Pro Dive Chorvátsko 
 

Ako si vybrať fľašu

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Veľká väčšina potápačov sa pravdepodobne nikdy nedostane do štádia, že si bude kupovať svoj vlastný potápačský prístroj – zásobník plynu, ktorý nazývame jednoducho potápačskou fľašou. Dôvod je jednoduchý. Fľaše sa musia plniť kompresorom a ten si kupujú do osobného vlastníctva len ozaj skalní prívrženci tohto športu.


Účel a funkcia

Účel je jasný. Fľaša je pre nás zásobníkom životodárneho plynu, ktorý postupne pod vodou vyčerpávame. Sekundárne jej môžeme priradiť aj vyvažovaciu funkciu. Vo väčšine potápačských aktivít slúži fľaša aj ako zdroj negatívneho vztlaku, čiastočne kompenzujúci vztlakovú silu neoprénového obleku. Z hlavného zásobníka tiež dodávame plyn do vesty, prostredníctvom inflátora so stredotlakovou hadicou.


Typy a druhy

Potápačské fľaše sa navzájom od seba odlišujú najmä v troch oblostiach: v materiály, prevádzkovom tlaku a kapacite. V mnohých prípadoch práve tieto kritériá určujú spôsob ich využitia.

Z hľadiska materiálov ich vo všeobecnosti delíme na tie, ktoré sa vyrábajú z ocele a fľaše z duralových zliatín. Z hľadiska prevádzkových tlakov pôjde o fľaše s tlakmi od 150 až po 300 bar.

Objemovo sa vyrábajú od celkom malých tzv. Pony fliaš s vodným objemom len 2-3 litra až po 20 litrové kolosy používané v technickom potápaní.
Práve súčin prevádzkového tlaku a vodného objemu fľaše nám dáva celkovú kapacitu zásobníka – to jest množstvo plynu, ktoré sme schopný doň uskladniť.


Duralové fľaše

Fľaše zo zliatín duralu sa vo všeobecnosti považujú za lacnejšie, pravdepodobne preto, že sa vyrábajú vo väčších sériách. Tvoria minimálne 90 % všetkých používaných fliaš na svete. Sú oveľa ľahšie ako oceľové a menej podliehajú vnútornej korózii. Ich dno je obyčajne rovné, preto sa ľahko uskladňujú v stojatej polohe aj bez ochrannej plastovej pätky.

Obľúbené sú najmä v tropických destináciách, pretože tamojšie teplé vody nevyžadujú hrubé neoprénové obleky. Tenší oblek znamená súčasne menej olovených záťaží, čo z duralovej fľaše činí vynikajúceho spoločníka pod morskú hladinu. Pochopiteľne, že zásobníky z duralu sa tešia obľube aj v prípade personálu plniarní fliaš, pretože s ľahšou fľašou sa šikovnejšie manipuluje pri ich nakládke či vykladaní z áut a člnov.


Oceľové fľaše

Z uvedeného vyplýva, že oceľové zásobníky sa používajú skôr v prostredí mierneho pásma a v sladkých vodách. Potápanie u nás, ale aj v mediteráne už z hľadiska teploty vôd vyžaduje 5,5-7 mm hrubé neoprénové obleky. Ich vztlak je potrebné kompenzovať olovenou záťažou, často s hmotnosťou väčšou ako 10 kg. Je preto výhodné si túto váhu rozložiť medzi olovený opasok a hmotnosť fľaše. Aj z tohto dôvodu sa u nás najviac predávajú väčšie zásobníky s vodným objemom 12 alebo 15 litrov.

Kvalitu oceľových fliaš vyjadruje okrem iného druh a typ antikorózneho náteru tak z vnútra zásobníka ako aj z vonkajšej strany. Drahšie fľaše vydržia oveľa dlhšie s pôvodnou farbou a povrchom, z ktorého sa neodlupujú vrstvy ani na jej spodky ani v oblasti spojenia s ventilom.


80 CuFt

Najpoužívanejším typom zásobníka na svete je takzvaná Alu 80-tka. Je to fľaša, ktorá sa označuje ako 80 Cuft. V anglosaskom prostredí, ktoré ráta s imperiálnou sústavou jednotiek sa za týmto názvom skrýva zásobník, do ktorého je možné naplniť 80 kubických stôp plynu pri prevádzkovom tlaku 3.000 psi (libier na štvorcový palec).

