Pro Dive Chorvátsko 
 

Bóje v potápaní

                                                                                                                         Pridané 11.2.2014

 

Niekedy nie je jednoduché sa zorientovať v jednotlivých typoch bójí, ktoré nachádzame v špecializovaných potápačských predajniach. Bohužiaľ, ich menej profesne znalý personál často vôbec netuší aké bóje vlastne predáva, na aký účel majú slúžiť a aké sú ich technické možnosti. Aj keď sú niektoré typy versatilné a dokážu splniť viacero funkcií, iné majú len užšiu škálu použitia alebo sa na niektoré úkony vôbec nehodia.


Potápačské bóje

Pravé potápačské bóje sa používajú na označenie miesta ponoru. Vídame ich zavesené na krátkom úväze, ako driftujú za kormou ukotvených potápačských plavidiel, alebo stacionárne umiestnené na miestach, kde sa pravidelne potápa. Majú guľovitý tvar alebo kontúry nízkeho valca. Ich farbou je červená s bielou. Častým doplnkom je nápis „Diver Below“ a potápačská zástava medzinárodnej organizácie C.M.A.S., prípadne modro-biely znak ALPHA vlajkového kódu.

Lacnejšie verzie sa vyrábajú z PVC, ako hoci aj ústami nafukovatelné dvojkomorové bóje. Horná, väčšia komora sa nafukuje vzduchom, zatiaľ čo do spodnej (menšej) komory sa napustí voda. Bója sa potom na hladine neprevracia a pekne stojí. Priemyselne používané bóje sú z pevnejších a trvácnejších materiálov, často z duralu alebo sklolaminátu a majú väčší výtlak. Oká na pripnutie lana v spodnej časti sú navyše opatrené aj džagulinom (mechanickým zariadením schopným otáčať bóju v prúde okolo vertikálnej osi).


Povrchové signalizačné bóje

Alebo tiež SMB (angl. Surface Marker Buoy), sú určené na označenia miesta potápača alebo skupinky, ktorá vztýčením bóje oznamuje posádke sprievodného plavidla, že je po dosiahnutí hladiny pripravená na vyzdvihnutie a transport naspäť na základňu. Použitím povrchovej bóje tiež potápač naznačuje svoj úmysel predčasne ukončiť ponor, či už z dôvodu separácie, poruchy na výstroji alebo osobnej indispozície. Celkom iný rozmer nadobúda použitie SMB v núdzových prípadoch akými môžu byť odplavenie z miesta ponoru v silnom prúde, vážny zdravotný stav, poranenie morským živočíchom či iná potápačská nehoda.

Povrchové signalizačné bóje majú rúrkovitý tvar, s otvorom v spodnej časti, cez ktorý sa použitím druhého stupňa vháňa dnu vzduch. Po vztýčení, mávajú zvyčajný rozmer od 1,5-2 metre. Vyrábajú sa z plastov, tepelným lepením švov. Ich doplnkom je malé pútko, za ktoré sa bója zatláča pod hladinu, aby lepšie „stála“. Niektoré typy sú celkom zatvorené a napúšťajú aj spúšťajú sa cez ventil. Na hladine sú preto stále v nafúknutom stave a poslúžia aj ako prídavný zdroj vztlaku. Jednotlivé typy a druhy povrchových signalizačných bójí bližšie rozoberáme v našom článku na inom mieste tohto webu.

Podľa medzinárodných dohôd, je povrchovým signalizačným bójam priradená výhradne len oranžová farba. Nemýľme si ich preto s bójami žltými, ktorými sa v potápaní signalizuje „núdzový stav“!


Dekompresné bóje

Bóje určené pre dekompresiu na otvorenej vode (angl. Drifting decompression) sa na rozdiel od vyššie menovaných povrchových signalizačných prostriedkov nevyrábajú z PVC, ale z pevnejších materiálov, najčastejšie Cordura či Nylon z vyššími gramážami. Majú šitím spájané švy, spevnenú obrubu a niekoľko doplnkov. Ich pútko na spodnej strane je väčšie alebo vylepšené kovovým krúžkom. Otvor na nafukovanie môže byť doplnený o regulácie systémom „kačacieho zobáku“. V hornej časti môže byť malý „D“ krúžok alebo velcro zips na možné pripevnenie správy. Ich farbou je taktiež výrazná oranžovo-červená a zvyčajne nechýba nápis „Diver Below“. Od SMB bójí sa dekompresné odlišujú tiež väčším objemom a teda aj zdvihovou silou.

V minulosti sa v prostredí technického potápania používali aj dekompresné bóje, ktoré nemali valcový tvar, ale svojim strihom pripomínali skôr zdvíhací vak subtílnejších rozmerov. Doplnené boli o vypúšťací ventil. Oba typy sa v situáciách dekompresného potápania doplňujú o navijaky, prostredníctvom ktorých sa bóje vypúšťajú na hladinu s pod vody v hĺbkach pod úrovňou prvej vynútenej zastávky. Bližšie sa dekompresným bójam venujeme v článku na inom mieste tohto webu.


Torpédo bóje

Výraz „torpédo“ pochádza zo skupiny románskych jazykov, ktorým sa označujú rajovité ryby. Po tom, čo sa ponorkové loďstvo stalo v 20. storočí významnou súčasťou námorných síl viacerých mocností, nadobudol pochopiteľne výraz „torpedo“ celkom iný význam. Torpédovité bóje majú ten istý tvar ako uvedená zbraň a používajú sa vo svete spearfishingu – lovu harpúnou. Skipperom oznamujú, že v priestore okolia bóje sa nachádza lovec. Súčasne si pod ne môžu vyznávači tejto aktivity vešať rezervné harpúny, ulovené ryby alebo aj fľašu s pitnou vodou.

Tie najjednoduchšie nafukovacie torpédo bóje sú opatrené v spodnej časti kýlovou plutvičkou a okom na upnutie lana. Na vrchu je miesto pre malú potápačskú vlajočku. Zložitejšie torpéda majú dolu oká, karabíny alebo sieťky na odloženie už spomínaných pomôcok. Väčšie bóje majú tvar malých nafukovacích, s otvorenou zadnou časťou.


Značkovacie bóje

Do kategórie potápačských, môžeme zaradiť aj značkovacie bóje, po anglicky „Marker Buoy“. Používajú sa na označenie miesta v prípadoch, ak potápač pod vodou po niečom pátra a hľadaný objekt nájde. Ak nie je možné ho hneď vytiahnuť, môže si prostredníctvom značkovacej bóje označiť miesto nálezu.

Značkovacie bóje sa vyrábajú z plastov, korku, polyurethánu alebo iných materiálov, ktoré majú vo vode pozitívny vztlak. Okolo valca, v tvare väčšej cievky je namotaná šnúra, často ukončená malou karabínou uľahčujúcou upevnenie voľného konca šnúry o nájdený predmet. Po tom, čo sa uvoľní poistka v podobe závlačky, vydá sa bója na cestu k hladine za súčasného odvíjania šnúry.

Marker bója sa dá použiť aj z hladiny, keď napríklad potápač alebo posádka člna čosi stratí a chce si označiť miesto dopadu predmetu pod vodu, za účelom neskoršieho hľadania. V takom prípade sa na voľný koniec šnúry či karabínu upevní olovené závažie. Keď záťaž dopadne na dno a odmotá primeranú dĺžku lana, poistka sa opäť zasunie na miesto.


 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020