Pro Dive Chorvátsko 
 

Prečo suchý potápačský oblek

                                                                                                                   Pridané 2.4.2017

 

 

Potápanie patrí do skupiny športov, označovaných nálepkou „outdoorové“ – to jest také, ktoré sa realizujú v priamo v prírode. Pre mnohé vnútrozemské krajiny bez priameho prístupu k moru, sa potápanie v skorých jarných a v neskorých jesenných mesiacoch stáva vítanou príležitosťou pre zostupy s pomerne dobrou viditeľnosťou, ktorá je v zásade lepšia ako v lete. Priehľadnosť vôd je daná okrem relatívne nízkej teploty najmä menším zastúpením jej organických súčastí.

Na rozdiel od svojho západného suseda, Slovensko nie je príliš bohaté na potápačské terény akými sú zatopené lomy, či jazerá, v ktorých môžeme nájsť pod vodou kolmé steny. Miestom výcviku aj tradičnými lokalitami našich potápačov sa preto stávajú najčastejšie štrkoviská, alebo banské vodné nádrže.

Plesá a jazerá našich veľhôr majú preto pre našinca dostatočný nádych dobrodružstva umocnený prostredím, v ktorom sa takéto ponory realizujú. Čarovné jazierko zasadené do lona skalnej terasy, obkolesené horským masívom, často krát „nebeské“ ticho navôkol, bizarné kamenné útvary pod vodou, sú len niektoré z motívov, ktoré priťahujú potápačov do týchto končín.

Spoločným menovateľom týchto lokalít je však studená voda. Hypotermia - podchladenie, môže byť nie len nepríjemným zakončením ponoru, ale aj vážnym stavom, ktorý môže ohroziť zdravie potápača. Okrem toho - pýtame sa, či môže mať potápač pôžitok z ponoru ak mu je zima?

V našom potápačskom centre však nepovažujeme potápanie v zime, za akési „východisko z núdze“ alebo „nevydarenú odnož“ v trópoch realizovaných foriem potápania. Naopak, domnievame sa, že do našich zemepisných šírok patrí rovnako ako lyžovanie, vysokohorská turistika alebo divoká voda. Aj preto sme zástancami názoru, že potápanie v suchom obleku je krásnou a dušu milovníka prírody napĺňajúcou aktivitou.

Je preto zrejmé, že hlavným motívom potápania v suchom obleku je zachovanie tepla a s tým súvisiaca ochrana zdravia potápača. Suchý oblek predstavuje alternatívu, ako si rozšíriť potápačskú sezónu na 12 mesiacov v roku.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020