týmto zarážkam nekĺžu nadol a zostávajú počas pobytu vo vode na správnom mieste.

Ďalším vhodným doplnkom sú pútka, umiestnené tesne nad vyššie spomínaným výstupkom. Uchopenie pútka ukazovákom ruky a ťah hore enormne zjednodušuje navliekanie topánok, čo ocenia najmä objemovo výraznejší potápači. :-)

Zaznamenali sme aj ďalší doplnok, ktorým je tenší popruh, na konci doplnený o velcro zips. Umiestnený býva na spodnej časti lýtka a slúži ku stiahnutiu topánok či ponožiek obleku. Po jeho aplikácii, popruh primerane kontroluje množstvo izolačného plynu, ktorý prenikne do nôh.


Oddelené topánky

Ako spomíname v úvode, druhým typom obutia pre suché potápačské obleky sú separované topánky, nazývané po anglicky „Rockboots“. Spodná časť nohavíc týchto oblekov prechádza v integrované ponožky z neoprénu, alebo identického materiálu, z akého je oblek vyrobený. Na ne si potápač nasadzuje krycie topánky z gumy, plastu, plátna či ich kombinácie.

Je prekvapujúce, že viacero výrobcov ešte stále prináša na trh tento typ vonkajších topánok s klasickým šnurovaním. Z našich skúseností vyplýva, že vhodnejšie je, si zaobstarať boty s velcro zipsom, ktorých je na trhu niekoľko.


Ktoré sú lepšie?

Je len ťažko fundovane rozhodnúť, ktorý z uvedených typov (integrované či separované) topánok je vhodnejší. Oba systémy majú svojich zástancov aj odporcov a oba tábory zástancov si obhajujú „svoju“ pravdu.

Argumentácia prívržencov separovaných Rockboots obyčajne obsahuje:
- separované topánky sa dajú po niekoľkých sezónach jednoducho vymeniť bez akýchkoľvek servisných zásahov
- flexibilná časť obleku umožňuje meniť hrúbku vnútorných izolačných ponožiek, podľa teplotného rozhrania vody
- pri kombinácii so separovanými topánkami lepšie „cítia“ jemné pohyby plutvami na manévrovanie pod vodou
- celý oblek môžu po ponore vyvrátiť a bezo zbytku vysušiť

Fanúšikovia integrovanej obuvi zasa tvrdia, že:
- nikdy si nemôžu zabudnúť topánky doma
- rýchlejšie sa ustroja a nemusia si nič extra nasadzovať, šnurovať, sušiť a ošetrovať

Ťažko je v tejto otázke robiť sudcu. Domnievame sa, že výber je výsostne otázkou osobných preferencií a zvyku. Každopádne sa však domnievame, že kĺúčom k dobrým topánkam je predovšetkým správna veľkosť. A jej výber je podmienený testovaním všetkých troch súčastí naraz:
- izolačných ponožiek
- topánok suchého obleku
- plutiev, ktoré bude potápač používať.

Jasne, že v prípade separovaných topánok k nim pribudnú aj Rockboots.


České gumáky

V našich zemepisných šírkach, sa vďaka jednému relatívne úspešnému českému malovýrobcovi suchých oblekov, vytvoril v súvislosti s ich topánkami zvláštny fenomén. Vďaka tomu, že k oblekom začal lepiť celkom obyčajné „levné“ gumené čižmy, znížil cenu svojho výrobku. Navyše užívatelia týchto oblekov získali pevnú obuv, ktorá dobre drží v náročnom teréne a prakticky nepodlieha starnutiu. Veď koniec koncov klasické gumáky, sú už celé desaťročia najobľúbenejším „expedičným“ obutím našich jaskyniarov. Odporcov tejto myšlienky sú tí istí jedinci, ktorí pre vysoký nárt a slabšiu ohybnosť členkov, si neradi nasadzujú alebo nosia čižmy vôbec. Či už za účelom zbierania hríbov alebo potápania.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020