Pro Dive Chorvátsko 
 

Kukly k suchým potápačským oblekom

                                                                                                                   Pridané 23.4.2017

 

 

 

Potápač, hoci aj v suchom obleku, ktorý sa hodlá ponoriť do chladnejšej vody musí mať aj celý rad ďalších doplnkov. Okrem tela sa snažíme chrániť pred prenikajúcim chladom aj na hlave a rukách. Hlavu pokrýva kukla, ktorá sa však jemne odlišuje od modelov, používaných v prípade mokrých oblekov.


Integrované versus oddelené


Existujú oddelené aj integrované pokrievky hlavy. Integrovaná kukla (trvalo spojená s oblekom), podľa mnohých potápačov lepšie chráni pred hlbším prienikom chladnej vody za krk a tým aj pred zbytočnou stratou tepla. Nech to znie akokoľvek bizarne, jej výhodou okrem iného je, že roztržitým potápačom nedáva možnosť jej zabudnutia doma v garáži (koľkokrát sa to stalo nám, čo máme oddelené kukly .... ?).

Ďalšou „nenápadnou“ výhodou integrovanej kukly je, že sa lepšie hodí dlhovlasým potápačom, ktorí si svoj smiešny konský cop dokážu lepšie poukladať do kukly (....nenávidím ich ?).

Pravdou však zostáva, že kukla spojená s oblekom, v prípadoch keď nie je natiahnutá na hlavu vo svojej funkčnej polohe, tak trocha zavadzia. Ak napríklad musí Divemaster v suchom obleku najskôr viesť čln na lokalitu, alebo Inštruktor medzi ponormi dvoch skupín študentov vyliezť na breh a chcú si sňať dolu kuklu na zátylok, bude ich integrovaná kukla omínať, tlačiť na ohryzok ba až brániť v dýchaní.

Prívrženci neoprénových krčných manžiet sa tiež musia zmieriť s tým, že budú musieť používať oddelené kukly, pretože ich integrovaná forma predpokladá výlučne len kombináciu s latexovými ci silikónovými tesniacimi manžetami.

Každopádne však konštatujme, že separované kukly sa dajú kedykoľvek meniť podľa hrúbky a typu, ľahko sa nasadzujú a zjednodušujú uloženie krčnej manžety prípadne jej výmenu.


Hrúbka a vlastnosti neoprénu

Kukly pre suché obleky sa vyrábajú (koniec koncov, rovnako ako aj pre mokré) v rozličných hrúbkach neoprénu od 5 - 9 mm, podľa toho, pri akej teplote vody hodlá majiteľ obleku zvyčajne potápať. Pohodlnejšie sa samozrejme obliekajú tie tenšie modely. O trápení sa pri nasadzovaní kukly rozhoduje okrem množstva vlasov (.... Há! ?) aj samotný materiál, z ktorého výrobca kuklu vyhotovil. Jestvujú priepastné rozdiely medzi pravým a „nepravým“ neoprénom. O tom netreba dlho písať. Stačí si kuklu z Yamamoto neoprénu aspoň raz vyskúšať.


Sklzná vložka či hladký neoprén

Ak bude mať kukla z vnútornej strany úpravu vo forme sklznej vložky z nylonu, bude sa pravdepodobne ľahšie nasadzovať respektíve vyzliekať. Na druhej strane však, prepustí do svojho interiéru vzlínavosťou viac vody a nebude tesniť tak, akoby sme od hrubšej kukly očakávali. Hladký nepotiahnutý neoprén, bude podobne ako v prípade neoprénových oblekov pre freediving veľmi tesne priliehať na hlavu a lepšie izolovať.


Strih

Okrem materiálu je pochopiteľne dôležitý aj strih kukly. Aj renomovaným výrobcom suchých oblekov sa občas stane, že k exkluzívnemu modelu obleku najvyššej triedy sa im „nepodarí“ kukla. Tá občas ťahá za bradu, uši, má veľký (či príliš malý) otvor tvárovej časti alebo čudne odstáva na zátylku. Dôležité je, aby mala kukla krátky (na rozdiel od už spomínaných „mokrých“ kukiel) límček v jej spodnej časti, ktorý bude najlepšie hladkým neoprénom priliehať ku krčnej manžete.

Zipsy a ďalšie doplnky

Napriek tomu, že ozajstný potápači jednoznačne preferujú celkom jednoduché kukly, ich výrobcovia sa z času na čas objavia s nejakou „prevratnou“ novinkou, ktorou sa snažia upútať našu pozornosť. Takto sa na pultoch predajní so suchými potápačskými oblekmi objavili kukly:
- s centrálne cez temeno hlavy až po zátylok vedeným zipsom (vraj pre lepšie obliekanie/vyzliekanie kukly)
- s prídavným jednocestným výpustným ventilom na vrchu (vraj pre lepšie odpúšťanie prebytočného plynu z obleku)
- s karabínou na bočnej strane (vraj aby sa dala pripnúť k obleku pri sušení)
- s vytlačenou menovkou označujúcou jej majiteľa (vraj pre lepšiu identifikáciu, aby na lodi neprišlo k jej zámene) ..... čo vlastne ani nie je také zbytočné.....


Kukly pre pracovné potápanie

Ak hodlá majiteľ kukly používať celotvárovú masku, bude lepšie, ak bude kukla aj na vonkajšej strane opatrená manžetou z hladkého neoprénu bez poťahu. Maska tak tesnejšie dosadne na tvárovú časť kukly. Okrem toho bývajú často obleky určené do kontaminovaného vodného prostredia vybavené dvojitou, takzvanou „suchou“ kuklou.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020