Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Druhy a typy poistenia v potápaní

                                                                                                                         Pridané 25.10.2011

 

K poisteniu a poisťovníctvu môžeme mať vzťah rôzny. Jedny ho využívajú automaticky a majú poistený dom, autá, seba, deti aj chalupu. Iní hľadajú kompromisy, zvažujú, porovnávajú rôzne poisťovacie produkty na trhu a menia často poisťovne. A celkom na okraji stoja tí, ktorí poistenia všetkého druhu považujú za vydrydužstvo a k agentom sa stavajú apriori negatívne. Poistené majú len to, čo je absolútne nevyhnutné.

Ale rozumný človek myslí na poistenie vždy vopred. Poisťovací trh na Slovensku nám ponúka celý rad produktov súvisiacich s vykonávaním rôznych športových aktivít, mnohých s nálepkou „adrenalínové“. Aj keď rekreačné potápanie neradi pre jeho relaxačný účinok spájame s týmto prívlastkom, zamestnanci a agenti poisťovní sa vždy akosi bezradnejšie zatvária pri otázke poistenia potápačov.

V potápaní sa stretávame s viacerými typmi poistenia. Nech už patríš ku ktorejkoľvek vyššie spomínanej kategórii poistenca, určite ti tvoj uvádzajúci učiteľ potápania vysvetlil potrebu poistenia. Najmä z hľadiska prípadu potápačskej nehody, ktoré by krylo aj náklady spojené s logistikou jej riešenia a terapie. Veď transport rýchlym člnom, či vrtuľníkom alebo liečenie v rekompresnej komore sú nemalé výdavky, ktorým musí v takom prípade potápač, či jeho rodina čeliť.

V zásade rozlišujeme, či ide o poistenie osôb, potápačskej batožiny alebo poistenie škôd spôsobené potápačskými aktivitami voči tretím osobám.

Väčšina špecializovaných cestovných kancelárií ponúka niekoľko produktov, súvisiacich s poistením osôb zaoberajúcich sa rekreačným, technickým aj profesným potápaním. V zásade rozlišujeme, či ide o poistenie:


- osôb, pre prípad potápačského ochorenia či úrazu
- batožiny, v prípadoch poškodenia, zničení alebo strate potápačskej batožiny
- škôd voči tretím osobám, spôsobené potápačskými aktivitami poistenca
- zájazdu, v prípadoch zrušenia či skrátenia potápačského výjazdu.

 

 

Silvia Čermáková

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Profesionálne sa venuje
rozvoju cestovného ruchu, v špecifickej oblasti potápania
a poisťovníctva v rizikových odvetviach športu. edakcia

Napíš nám

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020