Pro Dive Chorvátsko 
 

Ventily suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 27.4.2017

 

 

 

Moderné ventily suchých oblekov umožňujú kontrolovať množstvo vzduchu v obleku, čo priamo ovplyvňuje vztlak potápača a sekundárne aj vlastnú ochranu pred chladom. Ak uvažujeme o suchých oblekoch z európskej či anglosaskej produkcie, bude mať drvivá väčšina z nich ventily, pochádzajúce od dvojice ich najväčších výrobcov: Apeks a SiTech. Na bežných oblekoch sa stretávame so štyrmi typmi ventilov:
- napúšťací (inflačný)
- vypúšťací (deflačný)
- prídavný vypúšťací
- hlavový


Napúšťací ventil

Napúšťací ventil sa nachádza obyčajne na hrudi, čo je vzhľadom na jeho dosažitelnosť medzi popruhmi kompenzátora asi najvhodnejšie. Z konštrukčného hľadiska môže byť otočný alebo fixný. V prípade otočného ventilu, si môže potápač zvoliť orientáciu (pravú alebo ľavú stranu), z ktorej si chce privádzať LP hadicou plyn na nafukovanie obleku.

Aj keď tlačidlo inflátora býva zvyčajne centrálne umiestnené a z prednej strany tela ventilu, jestvuje na trhu aj zopár modelov, ktoré sa nafukujú z boku. Niektorí potápači, ho pred štandardným typom preferujú s argumentom, eventuálneho „priľahnutia si“ ventilu. V podmienkach horizontálnej pukliny v jaskynnom systéme sa takto údajne dokáže nežiadaným spôsobom aktivovať.


Kombinovaný ventil

V poslednom období sa objavilo na trhu aj niekoľko systémov aktívneho vykurovania oblekov elektrickým prúdom. Ich konštruktéri pravdaže museli riešiť vstup vodičov do oblekov. Viacerí prišli s riešením, ktoré sa akoby samo nabádalo a skonštruovali špeciálne napúšťacie ventily s elektro pripojením na oboch stranách obleku.

Ako v podobných prípadoch aj tu platí, že ventily od renomovaných výrobcov sú síce drahšie, ale oveľa spoľahlivejšie a bezporuchovejšie.


LP hadica

Nízkotlaková LP hadica, ktorá privádza plyn z prvého stupňa regulátora, je súčasťou obleku, presnejšie napúšťacieho ventilu a ako taká, by mala byť vždy pribalená k obleku. Ak nie je ukončenie inflátorovej hadice štandardné, je rozumné si rezervnú hadicu radšej nosiť na potápačské výjazdy so sebou. Z pohľadu bezpečnosti je výhodné, aby koncovka bola identická a tým aj zameniteľná s koncovkou inflátora vyvažovacej vesty alebo krídla.

Pretože vo väčšine prípadov máme pri potápaní v suchých oblekoch nasadené hrubšie rukavice, je príjemné, ak je koncovka hadice opatrená špeciálnou, zhrubnutou rýchlospojkou pre lepšiu manipuláciu a napojenie sa s hadicou pod tlakom. Aj z bezpečnostného hľadiska, napríklad v situácii zamrznutia ventilu či inej chyby, je v stave núdze ľahšie, odpojiť hadicu s väčšou hlavou inflátora.


Odpúšťací ventil

Štandardné riešenia predpokladajú jeho umiestnenie na ľavé rameno. V prípade bežných foriem potápania patrí toto miesto k najvyššie položeným na tele a pre pravákov je pomerne ľahko dosažitelné. Aj keď ho skúsení potápači v suchých oblekoch aktivujú len zdvihnutím ramena, občas mu treba pomôcť zatlačením druhou rukou. Väčšina populácie je pravákov – možno preto padla voľba na ľavú stranu. Každopádne, viacerí ho dokážu ovládať synchronizovane s vypúšťaním plynu z kompenzátora vztlaku.

Dnešné, moderné vypúšťacie ventily majú nízky profil a citlivú pružinu. Oválne, akoby „zaguľatené“ ventily v porovnaní so staršími hranatými typmi, uľahčujú navliekanie si kompenzátora a tým aj prípadnú kolíziu s jeho popruhmi.

V súčasnosti sa používajú už výhradne len automatické ventily, ktoré umožňujú nastavenie vnútorného pretlaku v obleku a tým aj veľmi ľahké ovládanie. Ventil je potom schopný vypúšťať prebytočný, expandujúci plyn v závislosti na redukcii hodnoty tlaku okolia. Pochopiteľne, vždy je tu možnosť okamžitého a úplného otvorenia ventilu jeho stlačením pravou rukou.


Prídavný odpúšťací ventil

Viacerí výrobcovia suchých oblekov ponúkajú nám spotrebiteľom možnosť umiestnenia ďalšieho, prídavného ventilu na vypúšťanie prebytočného plynu zo suchého obleku. Ide o rozmermi menší jednosmerný ventil, bez možnosti nastavovania jeho citlivosti. Zvyčajne si ho potápači umiestňujú na ľavé predlaktie, keď jeho aktiváciu podmieňuje vzpaženie ľavej hornej končatiny.


Hlavový ventil

Jedinci, ktorí pociťujú nutnosť doviesť svoj výstroj do dokonalosti, si perforujú svoj suchý oblek aj na temene hlavy. Umiestňujú si tam ďalší jednosmerný výpustný ventil, ktorého úlohou je odvádzať prebytočný plyn z kukly. Cez hlavový ventil potom delfínom podobným spôsobom uniká von do okolia.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020