Pro Dive Chorvátsko 
 

Farba lícnice

                                                                                                                                  Pridané 27.2.2017

 

 

 

Nielen pery a iné časti tela celebrít, ale aj lícnice potápačských masiek sa vyrábajú zo silikónu. Obyčajne prichádza v dvoch variantoch ako transparentný alebo nepriehľadný (tmavý, šedý, oceľový, gunmetal a podobne). Ale v poslednom období sme svedkami prieniku bielych, žltých, modrých aj ďalších priam “cukríkových” odtienov farieb potápačských lícnic.

Čierna

Čierna však zostáva favorizovanou farbou. Obzvlášť medzi podvodnými fotografmi a filmármi. A potom ešte aj lovcami s harpúnou, ktorí sa snažia byť vo vode nenápadnejší ako nenápadní. Čiastočne za to môže aj skutočnosť, na ktorú poukazujú najmä UW tvorcovia, že čierna farba lícnice blokuje neželané reflexie sveteľných lúčov na vnútornej strane zorníkov. Tie sa tam v prípade transparentných lícnic dostávajú najmä cez priehľadné strany z boku a zhora. Vysvetlenie uvedeného mechanizmu zábrany vstupu lúčov si môžeme zjednodušiť porovnaním, s nosením čiapky baseballového typu so šiltom.

Priehľadná

Na druhej strane sa predovšetkým v sektore rekreačného potápania čoraz viac presadzuje priehľadný silikón. Jedinci, ktorým viac vyhovuje ako čierny vyzdvihujú skutočnosť, že takáto maska aspoň čiastočne redukuje tunelové videnie, ktoré je s potápaním a s nosením potápacskej masky spojené. Často argumentujú tým, že pobyt pod vodou je akoby svetlejší a otvorenejší.

Nezanedbateľnou výhodou priehľadnosti je, že cez lícnicu tak trocha vidíme. Síce nie celkom ostro, ale ak má napríklad náš partner na sebe niektorú súčasť výstroja v jasnej signálnej farbe, zjednodušuje sa nám jeho sledovanie.

Ostatné farby

A čo farebné lícnice ? No to záleží na tom, ako veľmi sa snaží potápač/potápačka štylizovať. Na neštastie/na štastie my potápači máme na to, aby sme okoloidúcich (cháp nepotápajúcich sa) divákov na súši zjavom zaujali len celkom malú chvíľu – kým sa nezanoríme. A potom hrá proti nám a zladeniu farieb výstroja všetko proti nám:
- príroda
- fyzikálne zákony
- chémia
- absorbčná schopnosť vody
- strata farieb s pribúdajúcou hĺbkou
- ..... doplň si sám


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020