Pro Dive Chorvátsko 
 

Zahmlievanie masky

                                                                                                                         Pridané 15.8.2013

 

Pod vodnú hladinu chodievame predovšetkým z dôvodu zbierania zážitkov. Aj keď pri potápaní vnímame zvuky, teplotné aj tlakové zmeny ba dokonca nám funguje tiež čuch – chuť aj hmat, predsa len hlavný podiel pripadá na videnie, respektíve najviac vnemov prichádza prostredníctvom nášho zraku. Preto potrebujeme pod vodou čistý výhľad, ktorý býva bohužiaľ často narušovaný zahmlievaním sa masky.

 

Prečo sa maska rosí

Rozoberme si najskôr dôvody, ktoré vedú k roseniu sa masky. Môžu nimi byť:

  • nečistoty a mastnota
  • fyzický stav masky
  • nesprávny spôsob dýchania.

Pri technologickom procese výroby masky sa ich producenti niekedy nedokážu vyhnúť zamasteniu zorníka masky. Ide o zbytky monoméru, ktoré sa dostali na zorník z jej silikónovej lícnice. Takto sa na ňom vytvorí jemný film, ktorý podporuje rosenie sa vnútornej strany skla masky.

Maska za zamastí tiež bežným nosením. Aj keď jej majiteľom nemusí byť zrovna maniak na natieranie sa krémami proti opáleniu sa, hydratačnými gélmi, mliekom na upokojenie atď. (doplň si sám typ drogistického výrobku), predsa len prirodzená mastnota pokožky na prstoch stačí k tomu, aby sme masku po nejakom čase znečistili. 
 
Pod fyzickým stavom masky rozumieme najmä jej vek, respektíve počet odkrútených hodín pod a nad hladinou. Jednoducho aj pri precíznej starostlivosti o masku sa zorníky masky časom poškriabu. Takto vytvorené ryhy sa potom stanú základom pre jej rosenie sa.

A do tretice dôvodov patrí aj nesprávne používanie masky. Najmä nováčikovia majú tendenciu k nie celkom korektnému spôsobu dýchania. Potápač by mal čo najdôslednejšie dýchať ústami. Často sa však u začiatočníkov stáva, že nádych síce realizujú ústami, ale ten je nasledovaný výdychom nosom – do priestoru masky, ktorá sa potom pochopiteľne rosí. Vzduch z našich pľúc je totiž oveľa vlhkejší ako filtrami kompresora dehydrovaný plyn z potápačských fliaš. 

 

Čo robiť

Z uvedeného je zrejmé, že recept na čistú masku je treba hľadať v odstránení, respektíve zmiernení dôvodov jej rosenia. Novú masku preto po zakúpení (hoci aj v značkovom obchode) najskôr čo najlepšie umyjeme horúcou jarovou vodou. Rovnako môže poslúžiť hoci aj šampón. V oboch prípadoch však máme na mysli skôr lacnejšie varianty týchto „čistiacich“ prostriedkov. Dnes sa na umývanie riadov (aj hláv) používajú substancie, ktoré obsahujú okrem zmäkčovadla aj krémy na „namastenie“ pokožky rúk (a hláv).

Vek masky sa oklamať nedá. Ale jej starnutie vieme zmierniť jej transportovaním v rôznych obaloch aj dôsledným oplachovanie sladkou vodou, po použití v mori. Rozhodovať môže aj spôsob jej uloženia na zimu.

A spôsob dýchania? Tá správna technika prichádza s tréningom, čo v našom chápaní znamená s pribúdajúcim počtom zápisov ponorov v tvojom denníku. Ale jestvujú aj jedinci, ktorí sa nikdy nezbavia občasného „odfúknutia“ nosom do priestoru masky. Ale veď aspoň majú permanentne vyrovnaný tlak v maske.

 

Anti Fog

Výrobcovia potápačského výstroja sa pochopiteľne pokúšajú prinášať na pulty špecializovaných predajní rôzne čarovné kvapky, spraye a ďalšie prostriedky proti zahmlievaniu masiek. Bezchybné nie sú ani jedny. Niektoré pracujú dobre len pokiaľ sa aplikujú dostatočný čas pred ponorom, iné sa musia nanášať na ešte suchú masku, účinky tretích sa negujú po prvom vyliatí masky pod vodou a tak ďalej.

 

Sliny

Mnohí (najmä skôr narodení) potápači nedajú dopustiť na jeden z najstarších potápačských mýtusov, ktorým je poriadna dávka slín do masky pred ponorom. Následne sa tento „pľuvanec“ mal rozotierať po celom zorníku. Okrem toho, že z celého manévru je účinná len ta časť s rozotieraním, považujeme aplikáciu slinných exkrementov vo vlastnej či nedajbože požičanej masky za prinajmenšom negustióznu. Ale ako sa často vraví – každý podľa svojho.

 

Ďalšie triky

Do kategórie „len čiastočne“ overených spôsobov úpravy masky patrí jej vyčistenie zubnou pastou, ktorá v tomto prípade nahrádza jemný brúsny prostriedok typu Silichrom.

Viacerí potápači nám potvrdili tiež účinnosť aplikácie Pepsi koly, ktorá sa naliala do priestoru masky a nechala odstáť na skle niekoľko desiatok hodín.

Vypaľovanie vnútornej strany skla masky už vyžaduje nielen určitú dávku odvahy ale aj manuálnej zručnosti.

  

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021