Pro Dive Chorvátsko 
 

Čím je pre mňa potápanie

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Je to šport ?
Je to len finančne a časovo náročné hobby ?
Je to životný štýl ?

Je len veľmi ťažko vyjadriť jediným článkom, čo všetko pre mňa znamená potápanie. Je mojím zamestnaním aj dominantným záujmom. Zohralo významnú úlohu pri voľbe môjho štúdia, ba aj životnej partnerky. S potápaním sa prebúdzam, potápanie mi dáva energiu a s myšlienkou na potápanie často aj zaspávam. Je jednoducho nerozlučne späté s mojim životom.

Ale možno nie som tým správnym príkladom na hľadanie odpovede, prečo sa každodenne státisíce ľudí po celom svete spúšťajú do hlbín pod vodnú hladinu, aby tam splynuli s prírodou a opäť okúsili čaro ríše, ktorú kapitán J.Y. Cousteau – jeden z nestorov tohto odvetvia ľudskej činnosti nazval „Svetom Ticha“.


Dýchať pod vodou ...

Možno je tým motívom odveká túžba človeka robiť to, čo matka príroda prisúdila len vodným tvorom vybaveným žiabrami. Moderný „akvalung“ umožňuje takmer prirodzené dýchanie pod vodou. Len máloktorý potápač zabudne na svoje prvé nádychy pod vodou, ktoré sa navždy vryjú do jeho pamäti.


Spoznávať nový svet ...

Pri potápaní môže človek objaviť celkom novú dimenziu života na Zemi. Vodný svet je nesmierne bohatý na počet zástupcov z oblasti živočíšnej aj rastlinnej ríše. Potápač s ním pomocou technických prostriedkov dokáže celkom splynúť. Aj napriek množstvu potápačských dokumentov a prírodopisných seriálov, ktorými nás televízne kanály zaplavujú, je objavovanie nových foriem života pod vodou prakticky neohraničené.


Budovať si vzťah k prírode...

Styk s prírodou je pri potápaní veľmi bezprostredný a priamy. Zážitky sú intenzívne a neformálne. Časom si každý potápač v sebe vypestuje pocit, ktorým sa stáva súčasťou tohto sveta, a jeho typických zástupcov neskôr považuje za svojich priateľov.


Relaxovať ...

Ako inštruktor potápania s dlhoročnou praxou odmietam názory a tvrdenia, ktoré sa snažia prezentovať potápanie ako „rizikový“, či dokonca „adrenalínový“ šport. Takto väčšinou označujeme veľmi dynamické, dravé alebo prinajmenšom nebezpečné športové odvetvia. Pritom potápanie považujeme za pohodovú záujmovú činnosť. Má antistresový účinok a pôsobí skutočne veľmi upokojujúco. Možno práve to ticho či absencia vyzváňania mobilných telefónov v tomto uponáhľanom svete je to, čo vlastne potápači vyhľadávajú v podvodnom raji.


Zažiť dobrodružstvo ...

Ktorý človek by nemal rád dobrodružstvo ? Azda niet takého, ktorý by sa nechcel vrátiť do detských čias. Potápanie poskytuje túto možnosť. Veď zážitkom z plavby na mori, noci strávenej na neobývanom ostrove, či kúpaním v pustej zátoke sa dnes predsa len nemôže pochváliť hociktorý Stredoeurópan.


Získať nových priateľov ...

Väčšina normálnych smrteľníkov v určitom okruhu rodiny, priateľov a známych, s ktorými trávi svoj voľný čas, väčšinu dovoleniek, osláv a ďalších príležitostí, z času na čas istotne zatúži po nových tvárach a začlenení sa do celkom inej komunity, ktorú spája odlišný záujem. Potápanie ako šport rozvážnych a zodpovedných je „zásobárňou“ veľmi „kvalitných“ ľudí.


Lietať je tak krásne ...

Nedá mi, aby som na záver nepridal aj svoju osobnú výpoveď o tom, čo považujem na potápaní za najkrajšie. Je to najmä „beztiažový stav“. Pocit, aký okrem nás potápačov dokážu zažiť pravdepodobne len parašutisti pri voľnom páde, či astronauti vo voľnom vesmíre. Stále znovu a znovu ma fascinuje ten neskutočný pocit výhry nad silami zemskej príťažlivosti, ktorý cítim, keď sa s pomocou kompenzátora vztlaku vyvážim v priestore pri skalnej stene, nad bezodnou tmavomodrou priepasťou čistej hlbočiny ....

 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020