Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Výstroj na loď

                                                                                                                         Pridané 26.1.2011

 

Výstroj pre potápanie z plavidla môžeme v zásade považovať za akýsi štandard. Pokiaľ sa nepotápame v chladných vodách severu, či nemienime realizovať niektoré z technických disciplín potápania (vyžadujúcich si väčšie množstvo fliaš, navijakov či skútre) je vlastne výstroj bežného rekreačného potápača, ktorý sa kdesi v tropickom pásme zúčastní jednodňového výletu typickým.

 

Základný výstroj

Ak za dovolenkou na lodi letíme lietadlom, väčšinou si regulátory, UW kamery či potápačské počítače berieme so sebou do kabíny v príručnej batožine. Rozhodne si v takom prípade neberieme fľaše ani olovené záťaže. Oboje nám zapožičajú priamo na lodi. Najpoužívanejším zásobníkom plynu na svete je 11 litrová fľaša z duralových zliatin. Ich prednosťou oproti oceľovým fľašiam je najmä menšia hmotnosť na súši, ktorá uľahčuje manipuláciu s nimi ako aj ich neutrálne chovanie sa v slanej.

Okrem základného výstroja, za ktorý dnes považujeme: plutvy, masku a dýchaciu trubica, by mal byť vo vlastníctve každého potápača pravdepodobne ešte oblek a topánky. Hrúbka, typ a strih izolačných oblekov používaných pri potápaní z plavidla sú podmienené predovšetkým teplotou vody. Vo tropických vodách postačí kombinéza z elastickej Lycry alebo krycí ochranný odev z tkanív na báze polyesteru.

V o niečo chladnejších vodách sa používa prevažne 3 mm hrubý neoprénový oblek a v oblasti stredozemného mora používame 5-7 milimetrový izolačný odev. V každom prípade môžeme viac ako doporučiť ochranu celého tela. Rôzne typy krátkych tzv. „shorty“ odevov patria skôr do oblasti filmovej tvorby a podvodného modelingu. V skutočnosti na nás pod vodou číha rad živočíchov a rastlín, ktoré občas pália, pŕhlia, kúšu alebo režú.

 

Potápačské prístroje

Typickou konfiguráciou dýchacej techniky v dnešnom rekreačnom potápaní je hlavný regulátor, doplnený o záložný zdroj dýchania (oktopus) a panel združených prístrojov s tlakomerom, počítačom a kompasom. Seriózny kompenzátor by mal mať veľkosti primeraný vztlak (zvyčajne od 10-18 kg) a spoľahlivý inflátor. Aj keď sme už spomenuli, že olovené záťaže ťa budú čakať na lodi, je vhodné si so sebou zobrať svoj opasok na ktorý si zvyknutý, ktorý ti vyhovuje dĺžkou a ktorý má stabilnú, neotvárajúcu sa pracku.

V poslednom období získava čoraz väčšiu obľubu aj integrovaný záťažový systém. Potápač, ktorý hodlá využiť pre svoje zostupy plavidlo by rozhodne mal mať so sebou pod vodou kompas. Ponorov, v ktorých sa bude musieť namiesto svojich inštinktov spoľahnúť na túto navigačnú pomôcku bude rozhodne viac, než ako bol zvyknutý z potápania v sladkovodných jazerách jeho domoviny.Dôležitým, ak nie nevyhnutným doplnkom výstroja je potápačský počítač.

Či už v prípade jednodňového výjazdu alebo viacdňového potápania počas lodného safari, budú s výnimkou prvého, všetky ponory v kategórii opakovaných. Plánovanie opakovaných ponorov s počítačom je jednoduché a ich vlastnosť poskytovať potápačovi v každom okamihu ponoru jeho dekompresný štatút – jednoducho skvelá. Rovnako aj ich schopnosť monitorovať výstupovú rýchlosť nebola pravdepodobne nikdy dostatočne ocenená. Nezabudni si ku nemu pribaliť aj návod na použitie.

 

Potápačské doplnky

Každý potápač na to časom príde – bez dobrého osvetlenia vlastne pod vodou vidí len polovicu. Dobré svietidlo mu umožňuje nazerať pod koruny korálových stromov, objavovať tajomstvá dier v podvodných stenách a v útrobách vrakov. O magickej atmosfére nočných ponorov ani nehovoriac. Potápanie na mori býva často spestrené o prúdové ponory. Z hľadiska bezpečnosti potápača, ktorý sa môže prudkým a nečakaným zhoršením podmienok či vlastnou nepozornosťou dostať po ukončení ponoru ďalej od lode, to znamená potrebu doplnenia výstroja o prostriedky signalizácie na hladine.

