Pro Dive Chorvátsko 
 

Výber a kúpa potápačského noža

                                                                                                                         Pridané 26.10.2011

 

Je až komické, akými detinskými sa stávajú normálni a v celku racionálni muži v momente, ak sa ocitnú v situácii, ak si majú vybrať potápačský nôž. Odrazu sú z nich hľadači pokladov, ktorí potrebujú páčidlá na otváranie meďou kovaných debien, žralokobijci alebo rambovsky vyzerajúci velitelia prepadových jednotiek. Až má niekedy človek pocit, že sa vraciame do situácie spred pol storočia, keď dosahovali potápačské nože skutočne úctyhodné rozmery. V súlade s inou freudouskou teóriou o mužskej pýche, priam evokujú pocit kompenzácie za ....... (dosaď si sám).


Ako si vyberať

Pochopiteľne výber typu, tvaru a druhu noža bude podriadený najviac predpokladanému spôsobu potápania, ktorému sa hodlá jeho budúci majiteľ venovať. Istotne iný pohľad na vec bude mať začiatočník (hoci aj zaťažený už spomínaným „machovským“ syndrómom) a iný napríklad už pokročilý sladkovodný potápač, ktorý je už zvyknutý na občasné zachytenie sa o rybársky vlasec. Preto aj nároky na nôž môžu byť rôznorodé. Základnou otázkou preto asi zostáva: Je primeraný môjmu štýlu potápania?


Parametre budúceho noža

V zásade, si v procese výberu vhodného noža, musíme zodpovedať otázky týkajúce sa základných veľkostných parametrov noža. Na tomto mieste nastupujú úvahy:
• O dĺžke čepele a jej ostria. Vyhovuje mi ostrosť noža? (Na škodu nemôže byť napríklad ani malý pokus s prerezaním silonového lanka).
• O veľkosti rúčky noža. Vyhovuje mi jej veľkosť? Je možné nôž dostatočne pevne uchopiť aj v hrubších rukaviciach? Budem s ním vedieť manipulovať?
• O puzdre noža. Je spoľahlivé? Je poloha noža v puzdre stabilná ?Je možné, ho bez problémov vyťahovať?
• O upevnení puzdra. Aké varianty upevnenia poskytuje? Aká je kvalita upínacích popruhov? Čo pracky? Sú remene dostatočne dlhé?
• O údržbe noža. Dá sa nôž rozložiť tak, aby sa zjednodušil proces jeho čistenia aj ošetrovania?


A otázka na záver

Ak budeš typickým rekreačným potápačom, ktorý absolvuje ročne 20-25 ponorov v tropických vodách z paluby špecializovaných lodí a vždy s odborným doprovodom, možno by si potrebu vlastniť nôž mal zvážiť ako takú. Prostriedky, ktoré tak ušetríš, môžeš efektívne využiť na inšpekčnú prehliadku svojho regulátora či investíciu na vylepšenie iných súčastí potápačského výstroja.


 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020