Pro Dive Chorvátsko 
 

Vstup do vody skokom

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Ak neberieme do úvahy prípravu a nasadenie výstroja, je vstup do vody prvou fázou ponoru. Zameriame sa spolu na metodiku bezpečného vstupu do vody skokom. Kročný spôsob skoku sa používa pri potápaní z lode, člnu či iného plavidla. Rovnako ho môžeme uplatniť aj pri vstupe do vody z móla, pontónu či vysokého brehu.


Príchod na miesto

K samotnému miestu vstupu do vody, vrátkam či na okraj pontónu prichádzame zvyčajne kompletne ustrojení. Výnimkou sú len maska so šnorchlom a plutvy. Vzhľadom k tomu, že príchod môže byť cez úzke priestory chodieb lode, či popri viacerých práve sa vystrojujúcich potápačoch, pohybuj sa opatrne, so sfúknutým kompenzátorom a minimalizuj "vytŕčajúce" súčasti výstroja.


Príprava na skok

Pred skokom do vody si nasaď plutvy, masku a čiastočne si nafúkaj kompenzátor. Ak Divemaster alebo vedúci ponoru organizuje vstup potápačov do vody, zahlás mu svoje meno a nechaj si skontrolovať posledný raz výstroj. Pri týchto činnostiach sa nezabudni synchronizovať so svojim potápačským partnerom.


Tesne pred skokom

Ak si dostal súhlasný pokyn od Divemastera či vedúceho potápača, alebo si rozhodol pre skok skontroluj v prvom rade priestor dopadu do vody. Dôležitá je pritom poloha potápačov, ktorí skočili do vody pred tebou, alebo iné prekážky. Zohľadni aj smer a rýchlosť prúdenia. Nasaď si regulátor do funkčnej polohy. Jednou rukou si pridržiavaj súčasne masku aj regulátor. Druhou rukou si chráň odstávajúce súčasti výstroja napríklad octopus, náhradný regulátor, baterka a pod. Niektorí potápači si zvyknú fixovať pracku záťažového opasku.


Skok

Do vody skáč kročným spôsobom, pričom odrazová noha zostáva čo najdlhšie v kontakte s podložkou. Nikdy neskáč znožmo oboma nohami vpred, pretože v prípade kratšieho skoku by si mohol zachytiť pätou fľaše o okraj lode či pontóna. V takom prípade by nasledoval úder do zátylku. Hlavu drž vzpriamenej polohe tak, aby si nedopadol ani na ucho ani na sklo masky.


Po dopade do vody

Vo vode najskôr počkaj, kým sa ti voda vyčistí od bublín a obnoví výhľad. Potom si skontroluj výstroj, najmä jeho úplnosť a plynulú dodávku vzduchu. Dôležitá je kontrola bezpečného upevnenia záťažového systému a doplnkov akými sú bóje, svietidlá či navijaky. Nezabudni si vyskúšať aj dofúknutie kompenzátora. Podľa charakteru ponoru si prípadne vymeň regulátor za šnorchel.


Signalizácia

Po kontrole a teste funkčnosti výstroja signalizuj svojmu partnerovi vo vode alebo vedúcemu potápačovi na palube lode či pontóne signálom O.K. svoju pripravenosť na ďalšiu činnosť. Pri otáčaní si pamätaj, že prudkým pohybom môžeš poraniť ventilom fľaše osobu stojacu za tebou priamo do tváre !

 

 

Beáta Porzerová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápaniu sa venuje viac
ako 14 rokov. Inštruktorkou SDI sa stala v roku 2003, odkedy
sa venuje najmä vstupným programom a základným kurzom
potápania s prístrojom. V súčasnosti koordinuje výcvikovú
činnosť potápačskej školy Aronnax v Bratislave.

Napíš autorke


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021