Pro Dive Chorvátsko 
 

Manžety suchých potápačských oblekov

                                                                                                                   Pridané 24.4.2017

 

 

 

Manžetami označujeme tenké bariéry na krku a zápästiach, ktoré sú spolu s vodotesným zipsom zodpovedajú za zastavenie prieniku vody do obleku. Tesnenia suchých oblekov sú vyrábané z materiálov:
- latex
- neoprén
- silikón.


KRČNÉ MANŽETY

..... z latexu

Latexové tesnenia sú tenké, elastické ale pri tom dostatočne silné, vyrábané v rôznych hrúbkach. Ak sú príliš tesné, môžu nepriaznivo priškrcovať potápača v oblasti krku a obmedzovať prúdenie krvi, či plynulosť prívodu dýchaného plynu. V takom prípade sa musí kónická manžeta najskôr skrátiť. Najľahšie to ide s pomocou ostrých nožníc, odstrihnutím primeranej dĺžky. Prílišné skrátenie je pochopiteľne činom, ktorý sa nedá vrátiť späť. Aj preto ho odporúčame nechať na odborníka.

..... z neoprénu

Krčné neoprénové manžety sú zvyčajne vyrábané v hrúbkach od 3-6 mm. Hladkou stranou bez nylonu priliehajú na pokožku potápača. Konštruované sú tak, že je potrebné ich založiť približne o 2,5 cm do vnútra. Takto vytvorený záhyb sa naplní izolačným plynom a tesní pred vnikajúcou vodou.
Neoprénový variant poskytuje o čosi lepší termálny komfort ako latexová manžeta. Bohužiaľ, neoprén ma tendenciu po určitom čase vplyvom starnutia tvrdnúť a tým aj zatekať. Napriek tomu vydržia svojmu majiteľovi oproti latexovým podstatne dlhšie.

Neoprénové manžety je možné opravovať aj v teréne za predpokladu, že máme dostatočný čas na vyschnutie neoprénu pred samotným lepením. Po ošetrení, je potrebné počkať na celkové zatvrdnutie lepidla. Vzhľadom na cenu lepidla, nie je oprava vôbec drahá a zvládne ju aj priemerne zručný potápač. Jej celkovú výmenu, je však lepšie zveriť do rúk autorizovaného servisného centra.

..... zo silikónu

Po tom, čo silikón ako skvelý materiál ovládol trh z potápačskými maskami, celkom vytlačil kaučuk z produkcie náustkov a esteticky sa usadil v hrudiach niektorých šarmantných potápačiek, začíname o ňom uvažovať aj vo sfére potápania v suchých oblekoch.

Silikónové manžety sú zdravotne nezávadné, veľmi elastické a lepšie odolávajú nástrahám ostrých predmetov, hranám či nebodaj pichliačom živočíchov. Navyše sa začínajú vyrábať v podobe, z akej poznáme manžety z prostredia komerčného potápania. S pomocou špeciálnych upínacích okruží, sa dajú v prípade poškodenia behom niekoľkých minút vymeniť kdekoľvek v teréne.

Na krku priliehajú a tesnia veľmi dobre, pričom pocitovo je silikón veľmi príjemný a aj antialergický. Pri nasadzovaní znesú aj extrémne natiahnutie a ich jedinými negatívami je senzitivita na akékoľvek ostré predmety (piercing, náušnice...) a dosť zložitý spôsob prilepovania. Ale to sme už spomenuli, že neodporúčame manžety vymieňať doma v kuchyni!

Silikón je tiež veľmi odolný voči účinkom slnečného UV žiarenia, smogu, dechtov a ďalších pre náš potápačský výstroj nepriateľsky naladených faktorov.

A ešte jedna pre niekoho (na rozdiel odo mňa celkom nepodstatná) maličkosť. Do neoprénových variantov manžiet jedincom s ochlpením na krku často zateká. Latexové nás zasa riadne na krku „vyšticujú“. Ale zo silikónmi – to je iná „KÁVA“. Však Pamela ?!


ZÁPÄSTNÉ MANŽETY

Pretože ani americká DuctTape nedokáže zalepiť pretrhnutú manžetu v útrobách jaskynného systému, môže byť určitou náplasťou skutočnosť, že zaznamenávame čoraz viac rôznych systémov aj v teréne a za pár minút vymeniteľných zápästných manžiet. Tento nový trend istotne poteší služobne starších potápačov, ktorí vedia rozprávať nespočetné množstvo príhod, o spackanom ponore, o pokazenej dovolenke ba aj časti expedície..

