Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Poučenie 30 dní pred odjazdom

                                                                                                                         Pridané 5.5.2011

 

Predstavme si situáciu, že šťastný jedinec – majiteľ už zaplateného zájazdu na lodné safari, má približne mesiac do odletu. Pokúsme sa zhrnúť, čo by „mal“ ešte vyriešiť pred cestou – absolvovať – zakúpiť - .......

Poznámka:
Pre zjednodušenie uvádzame príklad lodného safari do Červeného mora, ktoré je jednou z tradičných destinácií našich potápačov. S určitými úpravami sú nižšie uvedené rady a zamyslenia sa platné aj pre iné oblasti sveta, v ktorých sa bežne potápa z plavidla live-in spôsobom

 

Lekárska prehliadka

Nie je povinná. Respektíve vyžadovaná organizátorom zájazdu, posádkou lode, prevádzkovateľom služieb na lodi, ani žiadnymi egyptskými autoritami. Ale v prípade, že patríš do niektorej z rizikových skupín (napr. že si obézny alebo v strednom veku....) to bude rozumným úkonom. Takže navštív svojho osobného – rodinného – obvodného – či športového lekára a nechaj sa preklepnúť.
Nezabudni si zobrať so sebou aj stránku do denníka a výsledok prehliadky si nechaj potvrdiť do svojho potápačského logbooku. Väčšinou je potrebné sa u lekára pár dní vopred objednať, čo je dôvodom, prečo tento úkon riešime už mesiac pred odletom.

 

Potápačský výstroj

Pravdepodobne nejaký potápačský výstroj vlastníš. Ak si mieniš ešte „dokupovať“ jeho súčasti, budeš mať v prípade, že ho začneš zháňať skôr, viac času na jeho zaobstaranie či otestovanie. Ak si ho hodláš zapožičať vo svojom potápačskom centre, platí rovnaké pravidlo pokojného výberu a vyskúšania si. Ak si ešte stále na pochybách či používať výstroj vlastný, alebo zapožičaný prečítaj si článok na inom mieste nášho portálu: http://www.scuba.sk/travel/pred_pozicat.php

Oblek
Termínom zájazdu môže byť rôzne ročné obdobie. V mesiacoch apríl – máj môžeme očakávať výrazne chladnejšiu vodu v porovnaní s mesiacmi október – november. Podľa internetových „zdrojov“ a či dotazovaním sa u prevádzkovateľa lode, si radšej vopred zisti jej teplotu.


V prípade teplôt okolo:
- 18-21 stupňov Celzia si zaobstaraj 7 mm hrubý oblek
- 22-25 stupňov Celzia znamená potrebu 5 mm hrubého obleku
- 26-29 stupňov Celzia vydržíš aj v tenkom obleku.


Ak vlastníš rôzne kombinácie vestičiek, extra kuklu či iné doplnky – radšej si ich v jarných mesiacoch vezmi so sebou.
Rovnako doporučujeme tiež „podoblečenie“ v podobe trička s dlhým rukávom z materiálu lycra, ktoré je dostať vo všetkých outdoorových či športových obchodoch.
Rukavice pokojne nechaj doma – v Egypte sú zakázané a preto nám ich nedovolia nosiť. Výnimkou sú len ojedinelé ponory na vrakoch.

Plutvy
Ak si vezmeš remienkové plutvy s neoprénovými botami, bude ti o niečo teplejšie než v plutvách s plnou pätou. Na druhej strane bude tvoja batožina ťažšia. A navyše naspäť možno ponesieš nevysušené a stále ešte mokré boty... Bonusom je informácia, že boty ti aspoň neurobia otlaky, ako tomu často býva v prípadoch nezvykle intenzívneho používania plutiev s plnou pätou.

Maska a dýchacia trubica
Maska je jasná, najlepšie ti asi sedí tá tvoja. Ale šnorchel to je iná káva! Aj keď na potápanie v našich vodách ho zvyčajne nenosíš, na lodné safari sa ho oplatí vziať so sebou. Tak sa mrkni či vôbec nejaký vlastníš.

Počítač
Rozhodne si ešte doma skontroluj, či má tvoj počítač dostatočné napätie batérie! Na jej prípadnú výmenu tak budeš mať k dispozícii dlhší čas.