Veľmi účinným je značkovacia bója v jasno žltej alebo oranžovej farbe. Medzi doplnky môžeme zaradiť aj nôž, či iný rezný nástroj, na ktorý sme zvyknutý zo sladkej vody. Ak počas plavby predpokladáš aj realizáciu náročnejších foriem potápania, nezabudni si so sebou sadu karabín, úväzov, navijakov a gumičiek.

 

Špeciálny výstroj

Ak patríš ku hĺbavejším typom potápača, pravdepodobne si so sebou vezmeš na more aj rôzne príručky plavby, námorné mapy a prístroj GPS – elektronickú navigačnú pomôcku, ktorou budeš „kontrolovať“ trasu plavby alebo aspoň barometer zabudovaný v hodinkách, ktorým budeš hádať vývoj počasia na ďalších pár hodín. Tým ostatným doporučíme aspoň atlas rýb a ďalších živočíchov, ktoré sa vyskytujú v danej oblasti. Pre tvoj ďalší potápačský výstroj sa bude hodiť aj výukový manuál niektorého z pokročilých či špecializovaných kurzov potápania.

 

Ochrana pred slnkom, vetrom a chladom

Dlhá plavba na lodi, kedy človek vplyvom pofukujúceho vetríka necíti teplo, je príčinou chorôb z prehriatia. Je viac ako žiadúce si preto na loď priniesť pokrievku hlavy, slnečné okuliare, kvalitný krém s vysokým stupňom ochrany a vazelínu na pery. Vietor dokáže v jarných a jesenných dňoch veľmi často znásobiť ochladzujúci účinok vzduchu, ktorého teplota napríklad v oblasti stredozemného mora môže byť len kúsok nad hranicou 20 ?C. Potápačovi, ktorý absolvoval dlhší ponor vo vode ešte o čosi studenšej môže byť preto naozaj chladno. V rámci prevencie pred takýmto nečakaným „mrznutím“ by si mal potápač na akékoľvek plavidlo vziať so sebou aj ľahkú bundu. Tí skúsenejší si pribalia aj pláštenku do dažďa, ktorá ich súčasne ochráni pred dobiedzavým vetrom.

 

Ochrana pred morskou chorobou

Nech otrlí námorníci vravia čokoľvek, pre nás biednych suchozemcov je najlepším variantou vedenia pomerne nerovného boja s morskou chorobou medikamentózne riešenie. Tí, ktorí už zažili morskú chorobu na vlastnej koži mi dajú za pravdu, že radšej si doma zabudnúť plavky než lieky proti kinetóze.

 

Dietický režim

Na lodiach obyčajne nemáme možnosť si zakúpiť svoje obľúbené sladkosti alebo ovocný pohár, pričom pracovať budeme možno veľmi ťažko ?! Aj keď v rámci jednodňových výjazdov často dostávajú potápači obligátny sendvič, chutiť ti určite budú muesli tyčinka alebo hoci aj banán v čokoláde. Teplo, dýchanie suchého stlačeného vzduchu ako aj nezvyčajná námaha z opakovaných ponorov – to všetko sú faktory, ktoré zhoršujú hospodárenie tela potápača s vodou. Správna rehydratácia je veľmi často kľúčovou v otázkach prevencie pred bolesťami hlavy a únavou. Neoľutuješ ak si so sebou na loď vezmeš svoju obľúbenú fľašu (napríklad takú, akú používajú športovci) a niekoľko plechoviek iontových nápojov.

Ak sa jedná o jednodňový výlet, poteší aj chladený nápoj v nerezovej nerozbitnej termoske. Niektorí potápači si radi na loď nosia rôzne vitamínové alebo športové nápoje v prášku. Rozriedením s vodou vznikne nápoj, ktorý bude mať pravdepodobne väčšiu hodnotu ako coca-cola alebo iné karbonizované nápoje. Ak musíš užívať nejaké lieky, pribaľ si ich v množstve, ktoré vystačí na celú dĺžku pobytu aj niečo navyše, ak by sa výlet s akýchkoľvek príčin predĺžil.

