Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Výstroj na loď

                                                                                                                         Pridané 26.1.2011

 

Výber správneho typu plavidla, je prvým krokom k spokojnému potápaniu na nej. Jednotlivé typy lodí majú rozličnú veľkosť, tvar, prevedenie a pochopiteľne aj cenu. Sú medzi nimi plavidlá, na ktorých sa dá bývať, iné poskytujú pohodlie len na jeden deň alebo jednoduché člny, ktoré sú schopné ťa prepraviť z brehu na lokalitu a späť.
Už v teple a pokoji domova si vyhľadaj loď, ktorá vyhovuje tvojim požiadavkám a potrebám. Rozhodovať môže pri tom ich bezpečnostná výbava, zaužívané krízové postupy a ďalšie kritériá, ktorým sa budeme venovať v niektorom z ďalších dielov nášho seriálu. Kvalifikovaný výber lode predpokladá zváženie ponúkaných možností a ich porovnanie s vlastnými potrebami.


Typy plavidiel

Na potápanie sa používa rozmanitá škála plavidiel od menších, len niekoľko metrových nafukovacích člnov, cez pontónové lode a plachetnice s pomocným pohonom až po veľké výletné jachty určené pre viacdenné plavby. Loď pre potápanie by mala spĺňať niekoľko kritérií:

• Stabilita a bezpečnosť. Plavidlo musí byť schopné dopraviť posádku a potápajúcich sa pasažierov na miesto ponoru a späť bez ohrozenia. V tomto záujme musí mať dostatočne silný motor, primeraný ku dĺžke plavby a množstvu záťaže tvorenou potápačmi a ich ťažkým výstrojom. Ak je plavidlo stabilné, ľahšie sa na jeho palube oblieka, vstupuje do vody aj vystupuje späť na palubu.
• Dostatok priestoru. Ustrojovanie sa a ďalšia príprava skupinky potápačov vyžaduje pomerne veľký priestor na palube plavidla. Prehľadné uloženie výstroja, ktoré tiež vyžaduje svoju plochu alebo špeciálne stojany či skrinky ho chráni pred poškodením.

Ak by sme rozdelili lode na tri kategórie: obytné (live-aboards), plavidlá na jednodňové výlety (day boats) a osobné člny (personal boats) tak je zrejmé, že všetky budú mať svoje vlastnosti ktorými sa nielen vzájomne odlišujú, ale vďaka ktorým najlepšie vyhovujú určitým spôsobom potápania. Vybrať si môžeš podľa toho koľko ponorov plánuješ a akému spôsobu potápania sa budeš venovať, ale bo prípadne aj akú čiastku si ochotný zaplatiť.


Osobné člny

Sú to veľmi obľúbené malé člny, ktoré sa obvykle dajú prenajať. Ľahko sa riadia a dobre sa držia aj v drsnejších podmienkach. Ich hlavnou výhodou je sloboda ich užívateľov. Správnemu vedeniu týchto člnov sa môžeš naučiť v niektorých kurzoch riadenia a obsluhy malých plavidiel.

Každá menšia skupina potápačov, ktorá potrebuje rýchle, prenosné a relatívne lacné plavidlo používa nafukovacie člny. Tieto plavidlá majú typickú dĺžku od 3,8 až 6,5 metra, pričom dokážu poslúžiť 4-12 potápačom. Potopeniu týchto člnov bráni ich konštrukcia, ktorá sa typicky skladá z pevného alebo skladacieho dna z laminátu alebo dreva. Po jeho obvode sú nafukovacie komory valcovitého tvaru.

Nafukovacím býva aj kýl člna. Pri ich náhodnom prepichnutí sa väčšinou poškodí len jedna z komôr, čo zabráni potopeniu člna. Na zadnú, pevnú časť člna sa väčšinou pripevňuje závesný lodný motor.
Do tejto kategórie môžeme zhrnúť kratšie motorové člny, rôzne druhy pontónov ale aj menšie plachetnice. Ich dĺžka býva od 4-7 metrov a slúžia k plavbám na kratšiu vzdialenosť zvyčajne jednodňových výletov. Väčšina lodí tohto typu poskytuje dostatok priestoru pre obliekanie a prípravu na ponor.


