Pro Dive Chorvátsko 
 

Mýty o potápaní v suchom obleku

                                                                                                                   Pridané 8.4.2017

 

 

O suchých oblekoch kolujú rozličné fámy, polopravdy a niekedy aj vyložené hlúposti. Často sa o potápaní v nich vraví, že je:
- drahé
- komplikované
- nebezpečné

Je však zaujímavé, že bývajú často nasadzované práve tam, kde sa vyžaduje bezpečnost a jednoduchosť. Nie je to čudné, že sa používajú pri hlbokých zostupoch, expedičnom jaskynnom potápaní a ďalších odnožiach „technical divingu“?

Takže poďme na tie mýty:


Je to nebezpečné?

Odpoveď znie: rozhodne NIE!
Zručnosť v dofukovaní/odfukovaní sa suchooblekovému potápačovi stane úplne prirodzenou tak, ako si zvykol na ovládanie svojho BCD. Dokonca ho vzhľadom na skutočnosť, že sa považuje za záložný zdroj vztlaku môžeme označiť opačným prívlastkom - teda za bezpečnejšie!

Je drahšie?

Tu je odpoveď o čosi zložitejšia. Je aj nie je... Ak si potápač, ktorý holduje svojej vášni po celom svete, budeš rozhodne potrebovať viac mokrých oblekov. Ich súborná cena spolu s doplnkami sa pritom pokojne môže vyšplhať až k cenovo výhodnému suchému obleku.

So sucháčom sa nedá všade potápať.....

Áno. Vzhľadom na nespočetné množstvo kombinácií suchého obleku s rôznymi podoblečeniami, môže sa sucháč použiť v každom potápačskom teréne. Dokonca aj v tropických podnebných pásmach. Ak sa má napríklad potápač v zimných mesiacoch, hoci aj v Červenom mori po dlhšom ponore vyšplhať do člna a presúvať pár minút k plavidlu, pocíti účinky chladu dosť výrazne. Nehovoriac o následnom obliekaní sa pred ďalším ponorom do mokrého obleku....

Zvládnutie potápania v sucháči je zložité a dlho trvá kým si naň potápač zvykne.....

Pripúšťame, že začiatky potápania v suchom obleku sú o čosi obtiažnejšie než v prípade mokrých oblekov. Je potrebné si nájsť tú správnu polohu, schopnosť ovládať napúšťací aj odpúšťací ventil hoci aj poslepiačky. Niekedy je potrebné zvládanie vztlaku kombináciou používania inflátora vesty spolu s napúšťaním obleku. Na základe našich skúseností sa domnievame, že aj priemerný potápač potrebuje hádam „len“ 10-20 ponorov na pomerne slušné zoznámenie sa so svojim prvým sucháčom.

Preto, ak chceme byť objektívni musíme pripustiť, že potápanie v suchom obleku patrí medzi:
- najpohodlnejšie,
- najčistejšie a súčasne aj
- najzdravšie formy potápania.

Možno aj preto, sa niektorí starí potápačskí bobry nevedia rozlúčit so svojim „suchým“ milácikom ani v prípade, ak cestujú za potápaním do tropických destinácií.


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020