Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Príručná batožina

                                                                                                                         Pridané 17.4.2013

 

Pravidlá prípustnosti parametrov príručnej batožiny (cabine lagguage), prešli v poslednom období určitým vývojom. Cestujúci, potápačov pri tom nevynímajúc musia dodržiavať niekoľko pravidiel stanovených nielen leteckými spoločnosťami, ale aj Európskou úniou. Z hľadiska potápača, predstavuje rozhodovanie voľby batožiny hneď niekoľko hľadísk, a uhlov pohľadu.


Prípustné limity

Pasažier je väčšinou oprávnený vziať si so sebou len jeden kus príručnej batožiny spĺňajúci stanovené kritériá dĺžkové a hmotnostné. Pokiaľ ide o rozmery príručnej batožiny, zvyčajne to je 55 x 40 x 20 cm (výška x šírka x hĺbka). Maximálna hmotnosť príručnej batožiny sa líši v závislosti od leteckej spoločnosti a pohybuje sa v rozmedzí od 10-12 kg. Pre lepšiu ilustráciu variabilnosti uvedených limitov vyberáme niektoré letecké spoločnosti operujúce na našich letiskách:

- Ryanair (Low cost letecká spoločnosť) obmedzuje hmotnosť príručnej batožiny na 10 kg.
- Austrian Airlines a Lufthansa ju obmedzujú na 8 kg.
- České aerolínie (ekonomická trieda) má limity posunuté na 56 x 45 x 25 cm a hmotnosť 12 kg.
- Danube Wings, (slovenská letecká spoločnosť) povoľuje 1 kus príručnej batožiny s rozmermi maximálne 55 x 40 x 20 cm, maximálna hmotnosť však nesmie presiahnuť limit 3 kg na osobu pri letoch typu lietadlom ATR-72 (turbovrtuľové) a 5 kg na osobu pri letoch typu Boeing 737.
- Danube Wings, limituje batožinu do kabíny letúňa maximálnymi rozmermi 56 x 45 x 25 cm, pričom súčet všetkých troch rozmerov nesmie presahovať 115 cm. Hmotnosť príručnej batožiny môže byť najviac 5 kg.
- Norwegian Air Shuttle, najnovšia spoločnosť poskytujúca služby na bratislavskom letisku. Na svojich letoch povoľuje 1 kus príručnej batožiny na osobu do rozmerov 55 x 40 x 23 cm a s maximálnou hmotnosťou 10 kg.


Ďalšie kusy batožiny

Niektorý leteckí prepravcovia, povoľujú si vziať na palubu so sebou okrem príručnej batožiny aj menšie predmety osobnej potreby (napr. kabelku, kabát, fotoaparát, kameru, notebook v osobitnom obale, knihy, barle a podobne).


Nadváha

Ak tvoja batožina nespĺňa povolené rozmery alebo si myslíš, že je príliš ťažká, mal by si ju „zacheckovať“ na letisku. V prípade nízkonákladových leteckých spoločností to však bude bohužiaľ znamenať zaplatenie, v pomere k cene letenky extrémne vysoký poplatok za jej prepravu.


Tekutiny


Ak sa rozhodneš cestovať iba s príručnou batožinou, zabudni na tekutiny. Pochopiteľne do tejto kategórie patrí aj fľaša domácej pálenky, ba dokonca aj obyčajná pitná voda. Maximálne množstvo prevážaných tekutín je 1000 ml, ale objem nádobiek, v ktorých budeš tekutiny prevážať nesmie prekročiť 100 ml. Všetko, čo má viac ako 100 ml, ti pravdepodobne pri bezpečnostnej kontrole nekompromisne vyhodia.

Medzi tekutiny sa ráta aj väčšina drogistického tovaru, ako napríklad:
- špirála,
- tekutý make-up,
- voňavka,
- lak na vlasy, či nechty,
- deodorant,
- sprchový gél či šampón na vlasy

Muži pozor na:
- penu na holenie,
- gél na vlasy
- zubnú pastu ale aj
- roztok na kontaktné šošovky
Všetky podobné predmety sa musia pred príchodom na letisko (alebo pri bezpečnostnej kontrole) vložiť do priehľadného uzatvárateľného vrecúška, ktoré obdržíš na letisku.