Pri prepočte 28,3 litra na kubickú stopu (CuFt) nám potom vychádza spolu 80x28,3=2.264 litrov plynu. Ak uvažujeme o plniacom tlaku na 204 bar, vychádza nám (2.264/204=11,09), že fľaša ktorú nám často v potápačských strediskách predávajú ako 12-litrovú je v skutočnosti len fľaša s vodným objemom 11 litrov !


Ventily fliaš

Prívod plynu z fľaše sa otvára/uzatvára ventilom. V priebehu posledných rokov sa výrobcovia ventilov zjednotili na dvoch typoch ventilov.
Takzvaný DIN – ventil má modul na fľaši tvorený vnútorným G5/8 novým závitom. Takémuto ventilu potom priraďujeme regulátor v prevedení DIN.

INT ventil vyžaduje regulátor, ktorého fiting pripomína strmeň z konského postroja a ktorý preto nazývame strmeňový.
Snahou prevádzkovateľov potápačských základní v súčasnosti, mať svoje fľaše opatrené s ventilmi, ktorých vnútro (tzv. oriešok) sa dá pomocou imbusového kľúča vyberať. Tento adaptér potom umožňuje rýchlu premenu INT ventila na DIN a naopak.


Doplnky

Potápačské fľaše sa z vonkajšej strany balia do sieťok, ktoré ich čiastočne chránia pre mechanickým poškodením. Na spodnej strane je konvexne vytvarované dno fľaše zasadené do plastovej päty, ktorá chráni fľašu pred hrubším zaobchádzaním, ktorému sa niekedy v rámci manipulácie s ťažkými zásobníkmi nevyhneme. Prenášanie a zdvíhanie potápačského prístroja nám podstatne uľahčuje madlo. Táto rúčka sa montuje na hrdlo fľaše pod ventil. Môže byť uzavretá, elipsovitého či hranatého tvaru, ale aj páková.


Značenie fliaš

Hrdlo potápačskej fľaše obsahuje rôzne údaje, ktoré sú priamo vyrazené do jej plášťa. Prevádzkovatelia základní sa podľa nich môžu dozvedieť napríklad o prevádzkových tlakoch a ďalších údajoch. Značenie fliaš sa môže v jednotlivých krajinách od seba dosť výrazne odlišovať.

Väčšinou však zahŕňa nasledovné údaje:
• Výrobca.
• Materiál.
• Sériové číslo.
• Kapacita.
• Pracovný tlak.
• Mesiac a rok poslednej hydrostatickej skúšky a identifikácia skúšobne.

Okrem toho sú fľaše často opatrené aj nejakou nálepkou určujúcou príslušnosť k svojmu majiteľovi či potápačskému centru.
Fľaše určené na plnenie kyslíkom či kyslíkom obohatenými zmesami Nitroxu sú doplnené o žltozelené nálepky s výrazným nápisom. Malé fľaše na dopĺňanie suchých oblekov bývajú oranžovej farby a s nálepkou „Argón“.


Servis fliaš

Potápačské zásobníky by mali raz ročne prejsť vizuálnou kontrolou u odborného pracovníka na autorizovanom pracovisku. Tento po úplnom vyprázdnení fľaše demontuje jej ventil a s pomocou špeciálneho zariadenia nazrie do jej útrob. Posúdi stupeň vnútornej korózie, ako aj vonkajšie opotrebovanie.

V prípade, že je korózia v pokročilejšom štádiu, putuje fľaša do servisu na mechanické čistenie. Tento zdĺhavý proces pozostáva z minimálne 24 hodinové otáčania zásobníka, do ktorého vnútra sa dajú špeciálne keramické kúsky schopné vyhladiť jeho vnútorné steny.
Raz za 5 rokov musí byť fľaša podrobená hydrostatickému testu odolnosti na tlak, pričom zásobníky s prevádzkovým tlakom 200 bar sa testujú na pretlak až 300 bar.


Výber vhodného zásobníka

Hlavnými kritériami výberu sú najmä:
Predpokladaný spôsob potápania (rekreačné – technické – pracovné)
• Objem zásobníka
• Materiál z ktorého je vyrobený
• Stupeň ochrany pred vonkajšou a vnútornou koróziou
• Prevádzkový tlak fľaše
• Hmotnosť zásobníka
• Doplnky akými sú: madlo, pätka, ochranné sieťky a nátery
Aj v tomto prípade môžu v osobných preferenciách jednotlivca rozhodovať značka, krajina pôvodu, farba či dizajn. Rovnako musíme pripustiť, kritériom môže byť aj cena.

 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020