Lode na denné výlety

Tieto lode prepravujú potápačských pasažierov na vybrané miesta, vzdialené maximálne na deň cesty. Musia mať podobne ako v predchádzajúcom prípade patričný certifikát a ich operátor platnú licenciu. Niekedy, najmä mimo sezónu sa za týmto účelom využívajú aj väčšie obytné lode.

Aj keď na nej potápači neprespávajú, často poskytujú doplnky, schopné potápačom spríjemniť pobyt na palube. Jedny zaň budú považovať jednoduchú kuchyňu a teda aj možnosť teplého obeda so samoobslužným spôsobom stolovania alebo minibar s chladenými nápojmi či horúcim čajom a kávou. Stoluje sa v tieni salónu ale aj pod holým nebom na palube, čo je samo o sebe myseľ veľmi osviežujúcim prvkom. Menšie lode môžu ponúkať obyčajne len nápoje a sendvič.
Inou nie celkom zanedbateľnou výhodou sú ozajstné toalety či sprchy s teplou vodou ako aj možnosť diskrétneho prezliekania sa do plaviek či z neoprénu.

Obyčajne na palube nie je kompresor, preto lode nesú so sebou na denný výlet dostatočný počet fliaš úmerný množstvu potápačov a plánovanému počtu ponorov. Táto zdanlivá nevýhoda denných lodí sa však spätne vracia vo forme kľudu a pohody na palube bez rušivého a často veľmi nepríjemného pachu generátorv elektrického prúdu a hluku kompresorov na plnenie fliaš. Rovnako aj vôľu potápať s kyslíkom obohatenou zmesou Nitrox je potrebné zahlásiť vopred, ešte na súši, kde je základňa prevádzkovateľa.

Výhodou plavidiel určených pre denné výlety je pomerne veľká flexibilita. Ponuka poskytovateľov potápačských služieb je obyčajne dostatočne pestrá, preto si ako záujemca môžeš vybrať z viacerých alternatív. Ak sú nimi lode dostatočne rýchle, môžu byť veľmi operatívne a prispieť tak k pozitívnym zážitkom z potápania. V neposlednom rade môže byť jazýčkom na váhach pri výbere plavidla aj cena, ktorá býva v prípade denných lodí aj v prepočte na uskutočnené ponory podstatne nižšia ako u live-aboard plavidiel.


Obytné lode

Patria sem dobre vybavené plavidlá, prispôsobené dlhšie trvajúcemu pobytu na vode mimo bezpečie prístavov. Ich anglický názov „Live-in“ naznačuje, že ide často o veľké, až 30 metrové lode pre väčší počet cestujúcich, ktorí na nej prebývajú 7-10 dní. Často sú to bývalé rybárske, nákladné alebo inak komerčne využívané lode, prerobené na potreby potápačských safari. Ich majitelia ich zvyčajne v týždňovom rytme prenajímajú špecializovaným cestovným kanceláriám a väčším potápačským školám. Okrem komfortného bývania, často len v dvojposteľových kajutách, poskytujú celodennú stravu formou samoobslužnej jedálne a pohodlie lodného salónu s malým audio-video zábavným centrom.

Na palube týchto lodí sú komoresory aj zariadenia na miešanie dýchacích plynov pre väčšie hĺbky za hranice rekreačného potápania. Na niektorých hojne navštevovaných oblastiach sa takýmto korábom môže prihodiť, že vzhľadom na sťažené kotvenie, prítomnosť ďalších plavidiel či hustú premávku sa manévrovacie schopnosti týchto lodí prudko znižujú. Na potápanie, či výstup na móla prístavov musia preto využívať presun s pomocou malých nafukovacích člnov.

Tie najluxusnejšie z nich dokážu pohodlne a so všetkým komfortom pojať aj10-30 potápačov. Takéto plávajúce hotely mávajú na svojich horných palubách aj malý bazénik a v útrobách okrem veľkých klimatizovaných kajút s vlastnými kúpelňami a ďalším sociálnym zázemím aj minilaby na vyvolávanie fotografií, počítačové centrum a podobne.

Najväčšou prednosťou obytných lodí je nezrovnateľne väčšie množstvo ponorov, ktoré je možné absolvovať. Nezriedka sa na týchto plavidlách potápa až 4 krát denne. Inou výhodou je pomerne veľký rádius, ktorého dosah siaha často až do nedotknutých oblastí a národných parkov ďaleko od pevniny.


Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020