Pro Dive Chorvátsko 
 

Maska so šnorchlom

                                                                                                                                  Pridané 15.2.2017

 

 

 

Zabudovanie dýchacej trubice do masky nie je nič nového pod slnkom. Odkedy Winettou (pre mladšie ročníky vysvetlenie, že to bol slávny náčelník Apačov a pokrvný brat Olda Schatterhanda) plával pod hladinou Plitvických jazier s pomocou stebla trávy, sa pokusy o integráciu šnorchla do masky pravidelne objavujú na potápačských výstavách po celom svete.

Ďaleká minulosť

Je to už mimo môj pamäťový záber, ale na webe sa dajú nájsť všelijaké bizarné potápačské masky, z ktorých trčia rôzne trubky na dýchanie. A nielen to. Často bývajú doplnané o priam „extra terestriálne“ vyzerajúce čudá. Asi šlo o pokus skonštruovať masku, ktorá by sama vyrovnávala tlak vo svojom interiéri.

Aj my si pamätáme

My, čo sa už okolo potápania zopár rokov motáme, si taktiež dobre pamätáme pokusy starších členov nášho klubu, ktorí sa pokúšali zabudovať šnorchel do maďarskej masky. Skutočnou výzvou ho bolo najmä vodotesne utesniť. To bolo experimentovania! V móde boli najmä šnorchle tej istej značky, ktoré boli ukončené gumenou klietkou. No a v nej bola uväznená pin-pongová loptička, neuveriteľný vynález, ktorý mal utesniť ústie šnorchla tak aby doň, respektíve do masky, zhora neprúdila voda. Nepýtajte sa ma na funkčnosť tohto zariadenia!

A je to tu znova!

Jedna nemenovaná reťaz predajcu športových potrieb priniesla na začiatku minulého roka na trh futuristicky vyzerajúcu masku, ktorej „značkovú“ podobu ihneď nasledovali takmer nerozoznateľné klony z ázijskej produkcie. Tentoraz sa „vynález“ neobmedzil len na masku kryjúcu oči a nos, ale výrobca šnorchel zabudoval priamo do celotvárovej masky. My z redakcie SCUBA.SK sme neodolali a masku sme si aj fyzicky na vlastnej koži vyskúšali.

O pomerne exotický vzhľad masky, sa postaral veľký a panoramaticky zaoblený zorník cez celý obličaj. Do jej hornej časti ústi centrálne umiestnený šnorchel, s vlnolamom na svojom konci. Pri použití na hladine sa maska pre nás „bežných“ potápačov chová akosi čudne. Prvým problémom je nezvyčajne veľký vztlak masky, ktorý drží hlavu v trocha neprirodzenej polohe, akoby si mal hlavu uväznenú v tom smiešnom nákrčníku, ktorý používajú niektorí precitlivení jedinci pri ceste lietadlom.

Z masky je vynikajúci výhľad a hoci nás svorne trocha ťahala za bradu, prekvapujúco sa vôbec nerosila! Asi za to môže akýsi komplikovaný systém prieduchov a cirkulácie vzduchu. To nemusí byť zlé pre bežných smrteľníkov.

Problémy nastali v momente, keď som chcel opustiť hladinu a zanoriť sa. Pocit už spomínaného lietadlového nákrčníka sa ešte zväčšil. No a najhoršie sa maska chová v momente, keď sa človek ocitne opäť na hladine. My potápači sme zvyknutí, či už máme v ústach šnorchel, regulátor alebo nič, že keď sme na súši môžeme aspoň čiastočne dýchať ústami. Tak nejak pomimo pomôcok čo držíme v zuboch.

A tu to akosi nešlo. Dokonca, ak som sa chcel pozrieť na hladine pred seba, mierny záklon spôsobil, že sa mi ústie šnorchla dostalo do vody a dusil som sa. A vôbec – do konca praktického testu som akosi neprišiel na to, či mám dýchať ústami, alebo nosom?!


 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020