Pro Dive Chorvátsko 
 

HUD maska

                                                                                                                                  Pridané 28.2.2017

 

 

Kedysi sme na stránkach jedného časopisu, pokúšali o prognózu, čo sa v budúcnosti z potápačského výstroja dramatickejšie zmení. Bolo to v čase, keď sa technologické novinky presadzovali aj vo veciach každodennej spotreby. Nehovoriac o prístrojoch a zariadeniach s použitím v armáde. Prirodzene nás pri pohľade na helmy bojových pilotov stíhačiek napadlo, že takzvaný Head Up displej sa musí nutne presadiť aj pod vodou. A skutočne, už zanedlho po našej vízii prišla spoločnost AERIS s takouto novinkou.

Jej vývojárom sa podarilo spojiť masku s potápačským počítačom. Šlo o pomerne masívnu konštrukciu masky, s malým integrovaným displejom, ktorá dostala obchodný názov Compu Mask. Prostredníctvom tohto hybridu, môže jeho užívateľ na malilinkom displeji počas celého ponoru sledovať jeho základné údaje. Sú nimi predovšetkým hĺbky, časy a vďaka diaľkovému prenosu informácií z vysokotlakového senzora aj tlak v zásobníku.

Výhodu farebného podsvieteného displeja istotne ocenia osoby staršie, či jedinci s chybami zraku, pretože jas aj ostrosť zobrazovaných údajov sa dá regulovať. Nezanedbateľným nie je ani fakt – že na ponorové dáta vo vnútri masky potápač uvidí aj za zhoršenej, či dokonca nulovej viditeľnosti. Intenzitu podsvietenia je možné nastavovať aj pod vodou, či prípadne nechať počítač svietiť po celú dobu ponoru.

Maska má miniatúrny LCD (Liquid Crystal Display) panel, DOS = digitálny optický systém, mikroprocesor, hĺbkový menič, bezdrôtový prijímač tlaku plynu v zásobníku. Veľmi príjemnou je aj skutočnosť, že napájaciu batériu si je užívateľ schopný vymeniť sám.

DOS systém umožňuje potápačovi udržiavaťoči upriamené na ponor, zatiaľ čo má údaje o ponore vždy po ruke. Prístroj tejto PočítačoMasky je schopný pracovať v režimoch: vzduch, Nitrox, Gauge a div sa svete (to vzhľadom na skutočne veľké rozmery masky) aj vo Freedive (?) režime. Potápač má k dispozícii tak vizuálny ako aj zvukový alarm. Bezpečnostná zastávka sa po dosiahnutí hĺbky 5 m automaticky spúšťa v odčítavacom tzv. countdown režime.

A náš názor? Treba si to vyskúšať. Maska nám aj napriek relatívne veľkému vnútornému objemu sedela na tvári veľmi dobre. Na ovládanie počítača sme si museli chvíľu zvykať. A aj keď nám zo začiatku všetkým oči neustále behali na displej prístroja, po pár minútach, keď sa nám oči upokojili sme sa začali venovať viac ponoru.

Odvtedy už ubehlo pár rokov. Moje oči zostarli (len oči). Zhoršenú čitateľnosť monofarebných prístrojov som vyriešil farebným displejom s nastavovaním veľkosti číslic a písmen. Ale možno to spojenie masky s počítačom nie je až taký bizarný nápad. Kto vie...

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 40-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj zahraničných potápačských médiách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020