..... z latexu

S výnimkou neoprénových suchých oblekov sú pre použitie na zápästiach sucháčov v poslednom období najpopulárnejšie manžety z latexu.

Na trh prichádzajú v rôznych hrúbkach, čo podmieňuje ich pevnosť a odolnosť proti poškodeniu. Po hrubších manžetách (heavy duty) siahajú tí, ktorí ocenia trvácnosť. Tenšie modely lepšie tesnia najmä v prípade jedincov, ktorí majú veľmi tenké zápästia. Jemnejšie latexové manžety sú krehkejšie a náchylné na roztrhnutie pri neopatrnom vyzliekaní.

Vyrábajú sa vo dvoch formách ako „fľaškovité“ a „kónické“.

„Fľaškovité“ manžety sú na konci skokovo zúžené, čo spôsobuje, že na zápästia potápača priľnú na pomerne veľkej asi 3-4 centimetrov dlhej ploche. To im dáva veľkú tesniacu plochu. Pri ich výbere je preto dôležitá veľkosť, pretože sa nedajú už neskôr upravovať.

„Kónické“ manžety majú cca 15cm a malým sklonom sa zužujú po celej dĺžke. Práve toto umožňuje ich prispôsobenie presne na mieru, respektíve hrúbku potápačovej ruky.

Oproti neoprénovým poskytujú latexové väčšiu slobodu pohybu, dobre tesnia a relatívne ľahko sa nasadzujú (navliekajú) aj vymieňajú. Sú však veľmi citlivé na ozón a UV žiarenie a ďalej samozrejme na ostré predmety, čo značne skracuje ich životnosť oproti neoprénovým.

Ak potápač hodlá doplniť svoj oblek o suché rukavice, mal by si vopred zistiť aké podmienky musia spĺňať jeho manžety s pohľadu montáže vybraného systému pripájania suchých potápačských rukavíc.

Manžety na zápästiach patria medzi “spotrebný” materiál, preto by sa mal každý potápač zmieriť s tým, že ich časom bude nútený vymeniť za nové.

..... z neoprénu

Ako sme už spomenuli, neoprénové manžety dnes nachádzame výlučne len na suchých oblekoch z rovnakého materiálu. Vyrábajú sa z tenšieho neoprénu 3-5 mm hrubého. Zvyčajne býva po oboch stranách hladký. Z vnútornej preto, aby dobre tesnili na zápästiach a z vonkajšej preto, aby naň dobre priliehali rukavice, taktiež z hladkého neoprénu.

Ich výhody len kopírujú to, čo sme už spomenuli o neopréne:
- je teplejší (čo nie je zlá vlastnosť na zápästiach, kadiaľ vedú mnohé cievy k rukám)
- ľahšie sa ošetruje (spomeň si na cenu tuby neoprénového lepidla)
- takmer 2-násobná životnosť oproti latexovým,
- sú bez alergií,
- o čosi lepšie odolávajú ozónu a UV žiareniu.

A rovnako aj nevýhody:
- pomalšie schnú
- menej elastické, preto musí sedieť ich veľkosť,
- zložitejšie naťahovanie a montáž suchých rukavíc (alebo sa nedajú namontovať vôbec)

..... zo silikónu

Aj zápästné manžety zo silikónu sú veľmi zraniteľné a extrémne citlivé na špicaté predmety akými sú šperky, ostré predmety pod vodou či pichliače morských živočíchov.
Rovnako ako v prípade krčnej manžety zo silikónu, aj pri zápästných platí komplikovanejšie lepenie.

Na druhej strane mince sú už spomínané pozitíva:
- ľahké nasadzovanie
- vysoká odolnosť voči UV žiareniu, ozónu aj smogu
- vydržia dlhšie ako latex, pretože nepodliehajú „pórovitosti“
- príjemné nosenie, antialergický charakter
- rôzne systémy adaptérov, umožňujú samostatnú výmenu aj v teréne
- hodia sa najmä jedincom s veľmi tenkými, či „žilovými“ zápästiami, pretože v porovnaní s predchádzajúcimi typmi lepšie tesnia.

... a potom, je tu ešte stále tá spomienka na červené plavky záchranárok z Baywatchu....

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020