Pro Dive Chorvátsko 
 

Suché potápačské obleky z crash materiálu

                                                                                                                   Pridané 23.4.2017

 

 

 

Akýmisi obojživelníkmi medzi suchými potápačskými oblekmi sú obleky vyrobené z materiálu nazývaného “Crash”.


Co je CRASH?

Pri výrobe tohto „CRUSH“ neoprénu sa vychádza z vysoko kvalitnej gumy. Po tom, čo sa skompletizuje oblek, preženie sa cez patentovaný proces využívajúci teplo a tlak. Pôvodný materiál sa stane ovela tvrdším a odolnejším. Patent na obleky z „CRASH“ materiálu má spoločnosť DUI.


Vlastnosti oblekov

Výrobcovia sa jeho použitím snažia využiť výhody neoprénových oblekov, najmä ich izolačnú schopnosť a pružnosť. Súčasne však odstraňujú ich nevýhody, spojené s objemovou a teda aj vztlakovou zmenou v hĺbke.

Pre svoju elasticitu, býva tento oblek strihom často tesný na telo. Pri pohybe potápača sa tým oproti iným oblekom výrazne znižuje čelný odpor vody. Jednotlivé diely sú lepené, šité a opatrené páskou na švoch. Aj keď sú „CRASH“ obleky obyčajne veľmi drahé, sú nesmierne spoľahlivé. Nie je žiadnou výnimkou ak svojmu majiteľovi slúžia aj niekoľko tisíc ponorov, čím sa väčšina z nás dostáva až na desiatky rokov.


Pozor na plagiátorstvo

Je dôležité, aby sme na tomto mieste zdôraznili, že jestvuje podstatný rozdiel medzi spomínaným materiálom „CRASH“ a anglickým výrazom „compressed neopren“ (stlačený, skomprimovaný neoprén), pretože mnohí potápači sa pri kúpe svojho obleku domnievajú, že ide o to isté.

Suché obleky zo stlačeného neoprénu, predáva celý rad spoločností. Podľa vyjadrení výrobcov, sú tieto obleky vyrobené z peneného neoprénu, ktorý sa najskôr stal po stlačení hustejším a tenším. Ak by bol 4 mm hrubý oblek z „compressed“ neoprénu vyrobený z pôvodne 7 mm hrubého a následne stlačeného neoprénu, mal by vážiť toľko, ako ekvivalent pôvodného 7 milimetrového. Ale neváži!

Ak by sme odvážili 4 a 7 milimetrový oblek podobného strihu a veľkosti, zistili by sme, že 4 milimetrový je ľahší. V skutočnosti každý penený neoprén prechádza počas výroby procesom stlačenia. Z tohto hľadiska sú všetky mokré neoprénové obleky vlastne z „compressed neopren“. Stlačený neoprén je tak v dnešných časoch často len tenšou verziou tradičného peneného neoprénu.


„CRASH“ pod mikroskopom

Ak by sme pod mikroskop vložili vzorky oboch spomínaných materiálov, zistili by sme, že „compressed“ materiál má aj naďalej gulaté bubliny, zatiaľ čo bunky materiálu „CRASH“ zostávajú ploché. Robí ho to tvrdším pred penetráciou a má lepšie naťahovacie vlastnosti.

A navyše účinkom času a oakovaným zmenám tlaku sú vystavené všetky obleky z peneného neoprénu. Po niekoľkých rokoch keď sa začne trhať a bubliny navzájom spájať, materiál stratí svoju elasticitu a začne zatekať. Absencia bublín v pravom „CRASH“ neopréne, ako aj odolnosť voči prepichnutiu (chlapci, pamätáte sa na jazero v Šafárikove?) a oderom radí tento materiál medzi najpevnejšie, z akých sa suché potápačské obleky vyrábajú.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020