Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Prečo potápať z plavidla

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Jedným z najpopulárnejších typov potápačských aktivít sú ponory z plavidla. Môže ním byť malý čln, jachta strednej veľkosti alebo seriózne, niekoľko desiatok metrov dlhé plavidlo, v prípade ktorého sa potápačský pobyt kombinuje s bývaním na luxusnom lodi.

Romantika a dobrodružstvo

Pravdepodobne v každom z nás je kúsok dieťaťa. Tento pocit v podvedomí, stať sa opäť malým chlapcom či dievčaťom sa občas pri rôznych hrách vyplavuje na povrch a jednoducho nám spôsobuje radosť. Šport zohráva v škále týchto pocitov významnú úlohu, pričom v súčasnej dobe sa stáva akýmsi „ópiom“ spoločnosti v tom dobrom slova zmysle. Ani potápanie nie je výnimkou. Ako inak sa dá vysvetliť skutočnosť, že jeho popularita neustále stúpa a potápačských škôl, základní a špecializovaných cestovných kancelárií rastie ako húb po daždi.

Jedným z faktorov, ktorý nás „suchozemcov“ priťahujú k účasti na potápačskom safari je atraktívnosť prostredia a samotnej lode, ktorá má často romantický nádych, pripomínajúci nám vôňu diaľav a objavov a ďalších to jest prvkov známych z dobrodružných filmov. S týmto prostredím sa spájajú nevšedné činnosti a problémy tak veľmi sa odlišujúce od tých, ktoré sme zanechali doma či na svojom pracovisku.

Je jedno o aké plavidlo ide, pomalý a dušu upokojujúci presun po hladine vždy poteší každého milovníka prírody, ku ktorým sa potápači takmer bez výnimky hlásia. Ak ide o niekoľkodňové lodné safari, ktorého súčasťou sú aj pokojné noci v romantických zátokach, dramatické presuny po rozbúrenom mori či osamelé kotvenie na koralovom útese ďaleko od civilizácie to všetko prispeje k tomu, že o silné zážitky istotne nebude núdza.

Výhody potápania z plavidla

V prípade potápania z lode, dokáže plavidlo často zakotviť priamo nad lokalitou ponoru. Rozhodne to má svoje čaro, pretože sa pred ponorením nie je potrebné zdĺhavo transportovať na miestu vstupu do vody, prebíjať sa cez príboj či presúvať sa náročným terénom pešo s výstrojom na vlastnom chrbte. Stačí len nasadiť si výstroj, pristúpiť ku dverám lode či na plošinu a kročným spôsobom skočiť do vody. Po vstupe do vody obvykle stačí krátke, len niekoľko metrové plávanie po hladine a ponor sa môže začať.

Loď umožňuje prístup k miestam vhodným pre potápanie aj na lokalitách, ktoré sú pre strmé brehy, absenciu spevnenej cesty či hustý porast jednoducho neprístupné. Veľmi často sa stáva, že plávať z brehu je na tieto lokality jednoducho ďaleko a potápanie z plavidla je vlastne jedinou alternatívou ich dosiahnutia.

O presnú lokalizáciu miesta zostupu, vytýčenie a označenie akvatória, ako aj o dozor nad celkovým priebehom ponoru sa postarajú skúsení divemasteri. Takto riadené potápanie celkom eliminuje potrebu zdĺhavého hľadania konkrétnej pozície. V porovnaní s individuálne organizovanou potápačskou dovolenkou je takáto forma zabezpečenia oveľa bezpečnejšia.
Mnohé z najkrajších vrakov lodí sú dostupné len plavidlom.

Zaujímavejšie vraky sú obyčajne v hlbších vodách, v značnej vzdialenosti od brehu. Keď sa vrak potopí do väčšej hĺbky je chránený pred účinkami pôsobenia vĺn a príboja, ktoré inak pomerne rýchlo rozdrvia na kúsky vraky v plytších vodách. Z týchto dôvodov je zrejmé, že ak sa chce potápač serióznejšie venovať vrakovému potápaniu, bude musieť väčšinu svojich ponorov realizovať z plavidla.

Po prípadnom zistení, že lokalita nezodpovedá našim očakávaniam, alebo došlo k zmene prírodných podmienok na nej, je presun na lepšie miesto často menej komplikovaný ako zorganizovať novú výpravu po súši spojenú s náročným nakladaním výstroja na autá, či iný spôsob transportu. Každý kto sa serióznejšie zaoberá potápaním vie, že mnohé jeho formy sú spojené s nosením, presúvaním a nekonečným nakladaním či vykladaním materiálu.

Loď predstavuje svojou veľkosťou len malú plochu a so všetkých potápačských foriem najmenšiu záťaž tohto druhu. Z vody je to ku kompresoru a debničke na odkladanie svojho výstroja len pár krokov. Zanedbateľnou nie je ani skutočnosť, že pri absolvovaní potápačského lodného safari, je možné kolektívnym spôsobom, pri vzájomnej výmene skúseností zlepšovať svoje potápačské zručnosti.

Relax na palube

Potápanie z lodi býva zábavné často aj preto, že umožňuje spoznávať nových priateľov. Počas pobytu na lodi sa dajú dohromady ľudia, ktorí zdieľajú lásku k dobrodružstvu a spôsobu života, ktorý potápanie určitým spôsobom reprezentuje.

Aj napriek aktívnemu charakteru činností počas lodného safari si mnohí účastníci plavby nájdu čas aj na relax. K takýmto chvíľkam patrí ranná káva na hornej palube s rozprávkovým výhľadom na ostrovy a ostrovčeky. Dobre padne aj popoludňajšia siesta v hojdacej sieti alebo večerná prechádzka po rybárskej osade spojená s ochutnávkou rybích špecialít a domáceho vína. Oddychový účinok rozhodne poskytujú aj romantické večery či noci pri gitare, spojené s rozprávaním príbehov o potápačských hrdinoch.

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020