Pro Dive Chorvátsko 
 

Doplnky suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 28.4.2017

 

 

 

Teleskopické torzo obleku

Niektorí výrobcovia zakomponovali do samotného strihu obleku aj prídavné predlženie trupovej časti. Zahýba sa smerom dovnútra, čím vytvára pohyblivú manžetu, ktorá zvyšuje elastickosť obleku. Potápačovi umožňuje pri zohýbaní sa, manipulácii s ventilmi zásobníka, nazúvaní či vyzúvaní plutiev alebo iných náročnejších pohyboch dosiahnuť aj na miesta, ktoré by boli inak mimo jeho dosah. Časť výrobcov sa uspokojila len so samotnou manžetou, iní ju ešte poistili medzinožným popruhom v tvare písmena „Y“.


Traky

Najmä v prípade membránových a gumových oblekov je dobré, ak majú k dispozícii aj traky. To umožní aspoň čiastočne priblížiť rozkrok obleku tam, kde by aj v skutočnosti mal byť. Ako skutočne vhodný doplnok ich ocenia potápači aj vtedy, ak si pred potápaním či v prestávke medzi dvoma ponormi vyzlečú hornú časť obleku. Namiesto „vláčenia“ rukávov po zemi si v stoji, či pri chôdzi môžu rukávy zasunúť „frajersky“ za traky.


Chrániče a zosilnenie materiálu

Kľačanie na platformách, príprava výstroja, šplhanie sa ku miestu ponoru – to všetko činí potápanie v suchom obleku zaujímavým. Zosilnenia na exponovaných miestach, akými sú kolená alebo lakte preto nemôžu škodiť, ale naopak významne predlžiť životnosť obleku. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je osobitne exponovaným miestom rozkrok. Špeciálne, ak sa potápač začne venovať aj používaniu DPV skútrov, ktoré potápača pod vodou ťahajú práve za medzinožný popruh. Ako chrániče sa osvedčili záplaty z rôznych materiálov na kevlarovom základe.


Vrecká

Pri objednaní si suchého obleku patria medzi voliteľné doplnky aj vrecká. Bežní rekreační potápači si vystačia aj s jedným vreckom na stehne z bočnej strany. Vrecká mávajú poklopec opatrený umelohmotným zipsom alebo častejšie len velcro systémom zatvárania. Do vrecka si potom vkladajú zaklapovací nôž, rezervné svietidlo či iné pomôcky.

Pre technických potápačov sa šijú väčšie vrecká a to po oboch stranách stehien. Nosia v nich náhradné masky, vyprosťovacie náradie, vodotesný poznámkový blok a ďalšie dôležité drobnosti. Určitým, pre niekoho možno užitočným kompromisom sú odnímateľné vrecká, ktoré sa v prípade potreby pripevňujú párovaním zipsu, konštantne prilepenom na stehnách obleku podobne, ako odnímateľné rukávy vetroviek.

Osobitné nároky mávajú potápači, ktorí holdujú sidemount spôsobu potápania. Často žiadajú umiestnenie vreciek na prednú stranu stehien či iné miesta.


Pútka

Osobitnú cenu by si zaslúžil aj ten vedátor, ktorý vymyslel dve malé pútka do vnútornej strany obleku. Umiestnené bývajú po bokoch na úrovni pásu. Po tom čo si potápač vyzlečie oblek, môže ho pútkami zavesiť preložený na polovicu, na ktorýkoľvek vhodný strom v okolí či sušiak.

 

Menovka

Akokoľvek to bude znieť paradoxne, aj taká drobnosť ako niekoľkopísmenová menovka dokáže potápačom na základni či palube expedičného plavidla zjednodušiť život. Ak má skupina potápačov toho istého predajcu oblekov (či sponzora, charizmatického vodcu alebo ...... doplň si sám) nie je výnimkou, že sa na tyči či stojane, suší veľká kopa rovnakých suchých oblekov, medzi ktorými si potápač jednoducho nevie nájsť ten svoj.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020