 

Pomôcky na rozptýlenie

Počas jednodňových výjazdov, ktoré ponúkajú 2-3 ponory sa pravdepodobne nudiť nebudeš. Situácia, kedy sa zúčastníš týždňovej plavby je však trochu odlišná. Najmä v prípadoch, kedy sa loď nevyväzuje v prístavoch, ale celý týždeň kotví na útesoch dobre padne, ak máš so sebou nejaký hudobný nástroj, stolové spoločenské hry v malom vydaní, laptop, sadu obľúbených videokaziet alebo audio CD.

Na každej palube sa nachádza prehrávač - možno tvoji partneri budú s tebou zdieľať rovnaký hudobný vkus. No a pochopiteľne vždy je tu možnosť intímneho stretnutia s dobrou knihou. Ak holduješ počas dovolenky rád „jednoduchšej“ literatúre, možno si vezmeš niekoľko paperbackov.
Posádka, ktorej život je aj napriek zdaniu v celku jednotvárny sa len poteší, ak ich po prečítaní necháš na palube.

 

Nezabudnúť doma

Ideš na potápačský výlet alebo safari. Plastiková certifikačná karta je preto dokladom, ktorý si rozhodne nesmieš zabudnúť na brehu. Zober si kartu z najvyššou kvalifikáciou. Ak chceš aby bolo s tebou zaobchádzané ako s nováčikom – ukáž len OWD kartu. Ak cestuješ do zahraničia nezabudni si doma svoje doklady totožnosti a pas. V niektorých prímorských krajinách vyžadujú lokálne povolenie na potápanie, ktoré sa ti možno zíde. Bude vhodné ak ho budeš nosiť spolu s certifikačnou kartou.

Ďalším dôležitým dokumentom je potápačský denník. Odzrkadľuje tvoje skúsenosti a typy potápačských aktivít, ktorých si sa zúčastnil. Je tiež pamätníkom mnohých dobrodružstiev a záznamov ku ktorým sa možno budeš rád vracať. Do tejto kategórie dokumentov patrí aj potvrdenie alebo kartička potápačského poistenia. Ak sa ti výlet páčil, možno si budeš chcieť na konci so svojimi spolubojovníkmi vymeniť adresy. Prines si za týmto účelom zopár vizitiek.

V mnohých prípadoch dokáže znemožniť ponor celkom banálna závada výstroji. Aj keď pravdepodobne budeš v takom prípade žiadať o pomoc lodného divemastra, bude možno rozumné ak si so sebou na výjazd či dovolenku vezmeš jednoduchú sada náradia a náhradných dielov. Nemali by v nej chýbať najmä: potrebné kľúče, remienky na masku a plutvu, sťahovacie elektrikárske pásky, silikónová vazelína, lepidlo na neoprén, náhradné „O“-krúžky, lepiaca páska a iné.

Na lodi pravdepodobne nekúpiš monočlánky ani iné batérie. Zabezpeč sa preto radšej vopred, pretože zákon schválnosti vraví, že batérie akýchkoľvek spotrebičov sa vybijú vždy v najnevhodnejšiu chvíľu. Ak používaš dobíjatelné články – bez nabíjačky to nepôjde. Rovnaké pravidlo platí aj na filmový a fotografický materiál, v prípade ktorého sa radšej zásob filmami.

Je síce pravdou, že na lodiach patriacich k najznámejším flotilám sveta sa dá platiť aj kreditnou kartou, avšak posádka kedykoľvek ocení šušťavé bankovky, ktorými budeš chcieť posledný deň oceniť úroveň ich služieb.

 

ČO rozhodne nechať na súši

V prvom rade je to prebytočné šatstvo. Na pravých potápačských zájazdoch sa nedodržiava žiadny predpísaný spôsob oblečenia. Práve naopak, vysoké topánky či kravata by pôsobili značne neprirodzene. Pravdepodobne budeš po celý čas chodiť v plavkách a v plážovom odeve. Ak v rámci ochutnávky miestnych rybích špecialít alebo domáceho vína budete kotviť v prístavoch, zober si so sebou ľahké a vzdušné oblečenie.

Na palubu potápačskej lode rozhodne nepatria zbrane, horľaviny či iný nebezpečný materiál. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj harpúny a iné „rádobo typické“ potápačské rekvizity, ktorých morálny kredit je dnes už tak trochu zastaralý.

Ostatní potápači ako aj posádka budú možno z celého sveta. Je pravdepodobné, že budú vyznávať iné náboženstvo, filozofiu či celkový náhľad na svet. Líšiť sa môžu svojimi stravovacími ale aj hygienickými. Zlú náladu, intoleranciu a agresívne správanie preto radšej nechaj doma.


Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020