Lieky a potraviny

Sú na palube lietadla povolené a nemusia sa prevážať v priehľadných vrecúškach. V prípade liekov, inhalátorov a tekutých výživových doplnkov je povolené vziať do príručnej batožiny iba dôležité lieky aj s väčším objemom ako 100 ml, ale len za predpokladu, že na prepravu dala príslušná letecká spoločnosť súhlas vopred. Na takéto lieky však musíš mať sprievodný list alebo lekársky predpis od svojho lekára.

Matky s malými deťmi budú vyzvané, aby z každej nádobky, v ktorej prevážajú jedlo/pitie pre svoje dieťa, pred zrakom pracovníka bezpečnostnej kontroly ochutnali.


Ďalšie „odoberané“ predmety

Medzi často odoberané predmety ďalej patria:
- zbrane (vrátane hračiek a replík z umelej hmoty)
- omračujúce zariadenia (aj ich napodobeniny)
- výbušné a horľavé látky (napríklad aj aerosoly)
- zapaľovače (väčšinou iba benzínové, plynové zvyknú púšťať) a podobne.
- predmety s ostrým hrotom (akékoľvek nože aj kuchynské či vreckové),
- predmety s ostrou hranou (orezávač, britvy, žiletky na holenie, nie však jednorazové, ktoré sú povolené)
- nožnice, pilníky (aj manikúrové)
- náradie (aj francúzske kľúče, klince či kladivá)

Uvedené predmety musíš prevážať v normálnej batožine. Ich podrobné zoznamy nájdeš na webovských stránkach prepravcov. Väčšinou sú však zoznamy zakázaných predmetov informatívne. Pracovníci detekčnej kontroly a bezpečnostnej služby majú právo z prepravy vylúčiť aj iné predmety, ktoré vzbudzujú dôvodné podozrenie z ich možného zneužitia na ohrozenie bezpečnosti civilného letu.

Pokiaľ teda nechceš, aby ti niektoré veci boli odobraté bezpečnostnou kontrolou na letisku, vopred si premysli, či tú alebo onú „vec“ naozaj potrebuješ mať v príručnej batožine do kabíny. Lepšie bude, ak si „sporné“ predmety, napríklad viacúčelový kľúč na regulátor, zbalíš do zapísanej batožiny, prípadne si niektoré veci radšej so sebou neber vôbec.


Tovar z free shopu

Na tovar, ktorý si kúpiš po absolvovaní bezpečnostnej kontroly vo „free shop“ zóne, sa uvedené obmedzenia nevzťahujú. Pozor však na colné predpisy európskej únie! Aj keď ti v niektorých karibských krajinách povolia určitú litráž tvrdého alkoholu, či v prípade Kuby aj počet kusov cigár, je dovoz alkoholu a tabakových výrobkov do EÚ limitovaný.


Naše potápačské špecialitky

Ako potápači, si často zo strachu pred poškodením, berieme so sebou do kabíny lietadla aj masku, regulátor, počítač (pokiaľ nevlastníme) hodinkovú verziu alebo puzdro na fotoaparát. Bezpečnostné zložky na letiskách reagujú na tieto súčasti potápačského výstroja veľmi rozdielne. Aj v tomto prípade platí, že sa treba u konkrétneho prepravcu informovať vopred.


Charterový let

V súčasnosti, ponúkajú viaceré „low-cost“ aerolínie aj 2-3 dňové tripy, prostredníctvom ktorých sa môžu potápači zo strednej či západnej Európy dostať na juh k moru na Sardíniu, Korziku, Maltu......Viacerí potápači si postupne vymenili svoj výstroj za tzv. „light“ verziu. Prakticky všetky väčšie firmy produkujúce potápačský materiál a techniku zaradili do svojho programu aj odľahčený výstroj, určený práve tejto skupine potápačov.

Regulátory sa tak začali vyrábať z ľahších kovov a zliatin pričom ich telá sa miniaturizovali. Počítač sa premiestnil na ruku a je vo forme hodiniek. Dokonca aj plutvy sa zmenšili a použitím kompozi
tných materiálov znížila ich hmotnosť. Pri takejto verzii sa potápačov kompletný výstroj zmestí do 10 kg a balí sa do špeciálneho vaku, k tomu určenému s ľahkou konštrukciou ale z pevnej cordury. Pochopiteľne, že spĺňa všetky náležitosti a regule leteckých prepravcov. 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu

v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorke


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020