|
||||||||||
|
![]() |
Lietame s deťmiPridané 2.10.2013
V poslednom období sa potápačský priemysel pomerne intenzívne vychyľuje k forme rodinnej dovolenky, keď sa takzvaný “family diving” stáva čoraz populárnejším. Prirodzene, že tomuto trendu sa čoraz viac prispôsobujú prevádzkovatelia potápačských základní, plavidiel aj centier vodných športov. V portfóliu ich služieb sa takto objavujú:
Každý kto má deti istotne potvrdí, že dovolenka so svojimi ratolesťami sa dosť podstatne odlišuje od sólového výletu za potápaním, alebo účasti na lodnom safari vo dvojici. Napriek tomu, zábava sa s príchodom detí nestráca. Naopak, dostáva sa do kvalitatívne vyššieho “levelu”. Aj v tomto prípade rozhodne platí, že neočakávateľné ľahšie prekoná pripravený jedinec. Cestovanie lietadlom môže byť pre deti zábavné a vzrušujúce alebo aj stresujúce. Nie je jednoduché pre ne vydržať na jednom mieste po dlhú periódu letu. Pokúsme sa preto v nasledujúcich riadkoch zovšeobecniť niekoľko dobrých rád, ako našim potomkom čo najviac uľahčiť cestovanie a (nalejme si čistého vína) čo najmenej počúvať tú známu vetu: “KEDY TAM UŽ BUDEME ?”
PlánovanieV prvom rade je potrebné si uvedomiť potreby “malých ľudí”, ktoré vyplynú z ich:
Preto istotne neprekvapí tvrdenie, že na cestu lietadlom s deťmi je potrebné sa pripraviť ako do bojovej akcie.
Verbálna prípravaDoporučujeme, aby si spolu s deťmi aspoň v hrubých rysoch prebral charakter pripravovaného výjazdu. Deti tak dostanú (primerane svojmu veku a vyspelosti) určitú predstavu o tom, čo môžu očakávať a na čo sa tešiť. Pochopiteľne, že sľubujeme len “splniteľné” ciele a istoty. Inak, sa táto verbálna príprava môže ľahko otočiť proti nám. Vysvetli im čo ich čaká, aké kontroly, aké postupy bude aplikovať letecký personál. Nezabudni ani na turbulencie a vyrovnávanie tlaku v ušiach. Ratolestiam treba vysvetliť, že všetky ich hračky, ruksaky a prikrývky musia prejsť rontgenovou kontrolou. A že ich otcovia a mamy budú vyzvané aby sa vyzuli. Ale súčasne im zdôrazníme, že rodičia nebudú nikdy žiadaní o čokoľvek, čo by ich separovalo od ich detí.
Na letiskuVyhýbaj sa chaosu včasným príchodom na letisko. Vyberaj si aerolinky, ktoré ponúkajú miestenky na konkrétne sedadlá. Detváky tak budeš môcť posadiť k oknu, z ktorého budú pozorovať zem z výšky. Pamätaj tiež na skutočnosť, že v prípade niektorých spoločností nesmú deti sedieť v priestoroch núdzových východov z lietadla. Čakanie na odlet sa dá deťom skrátiť na mnohých väčších letiskách v herniach a v špeciálnych priestoroch pre malých cestovateľov.
Tlakové zmeny v kabíneAk tvoje deti mali v minulosti problémy s tlakmi v stredoušných či v prínosných dutinách, radšej prekonzultuj ich stav s vašim pediatrom. Určite ti doporučí vhodný medicínsky prostriedok, ktorý im uľahčí s ich vyrovnávaním. Do lietadla si zober dostatok cukríkov a žuvačiek. U malých detí rovnako poslúžia cumlík, či fľaška s nápojom opatrená koncovkou na sanie tekutín.
Detská sedačkaV niektorých aerolíniách je zavedeným pravidlom, že deti do 18 kg hmotnosti, musia v lietadle sedieť v špeciálnej sedačke. Ubezpeč sa, že letuška tento fakt zohľadní a pripraví sedačku.
PohodliePochopiteľne deti sú živé a neobsedia na mieste “len tak”. V neľahkej úlohe pri ich “umiernení”, pokuse o spánok v prípadoch keď vás čaká časový posun, alebo inom odpočinku ti pomôže trik s ich vlastným vankúšom a prikrývkou. V kabínach lietadiel býva občas pekelná zima.
Trávenie a detský apetítNajlepšie je, ak deti cestujú s plným žalúdkom ale s prázdnym mechúrom. Každopádne oriešky a sóda, ktoré sa v prípade niektorých krátkych letoch podávajú, ich pravdepodobne dostatočne neuspokoja. Preto im nezabudni pribaliť ich obľúbené pochutiny, ktorých konzumácia deťom skráti cestu. Ak im balíš sendviče či iné jedlo, vyhýbaj sa hliníkovým alufóliam, ktoré zbytočne “dráždia” detektori kovov. Radšej sa drž uzatvárateľných plastikových vreciek.
Pitný režimNielen dospelí, ale pochopiteľne aj deti majú pri ceste lietadlom smäd. Suchý a filtrovaný vzduch prúdiaci z klimatizácie ľahko dehydruje mladý organizmus. Pýtaj si dostatok vody pre svoje ratolesti od palubného personálu. Interval pitia, by mal byť hustejší ako je tomu pri bežnejšom cestovaní automobilom.
Aktivity na palubeAby si deti udržal zamestnané, prines im do lietadla hračky primerané ich veku. Ale súčasne aj také, ktoré sa nerozoberajú na kúsky a nepotrebujú veľa priestoru. Rovnako dôležitým pravidlom je, aby pri svojich aktivitách na palube deti nerobili nadmerný hluk, lebo v opačnom prípade si čosi vypočuješ od menej tolerantných spolucestujúcich. Magnetický šach, minidomino či pre menších vymaľovánka – fantázii sa medze nekladú. Ale ruku na srdce, to čo im celý rok v nejakej forme obmedzujeme (reč je o laptopoch, tabletoch a herných minikonzoliach) dokáže udržať pozornosť deti všetkých vekových kategórií po dlhú dobu. Takže dobrou radou je – upgrade operačáku, nová hra alebo povolenie prístupu na váš počítač. Nezabudni na prepnutie do letového režimu v rámci bezpečného používania elektroniky na palube. Pozri tiež náš článok Dobrou správou je, že lietadlá (lietajúce najmä na dlhšie trasy) začínajú byť vybavené veľmi variabilnou a súčasne veľmi individuálnou elektronicku staničkou v sedadlách cestujúcich. Takto si budú v budúcnosti naše deti vyberať zo skutočne bohatého priehrštia filmov, hier a inej multimediálnej zábavy. Ach, áno…..
Jana Gondová Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od
roku 1983. Napíš autorke
| ![]() ![]() ![]() |
![]() |
© 2010 - Všetky práva vyhradené | Posledná zmena 13. novembra 2020 |