Pro Dive Chorvátsko 
 

Mokrý versus suchý potápačský oblek

                                                                                                                   Pridané 11.4.2017

 

 

Väčšina rekreačných potápačov, sa pri svojom prvom ponore pod hladinu súka do mokrého potápačského obleku. (Tí šťastnejší prípadne do žiadneho, ak svoj prvý ponor absolvovali v teplej vode tropického pásma). Princíp tepelnej izolácie mokrého obleku sa však od ochrany v suchom potápačskom obleku líši.

Ako pracuje mokrý oblek

To, že nejaký neoprénový oblek izoluje, neleží len na hrúbke neoprénu, z ktorého je ušitý, respektíve zlepený. Rovnako dôležitá, je aj tenunká vrstva medzi oblekom a pokožkou. Voda sa najskôr dostane pod oblek potápača a zohreje sa od teploty jeho tela. Manžety na zápästiach, členkoch a krku obleku potom značne obmedzujú vstupu ďalšej vody a spomaľujú jej pohyb v interiéry obleku.

Obmedzenie vstupu a cirkulácie vody vytvára následne pocit, akoby oblek „hrial“. V prípade starších, či jednoduchších neoprénových oblekov, u ktorých nie sú manžety zastúpené, je cirkulácia vody väčšia ako u takzvaných „polosuchých“ variantov.

S postupnou hĺbkou sa oblek stláča a trocha stráca zo svojej schopnosti izolovať. Tlak deformuje drobné, uväznené bublinky plynu v obleku. Hrubšia vrstva neoprénu sa stane tenšou. Súčasne sa jemne natiahne a ešte viac vody sa dostane dnu.


Ako pracuje suchý potápačský oblek

V prípade suchých potápačských oblekov je ich izolačná schopnosť daná trojicou faktorov:
- materiál obleku
- izolačné podoblečenie
- ohrev

Aj samotný materiál, z ktorého sú niektoré suché obleky vyrobené môže predstavovať určitú ochranu pred chladom. Najlepšie z tohto porovnania vychádzajú neoprénové modely suchých oblekov a najhoršie membránové typy.

Druhým hľadiskom je typ a hrúbka použitého podoblečenia. Potápači majú v súčasnosti k dispozícii celú škálu rôznych podoblečení od celkom tenkých určených do teplých vôd, až po hrubé vrstvené typy do extrémneho chladu.

Poslednou novinkou je pasívny, či aktívny ohrev prostredníctvom elektrických riešení vyhrievania spodných vrstiev podoblečenia.


Izolačný plyn

Nesmieme však zabudnúť na podstatnú zložku izolačnej sústavy suchých potápačských oblekov, ktorou je na rozdiel od mokrých oblekov vrstva izolačného plynu. Po uzavretí obleku zostáva potápačovi medzi pokožkou – vrstvami podoblečenia – a oblekom uväznený vzduch. Tento je sám o sebe zlým vodičom tepla a preto sa hodí dobre aj ako izolátor. Potápač si s postupnou hĺbkou musí do obleku prifukovať inflátorom vzduch, ktorý musí počas výstupu naopak ventilovať von z obleku.

V niektorých aplikáciách technického potápania používajú potápači na prifukovanie obleku hustejší plyn ako vzduch – najčastejšie argón.

 


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020