Pro Dive Chorvátsko 
 

Trojitá kontrola výstroja

                                                                                                                         Pridané 19.4.2013

 

Pri výcviku často zdôrazňujem, že náš výstroj, technika a doplnky patria do kategórie materiálu, ktorý sa dá bez mihnutia oka označiť anglickým spojením slov: „Live Suporting Equipment“. To jest výstroj – od ktorého priamo závisí možnosť nášho prežitia v prostredí, ktoré akokoľvek priateľsky pôsobí, je v skutočnosti pre ľudského jedinca vysoko rizikové. Jednoducho povedané – človek nemá žiabre, na ktoré by v prípade núdze prepol. Presne tak ako parašutista nemá krídla, ale potrebuje padák, či speleológ infraoči a musí používať čelovku.

Občas ma preto značne fascinuje prístup niektorých potápačov k svojmu výstroju, laxnosť k jeho ošetrovaniu a neuveriteľné ignorantstvo k jeho kontrole pred samotným ponorom. V nasledovných riadkoch si dovolíme zhrnúť aspoň niekoľko zásad jeho kontroly tak, ako to vidíme my, v redakcii Scuba.sk .


1. kontrola – ÚPLNOSŤ a primeranosť

Prvú kontrolu vykonávame ešte v prípravnom priestore tam, kde si kompletujeme výstroj. Pri jeho montáži si postupne prechádzame jeho položky tak, aby bol úplný pre konkrétny typ ponoru, ktorý sa chystáme realizovať. Takto v ňom okrem štandardných a vždy používaných položiek (regulátor, BCD, záťaže.....) nesmie napríklad chýbať na nočný ponor záložné aj osobné svietidlo, na ponor v mori značkovacia bója a podobne.

Kontrolu vykonávame v dostatočnom predstihu pred ponorom tak, aby sme mali ešte dosť času na výmenu svietidla, počítača, prasknutého remienka na maske, chýbajúceho „O“-krúžku na regulátore či pracky plutvy. Často je tiež táto 1. kontrola dobrou príležitosťou ako sa zoznámiť s výstrojom nám prideleného a teda dovtedy neznámeho partnera.


2. kontrola – KONFIGURÁCIA a dosažiteľnosť

Druhú kontrolu výstroja realizujeme priebežne, keď si výstroj nasadzujeme. Ak je týmto miestom lavička na zadnej palube lode, či DiveDeck, máme zvyčajne dostatok času na jeho previerku. Zameriavame sa pri tom na konfiguráciu a „sadnutie“ jednotlivých súčasti výstroja. Ubezpečíme sa, že sú na zvyčajných miestach a v polohe, aby sme dosiahli na všetko, čo budeme počas ponoru potrebovať.

Občas sa naozaj stane, že si človek zabudne na súši masku či kompas. Nie je to žiadnou hanbou a stáva sa to aj najskúsenejším. Práve na to slúži uvedený koncept trojitej kontroly. Hanbou je prísť na to až vtedy, keď Divemasterov palec smerujúci nadol oznámi začiatok ponoru a ty sa nedokážeš pre chýbajúce záťaže zanoriť.

Ak je spôsobom vstupu do vody brodenie, ako pri plážovom charaktere pobrežia, môžeme vstúpiť do vody až po prsia a druhú kontrolu realizovať súčasne s adaptáciou na vodné prostredie. Previerka číslo 2 je zasa príležitosťou, na partnerskú (krížovú) kontrolu výstroja, takzvaný „cross checking“ . Sledujeme pri tom prítomnosť pokrútených popruhov a ďalšie prvky, ktoré zostávajú zraku potápača nepostrehnuteľné.


3. kontrola – FUNKČNOSŤ a spoľahlivosť

S treťou kontrolou neotáľame, ale vykonávame ju ihneď po tom, čo skočíme do vody z paluby lode, prevalíme sa vzad z menšieho člna, či sa zanoríme položením sa na brucho v plytkej vode. Postupne „prebehneme“ všetky dôležité funkcie svojho výstroja:
- funkčnosť regulátora a záložného zdroja dýchania
- bezchybnú prácu inflátora/deflátora
- spôsobilosť a utiahnutie masky, plutiev či záťažového opasku
- spustenie sa počítača a tlakomeru
- funkčnosť svietidla a kompasu

Aj v tejto tretej a záverečnej fáze kontroly výstroja venujeme pozornosť svojmu partnerovi. Pátrame pri tom najmä po bublinách signalizujúcich nežiadúci únik plynu z ventilov, inflátorov či hadíc regulátora, na ktoré si náš druh nedovidí. Potom nasleduje obligátny signál „OK“ a ponor sa môže začať.


Naše skúsenosti

Pochopiteľne, že si neosobujeme právo na absolútnu pravdu, či akýsi zaručený recept na „správnu“ kontrolu výstroja. Uvedomujeme si tiež pomerne širokú variabilitu používaných doplnkov a pomôcok, k jednotlivým druhom potápania aj typom potápačského terénu. Pravdou však zostáva, že nám sa po takto realizovanej trojitej kontrole výstroja nestáva že:

- vstúpime do vody bez masky, či záťažového opasku
- náš počítač či svietidlo budú mať slabé napätie článkov
- budeme mať zatvorenú, či polootvorenú fľašu
- alebo nebodaj skočíme z DiveDecku na ponor bez plutiev

  

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021