Pro Dive Chorvátsko 
 

Zodpovednosť v potápaní

                                                                                                                         Pridané 9.1.2013

 

Zodpovednosť nepatrí asi u nikoho z nás medzi obľúbené vlastnosti. Dobre chápeme, že bez zodpovednosti to v živote nejde, že je všade prítomná – ale radosť nám rozhodne nerobí. Skôr ju berieme ako nutné zlo a inak tomu nie je ani v potápaní.

Domnievame sa, že ani potápanie nie je výnimkou. Ba čo viac, vo voľnočasovej aktivite akou je potápanie, sa za chyby sa platí o čosi viac než len odretými kolenami...... Preto aj zodpovednosť v potápaní chápeme trocha členitejšie, než je tomu napríklad v prípade uličného futbalu.


Zodpovednosť za seba

V prvom rade ide v potápaní o vlastný výstroj, vlastné zdravie a v extrémoch aj o vlastný život. Potápač musí byť zodpovedný za svoj výstroj, materiál a doplnky. Mal by si uvedomovať technické možnosti svojho výstroja, kvalitu svojich schopností a mieru svojho výcviku. Len on vie v každej minúte ponoru, ako sa momentálne cíti, v akom je telesnom aj duševnom stave. V prvom rade je sám za seba zodpovedný za priebeh ponoru. Mám rád anglickú vetu: „only YOU, can decompress FOR YOU“!


Zodpovednosť za svojho partnera

V druhom rade, je potápač zodpovedný za svojho partnera. Nemusí to vždy vyjsť a ani to v praxi vždy nebýva, že na lodi tesne pred ponorom pridelený partner, ti pod vodou celkom sadne. Odchýlok v motivácii na ponor, v schopnostiach či zameraní je nespočetne. Ako partneri, by ste však mali ponor spolu nielen začať, ale celkom istotne aj ukončiť. Mali by ste si vzájomne a „zodpovedne“ monitorovať svoj stav, zásobu plynu či dekompresný štatút.


Zodpovednosť za skupinu

Po tretie ide v potápaní o zodpovednosť za celú skupinu. Je to, to známe mušketierske: „jeden za všetkých a všetci za jedného...“. Nestačí mať pod vodou prehľad o svojom partnerovi, ale je potrebné vedieť tiež: kto všetko patrí do „našej“ skupiny, kde je vedúci potápač, kto zostáva, komu sa pravdepodobne minie zásoba plynu ako prvému a pod. Skrátka a jasne – ide o kolektívny šport a v tomto prípade aj o kolektívnu zodpovednosť za najpomalšieho, najmenej skúsenejšieho či najviac ustráchaného.

Zodpovednosť za čistotu vody a neporušenosť prostredia pod hladinou pre ďalšie generácie, ktoré prídu po nás, je potom ďalšia kapitola. Ale o tom niekedy inokedy..... 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021