Pro Dive Chorvátsko 
 

Kto potrebuje suchý potápačský oblek

                                                                                                                         Pridané 5.4.2017

 

 

Potápačská teória definuje studenovodné potápanie ako zostupy vo vode s teplotou menšou ako 8 stupňov Celzia.

Zo skúsenosti vieme, že v našich podmienkach sa často ponárame do takto chladných vôd. Väčšina potápačov na začiatku svojej kariéry začína v tenších - mokrých oblekoch. Potápačské školy, ktoré svoj výcvik zahajujú väčšinou až v mesiacoch apríl-máj, kedy voda dosahuje teplotu okolo 15-17 stupňov Celzia, majú vo svojich požičovniach obleky s hrúbkou 5 mm. Dôvodom je najmä jednoduchšie vyvažovanie, pretože tenké obleky nepodliehajú v malých hĺbkach tak veľkým tlakovo-objemovým zmenám ako hrubšie varianty.

Neskôr si takýto jedinec zakúpi úplný 7 milimetrový oblek vybavený kuklou, ponožkami a často aj vestičkou. Takto vystrojený zvláda ponory vo vodách s teplotou 12-15 stupňov Celzia. Časom sa však zatúži pozrieť aj hlbšie, alebo zostať pod vodou dlhší čas. Osobitne dôležitou sa stane problematika termálnej ochrany v prípadoch, kedy sa začne zaujímať o podvodnú fotografiu alebo video. Takýto spôsob potápania vyžaduje, aby jedinec zotrval často bez pohnutia v statickej polohe pri čakaní na vhodný objekt alebo „rybí model“.

Celkom stratený je už v spomínanom prípade, ak prepadne náročnejším formám potápania. V takom prípade sa suchý potápačský oblek stáva nevyhnutnosťou. Pre technických potápačov je vzhľadom na dĺžku ich ponorov s umelými dýchacími zmesami alebo teploty vôd v jaskynných systémoch neodmysliteľnou súčasťou výstroja. Rovnako aj jednotlivcov, ktorí v zime vstupujú do vody pod ľadovú prikrývku v mokrých oblekoch, považujeme za masochistov či iné sebadeštrukcné typy.

Osobitné postavenie majú suché potápačské obleky v špecializovaných zložkách a v rôznych záchranných systémoch. Nasadenie príslušníkov takýchto jednotiek predpokladá časté zostupy aj v kontaminovaných vodách, kde je ochrana jednotlivca v suchom izolačnom obleku absolútnou nutnosťou.

Všetky uvedené kategórie potápačov preto skôr či neskôr zájdu do špecializovanej predajne a objednajú si suchý potápačský oblek.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020