Pro Dive Chorvátsko 
 

Masky s nízkym vnútorným objemom

                                                                                                                                  Pridané 11.2.2017

 

 

Trh s maskami počas uplynulých dekád priniesol množstvo vylepšení aj v oblasti priepustnosti množstva svetla smerom z vody k potápačovmu zraku.

Že voda má vysokú schopnosť absorbovaťsvetlo, vieme už od celkom prvého kurzu potápania. Menej známou skutočnosťou však je, že svetelné lúče (respektíve ten zbytok, ktorý sa k nám do hĺbky, v ktorej sa práve nachádzame dostane) sa do značnej miery odráža. K tejto „reflexii“ dochádza tak z vonkajšej strany skla masky (na rozhraní voda-sklo) ako aj z vnútornej strany skla masky (na rozhraní sklo-vzduch).

Odborná potápačská literatúra uvádza, že sklo bežných potápačských masiek odráža až 15% svetla, ktoré na ne dopadá, čim sa značne redukuje viditeľnosť pod vodou.

Preto je logická snaha výrobcov, potiahnuť zorníky masiek akousi ANTI-REFLEXNOU vrstvou a zredukovať neželaný efekt reflexie lúčov na minimum. Poprední svetoví výrobcovia nazývajú túto technológiu znižovania internej aj externej reflexie rôznymi názvami:
- TUSA - A/R (Anti-Reflective) Lens treatment
- ATOMIC AQUATICS – ARC (Anti-Reflective Coating) Technology
.... a podobne ....

Svorne pritom tvrdia, že takáto redukcia vonkajších a vnútorných odrazov dokáže zvýšiť prenos svetla až na 95%. Výsledkom je potom výrazne širšie spektrum farieb, vyšší jas, výraznejší kontrast a celkové zlepšenie viditelnosti.

Anti-reflexné vlastnosti masiek sa dosahujú potiahnutím ich zorníkov viacerými vrstvami oxidmi kovov. Táto vrstva je tenká len niekolko mikrónov.

Aby bola situácia pre nás pre obyčajných smrteľníkov a spotrebiteľov bez technického vzdelania ešte menej prehľadná, menia niektorí producenti zorníky za farebné varianty. Niekedy hodia na trh aj 2-3 farby pre ten istý model masky s odôvodnením, že sú schopní pokryť všetky svetelné podmienky pod vodou.

A tak si môžeš zakúpiť identickú masku so zorníkmi:
- ktoré odfiltrujú modrú a „oživia“ ostatné farby
- alebo „neuveriteľne“ zvýraznia kontrast
- či zredukujú oslnenie a odlesky z hladiny tak. že zachovajú zrakovú ostrosť
- poskytuje ochranu pred UV žiarením
.... a podobne ....


A pre koho sú takéto masky vlastne určené? Jednoduchá odpoveď znie: pre všetkých, ktorí chcú viac, lepšie a farebnejšie vidieť pod vodnou hladinou. A podrobná odpoveď výrobcov:
- pre začínajúcich potápačov
- pre pokročilých potápačov
- pre profesionálnych potápačov
- pre spearfischerov
- pre fotografov a filmárov
.... a podobne ....

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020