Regulátor
Bude dobré, ak si skontroluješ záznamy vo svojom potápačskom denníku, kde máš naznačený dátum poslednej kontroly, či servisu svojho regulátora. Ak to zhodnotíš spôsobom, keď bude vyžadovať servis – objednaj sa u niektorého autorizovaného pracoviska. Pozri napríklad: http://www.aronnax.sk/servis/regulatory_servis.php

Fľaša a záťaže
Zostávajú pochopiteľne doma. Ale nezabudni na skutočnosť, že budeš musieť doma v garáži nájsť prázdny opasok, záťažové vrecká, „šuplíky“, či iné pomôcky tvojho integrovaného záťažového systému.

Poznámka:
Ak ideš na potápačské safari po prvýkrát, možno si rád prečítaš článok o tom, čo si vziať so sebou na našom webe: http://www.scuba.sk/travel/lod_vystroj.php

 

UW Foto-Video

Ak ešte nevlastníš žiadne záznamové zariadenie typu foto či video aparátu pod vodu, možno začneš preliezať inzeráty, navštíviš najbližší obchod alebo www...... A keď ho už máš, stále je čo rozširovať: blesky, káble, pamäťové karty ..... Pochopiteľne, dodávka niektorých menovaných súčastí môže trvať aj dlhšie....

 

Kurzy a kvalifikácie

Ak prevádzkovateľ služieb na lodi rozlišuje pri výbere potápačských lokalít účastníkov na „bežných“ a „pokročilých“, bude možno rozumnejšie absolvovať do odjazdu aj Pokročilý kurz potápania – Advanced Diving.
Na niektorých lokalitách môžu byť požadované tiež kurzy hlbokého (Deep Diver) alebo vrakového (Wreck Diver) potápania.
Za rozumné tiež považujeme absolvovanie kurzu potápania s nitroxom (Nitrox Diver)
Mesiac pred odchodom sa dá stihnúť ešte všeličo....

 

Kontrolný ponor

Ak si spriaznený s niektorým potápačským centrom, možno bude rozumné sa ísť ponoriť do bazénu alebo na voľnú vodu. Zopakuješ si niektoré zručnosti, vyskúšaš nový UW fotoaparát či inú súčasť výstroja alebo len jednoducho skontroluješ či sa tvoj neoprén zasa „nezmenšil“.....
Ak ide o zimné obdobie, kontaktuj svoje potápačské centrum, ktoré istotne máva pravidelne hodiny v bazéne. Zabezpečia ti plnú fľašu, prinesú olovo, či umožnia otestovať si niektorú modernú súčasť výstroja a doplnkov.

 

Pas

Pre vstup do niektorých krajín je potrebné si po príchode na letisko zakúpiť turistické vízum. Pre tieto potreby musia byť splnené dve podmienky:
- platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny
- pas musí mať voľnú, celkom čistú stránku pre nalepenie nálepky víza
Ani v tomto prípade preto nie je kontrola pasu 30 dní pred odletom zbytočná....

 

Sprievodca – bedeker – kniha

Mnohé z potápačských lokalít, ktoré počas našich lodných safari navštevujeme, je podrobne popísaná v rôznych sprievodcoch. Na internete, či v kníhkupectvách nájdeš množstvo publikácií zaoberajúcich sa potápačskými lokalitami Červeného mora. Často býva trasa tiež podrobne spracovaná na rôznych multimediálnych CD a stránkach potápačských portálov. Mesiac pred odchodom nezaškodí malá príprava na to, čo vlastne uvidíš.
Do tejto kategórie patrí aj zaobstaranie si atlasu rýb a ostatných živočíchov, ktoré istotne stretneme pod vodnou hladinou.

 

Proti – preháňadlo

Aj keď sa prostriedkami proti „faraónovej pomste“ zaoberáme na inom mieste nášho portálu, je možno na mieste spomenúť už mesiac pred odletom, že fľaša naozaj dobrého rumu sa zháňa niekedy obtiažnejšie, než by sa to jednému zdalo. Na lodi sa preferujú rumy proveniecie:
- Kuba
- Dominikánska rep
- Honduras
- Filipíny
- Španielsko
- Belize
- Holandské Antily
- ......


Príjemný a bezproblémový pobyt na lodi praje


Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020