Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Balenie potápačského vaku

                                                                                                                         Pridané 29.11.2011

 

Za potápaním cestujeme často letecky. Väčšina chartrových letov z Európy do teplejších destinácií poskytujú svojim cestujúcim možnosť, si zbaliť výstroj do vaku s hmotnosťou maximálne 15 kg. Aj batožina do lietadla (cabin laguage) je obmedzená na 5 kg a presné vonkajšie rozmery nepresahujúce úložný priestor v lietadlách. Práve spomínané parametre, dokážu vytvoriť vrásky na čele nejedného potápača chystajúceho sa na vysnívanú potápačskú dovolenku.

 

Vak

Aj samotný vak má svoju hmotnosť. Z tohto hľadiska ten krásny farebný, potápačským emblémom označený vak z police tvojho obľúbeného potápačského obchodu nemusí byť tým najlepším riešením. Ale na tú tému inokedy a na inom mieste. Teraz to zostručnime na ideu, že potápačský vak by mal byť nenápadný, pevný a ľahký. Lebo práve vyššie spomínaný hmotnostný limit je tým povestným orieškom, ktorý treba rozlúsknuť.


Regulátor

Obyčajne si ho berieme do príručnej batožiny, ktorá s nami putuje do kabíny lietadla. Akosi sa nevieme stotožniť s predstavou, že by sme regulátory nechali vo veľkom vaku uloženom v kargu. Mohol by sa poškodiť či v horšom prípade stratiť! Regulátor balíme do malého, z vnútra vypchaného ruksaku, v ktorom nájde svoje teplé miestečko.
Iným variantom je, umiestniť regulátor do stredu veľkého vaku a obaliť ho mäkkým šatstvom, či osuškou. Funguje to tiež, ale akosi ho všetci radšej transportujeme so sebou.

 

Potápačský počítač

Túto pomerne drahú súčasť potápačského výstroja dávame „vždy“ do príručnej batožiny. Veď koniec koncov ide o skvelého pomocníka na našich potápačských cestách. Ale posledné roky už tento problém neriešime. Zakúpili sme si tzv. „wristop computers“, ktoré sa rozmermi aj dizajnom viac ponášajú na hodinky. Pre tých s horším zrakom, ktorí potrebujú prístroje s väčším displejom máme radu. Zamotajte si svoj počítač do šatky, ponožiek či „čiapky-costeauovky“. Nie je to síce žiaden high-tech ochrana ale je to funkčné. A čo funguje – to je dobré.

U niektorých typov počítačov (najmä americkej proviencie), sa dá vybrať napájacia batéria. V takom prípade ju doporučujeme na cestu lietadlom vybrať. Ak dôjde k problémom s monočlánkami, nezničí to počítač. A pochopiteľne, ani len náhodou sa nemôže spustiť počítač samočinne a zbytočne tak míňať napätie.

 

Maska

Kvalitnejšie masky sa predávajú v plastikovom obale. Ten pochopiteľne slúži na ich ochranu a preto putuje do vaku spolu s maskou. Do krabičky sa okrem masky zmestia tiež drobnosti akými sú kompas, karabínky, sk-pásky atď. Ak však chceš ušetriť pár gramov a trocha miesta, zroluj masku do svojho neoprénu.

 

Kompenzátor vztlaku

Vesty patria k objemnejším súčastiam výstroja a občas robia pri balení sa do lietadla problémy,. Bohužiaľ, niet pomoci. Pre zmenšenie jeho objemu sa okrem dôsledného vypustenia vzduchu z vaku nedá už nič viac urobiť. Obyčajne kladieme BCD do vaku na jeho spodok ako prvú súčasť výstroja. Do určitej miery tak vytvorí protektívnu vrstvu v jeho útrobách.

 

Plutvy

Ak sa staneš vlastníkom ozajstného potápačského vaku, plutvy ti doň vojdú bez problémov. Často majú takéto vaky špeciálne oddelenia po bokoch určené pre plutvy. Okrem nich ich vypchaj menšími súčasťami oblečenia alebo tam umiestni neoprénové topánky, kukly či rukavice. Ak máš vak len s jedným oddelením – daj ich po bokoch, čo vytvorí vo vaku určitú ochranu pred nárazmi z boku.

 

Oblek

Teraz je chvíľa pre oblek. Zroluj ho a vyplň jadro priestoru vaku. Skombinuj ho s osobným šatstvom, neseserom s hygienickými potrebami či knihou. Doplň kuklou, rukavicami a neoprénovými topánkami.

 

Rôzne

Všetko ostatné, čo si pravdepodobne budeš chcieť vziať so sebou, poľahky vpraceš do útrob vaku. Bez problémov tam vojdú ručné svietidlá, opasok bez závaží, hrkálky, podvodné písacie tabličky, prostriedky proti roseniu sa masiek.....

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu

v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorke


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020